Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Άρα έχεις 2 λύσεις

1 κλίνεις τα μάτια και υπογραφής και αρχίσει η υποψία ότι μπορεί να διαταραχθεί η οικογενειακή σου γαληνή αλλά θα έχουν να φανέ τα παιδιά σου ψωμί ή 2 δεν υπογράφεις και δεν συμβαίνει προφανώς τίποτα από τα 2 παραπάνω

Aλήθεια vampiris για ποιο κατά τη γνώμη σου λόγο φτιάχτηκε η νέα ΥΔΕ και τη μπορούμε να κάνουμε για να διασφαλίσουμε ότι θα εξαφανίσουμε τους υπογραφάκηδες, κάνε τέλος πάντων τις προτάσεις σου γιατί εγώ επιμένω σε αυτό που είπα στο post#6

Link to comment
Share on other sites

Vampiris, το πρωτόκολλο του ελέγχου δεν αναφέρεται μόνο σε μετρήσεις. Στην αρχή του εντύπου βρίσκεται ο "οπτικός έλεγχος". Με αυτόν μπορείς να "κόψεις" πολλές από τις περιπτώσεις που σε προβληματίζουν. Πχ τον κοινό ουδέτερο με το 1.4.

 

ΥΓ: Με τα off topic θα τελειώσουμε καμιά φορά?

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ: Με τα off topic θα τελειώσουμε καμιά φορά?

 

Λοιπόν αυτό λέω και εγώ.

Στο θέμα μας τώρα.

Ερώτηση για τον εξοπλισμό που χρειάζεται για να πάρουμε τις απαραίτητες μετρήσεις.Τι συμφέρει καλύτερα να αγοράσουμε τον ελεγκτή ηλεκτρικών εγκαταστάσεων πχ. fluke με το οποίο μπορείς να πάρεις όλες τις μετρήσεις κοστίζει απο 1500,1800 έως 2000 ευρώ η κάθε όργανο μέτρησης ξεχωριστά?

πχ. Γειωσόμετρο για μέτρηση αντίστασης γείωσης

Μegger για μέτρηση αντίστασης μόνωσης

Megger(ειδικό όργανο) για μέτρηση βρόχου σφάλματος και για RCD test μέτρηση διαφορικού ρεύματος.

Προσωπικά έχω Γειωσόμετρο και Megger(μέτρηση μόνωσης)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε miltos, εάν με την τελευταία σου φράση, για τα off topic, αναφέρεσαι στις τοποθετήσεις μου και στα μηνύματά μου να ξεκαθαρίσεις το γιατί και το πως, ώστε να λάβεις τις ανάλογες απαντήσεις!

 

Εάν αναφέρεσαι στα περί επιπέδου και τα υπόλοιπα που χρησιμοποιώ, να ξέρεις ότι θα το συνεχίσω όσο κάποιοι προσπαθούν να κερδίσουν τις εντυπώσεις με φράσεις του στυλ "Μην το ξευτελίζουμε..." και "Είχα δύσκολη μέρα και δεν θα απαντήσω..." και τα υπόλοιπα περί επιπέδου, αλλά πάνω πάνω να υπάρχει παράθεση δικού μου μηνύματος! Αυτά δεν είναι επίπεδο, είναι αδερφίστικα πράγματα! Προτιμώ το χαμηλό επίπεδο παρά το άλλο. Μπορεί αυτή την στιγμή να αδικώ τον stayros αλλά καλά θα κάνει να δίνει σαφείς εξηγήσεις όταν παραθέτει δικά μου μηνύματα! Το αυτό και για τον κάθε stayros…

 

Μπορείτε να παραθέτετε αποσπάσματα μηνυμάτων μου, να με βρίσετε, να με ειρωνευτείτε, κ.τ.λ., αλλά από κάτω θα υπάρχει σαφής επεξήγηση, ώστε να μπορέσω να απαντήσω και να λύσω τις παρεξηγήσεις που δημιούργησαν τα λεγόμενά μου…

 

Το θέμα είναι η νέα ΥΔΕ και τα ερωτήματά μου είναι μέσα στο θέμα. Παρέθεσα ένα κάρο παραβάσεις και εσύ, ας πούμε, έδωσες απάντηση σε μία από όλες! Εμένα δεν με ενδιαφέρει ποιο όργανο ελέγχων να αγοράσω όταν δεν ξέρω πώς να καλύψω τον πισινό μου όταν χρειαστεί!

 

Και τώρα παρακολούθησε την σκέψη μου! Κάποιος χωρίζει στην μέση ένα μεγάλο χώρο ενός σπιτιού που κατοικείται. Σε φωνάζει να τοποθετήσεις ένα φωτιστικό και κάποιες πρίζες στο νέο δωμάτιο. Σύμφωνα με το νέο ΦΕΚ, γνωρίζεις ότι από την στιγμή που θα υπάρξει τροποποίηση της ηλεκτρικής εγκατάστασης, θα πρέπει να κατατεθεί νέα ΥΔΕ και να γίνει επανέλεγχος. Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνεις;!

 

Θα ξηλώσεις τον πίνακα, τα μπουάτ και τις πρίζες για να κάνεις οπτικό έλεγχο; Μετά θα εξηγήσεις στον ιδιοκτήτη ότι δεν πρόκειται να αναλάβεις την εργασία εάν δεν γίνει συμφωνία για αποκατάσταση των παραβάσεων; Θα εκτελέσεις κανονικά την εργασία και στο τέλος θα συμπληρώσεις τα έγγραφα, τονίζοντας τις παραβάσεις, εκεί που αναγράφει σχόλια; Θα στείλεις με αυτά τα έγγραφα τον ιδιοκτήτη στην Δ.Ε.Η.; Μπορείς να μου δώσεις μια απάντηση μέσα από κάποιον επίσημο φορέα;! Όχι πως ερμηνεύεις εσύ την υπουργική απόφαση αλλά κάποιος επίσημος φορέας ή κάποιο επίσημο πρόσωπο! Να μου πεις το λέει ο πρόεδρος των playmate ή ο πρόεδρος του Ινστιτούτου Βάμβακος…

 

Είμαι off topic επειδή προσπαθώ να κατανοήσω το νομικό πλαίσιο στο οποίο πρέπει να κινηθούμε;! Δεν τα εξηγώ καλά, δεν τα εξηγώ ωραία;!

 

**Αυτό με τα μπουάτ και τις πρίζες το είπα γιατί πολλοί, μα πάρα πολλοί, φέρνουν 2,5αρια στις οριζόντιες γραμμές αλλά στις κατεβασιές για τις πρίζες βάζουν 1,5αρια! Και ασφαλίζουν με 16αρι… Εάν σου ξεφύγει κάτι τέτοιο η δικιά σου υπογραφή δεν θα μείνει μέχρι τον επόμενο επανέλεγχο;**

 

Γιατί κοιτάτε πως θα συμπληρώσετε το χαρτί και δεν κοιτάτε τις ποινικές ευθύνες που απορρέουν;!

 

ΝΙΚΟΣΤΡΙ, δεν με ενδιαφέρουν οι "υπογραφάκηδες" και δεν είναι δουλειά μου να κάνω προτάσεις για την αντιμετώπιση αυτού του φαινομένου.

 

Εγώ ξέρω ότι με το να ξεπατικώνουμε τον Γερμανικό κανονισμό και να προσπαθούμε να τον εφαρμόσουμε στα Ελληνικά δεδομένα δουλειά δεν γίνεται!

 

Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να τροποποιήσω τα μηνύματά μου (bold, πλάγια, κ.τ.λ.) και δεν μπορώ να δώσω έμφαση σε κάποια σημεία! Όποιος μπορεί να μου εξηγήσει γιατί γίνεται αυτό ας το κάνει..

 

 

Η κόκκινη είναι για την έκφραση: "Αυτά δεν είναι επίπεδο, είναι αδερφίστικα πράγματα!"

Χαλάρωσε λίγο και βρες τρόπο να διαχειριστείς την ένταση που έχεις μέσα σου!

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το θέμα είναι ότι η νέα ΥΔΕ έχει πολλές απαιτήσεις, απαιτεί ειδικές γνώσεις πάνω στα θέματα ασφαλείας και η υπογραφή του μηχανικού θα είναι πολύ "βαριά". Θα επηρεάσει αυτό το κόστος της μελέτης;

 

Όσο περνάνε τα χρόνια η ζωή μας γίνεται όλο και πιο πολύπλοκη και οι απαιτήσεις στο κάθε επάγγελμα αυξάνονται.

 

Πιστεύετε ότι μόλις κατατίθενται οι νέες ΥΔΕ θα ελέγχονται λεπτομερώς από τη ΔΕΗ; Ή θα περνάνε στο "χαλαρό", με την ευθύνη να βαρύνει τον Η.Μ. που υπέγραψε;

 

Δηλαδή πλέον οι εγκαταστάτες και μελετητές θα πρέπει να έχουν όλα αυτά τα ακριβά όργανα μέτρησης που απαιτούνται για τις μετρήσεις; Ω... Θεέ μου! Άντε να είσαι νέος στο επάγγελμα και να θες να εξοπλιστείς με όλα αυτά...

 

Τέλος, βρήκα αυτό για τη νέα ΥΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ΔΕΗ να ελέγξει? Εδω τους ρωτάς μερικες πηροφοριες για τη νέα ΥΔΕ και σου λένε οτι δεν ξερουν, πληροφοριες στα κατα τόπους σωματεια!!

Οταν με το "καλο" γίνει καποια στραβή τότε θα "φωναξουν" τον υπογράφοντα και θα βγάλουν απο τη μύγα ξύγκι ...

Link to comment
Share on other sites

Και μετά θα θυμηθείτε όλοι τον κακό θείο vampiris...!!

 

Ανάμεσα στα άλλα που ρώτησα σκέφτηκα και το εξής... Πολλοί χρησιμοποιούν κοινά κυκλώματα φωτισμού-ρευματοδοτών αλλά δεν βάζουν γειώσεις στα φωτιστικά! Ο οπτικός έλεγχος δείχνει ότι στο κύκλωμα υπάρχει γείωση άλλα το φωτιστικό δεν έχει...

 

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση κύριοι συντονιστές; Για πείτε και εσείς ρε συνάδελφοι κάποια τέτοια περίεργη ιστορία! Μόνο εγώ τα συναντάω έξω;! Για ρωτήστε εκεί στα σεμινάρια, για το πως θα γίνονται οι έλεγχοι-επανέλεγχοι, κάποια πραγματάκια!

 

**Να ρωτήσω και κάποια πραγματάκια επιπέδου: Επιτρέπουν οι κανόνες συμμετοχής στους συντονιστές να αναγράφουν σχόλια περί διαχείρισης θυμού;! Είναι σωστό και δίκαιο, την στιγμή που κάποιο μέλος έχει αποβληθεί και δεν μπορεί να απαντήσει, να αναγράφεται τέτοιο σχόλιο επιπέδου για να δημιουργούνται εντυπώσεις;! Γιατί οι απλοί περιηγητές να μην σχηματίζουν γνώμη από τα γραφόμενα του καθενός αλλά από τα κόκκινα σχόλια του επιπέδου;! Ζητήθηκε από τους συντονιστές να δίνουν ψυχολογικές ή ψυχιατρικές συμβουλές;! Είναι πράγματα επιπέδου και δεν τα καταλαβαίνω;!**

Link to comment
Share on other sites

Και σας ρωτάω το εξής : όταν κάνω κατέβασμα από κουτί διακλαδώσεως σε διακόπτη και πρίζα μαζί , κατεβάζω 2 μαύρα 1 για τον διακόπτη και 1 για την πρίζα σωστό ή λάθος. Και γιατί να μην ξεκινάω 2 μαύρα από την ασφάλεια του κυκλώματος με το σκεπτικό 1 για διακόπτες και 1 για πρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικά ποια θα είναι η διαφορά; Καμία νομίζω, άρα προτιμάς τη λύση που επιτρέπει οικονομία στα υλικά και λιγότερη εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς ότι ο ρευματοδότης είναι κάτω από τον διακόπτη δεν κατεβάζεις δύο μαύρα, αλλά δίνεις ένα μαύρο από τον διακόπτη που είναι λίγο πιο πάνω. Ακόμη πιο μεγάλη οικονομία...

 

Βάλτο και αυτό σαν υποσημείωση στους επανελέγχους!

 

Υπάρχει κάποιο άρθρο στον κανονισμό που να απαγορεύει αυτό που μόλις έγραψα;!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.