Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Φαντάζομαι αναφέρεσαι στο Πρωτόκολλο Ελέγχου. Στην ονομαστική τάση θα βάλεις 400 V.

 

Το μέγεθος αυτό αφορά την παροχή σου όχι τους μεμονωμένους καταναλωτές.Γι αυτό δηλώνεις στο βασικό έντυπο και αριθμό παροχής εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μια 3φασική παροχή. 3 σπίτια την "μοιράζονται", 1 φάση κάθε σπίτι.

τρία σπίτια δεν μπορούν να μοιράζονται νόμιμα μια παροχή

Link to comment
Share on other sites

Εξού και το "μοιράζονται". Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

τρία σπίτια δεν μπορούν να μοιράζονται νόμιμα μια παροχή

Aυτό από που προκύπτει? Δεν γινεται να υπάρχει ενας κεντρικός πίνακας π.χ. στο υπογειο που να δίνει σε 2 διαμερίσματα ενός διοροφου κτιριου?

Αν δεν εχει γινει συσταση οριζοντιων δεν γινεται να υπάρχει 1 κεντρικός πίνακας? Και αντίστοιχα 1 λέβητας για ολα τα διαμερισματα χωρίς θερμιδομετρητες (αφου μιλάμε στην ουσια για μια ιδιοκτησια)?

Edited by parth
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται νόμιμα, εφόσον υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών. Εκεί πιστεύω λήγει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι νομιμη η εγκατασταση αφου εχεις τριφασικη παροχη απο μετρητη τοτε θα γράψεις 400V.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάνω ΥΔΕ για μια μικρή βιοτεχνία επανέλεγχο. Εχω παροχή 5χ35 mm2 και γενικές ασφάλειες 3 χ 50Α.Στο βασικό έντυπο συμπληρώνω το ίδιο η βάζω 5 χ 16mm2.Παλιά μου είχε τύχει να μου επιστρέψουν ΥΔΕ και αναγκάστηκα να το διορθώσω σύμφωνα με τις τυποποιημένες παροχές της ΔΕΗ.Πόσο μ@λ@...να είναι άραγε αφου ουσιαστικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .Εχει τύχει σε κάποιον κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Παλιά σε υποχρεώνε σε διορθωτική ΥΔΕ απο όσο ξέρω.

 

Τώρα ο ΔΕΔΔΗΕ σύμφωνα με το έντυπο του για τους ελέγχους που κάνει

 

<< ζ) Γραμμή γενικού Πίνακα - Μετρητή
Ελέγχεται ότι η διατομή της γραμμής Γενικού Πίνακα Καταναλωτή – Μετρητή, είναι τουλάχιστον ίση με αυτήν που απαιτείται για το πλήρες φορτίο κάθε τυποποιημένης παροχής, όπως κάθε φορά καθορίζεται με τις εσωτερικές οδηγίες Διανομής της ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε..>>

 

Το “ τουλάχιστον ίση” θεωρώ ότι καλύπτει την περίπτωση όπου έχουμε τοποθετήσει παροχικό καλώδιο μεγαλύτερης διατομής από αυτό που απαιτείται είτε για να καλύψουμε φαινόμενα πτώσης τάσης είτε για να εξυπηρετήσουμε τον πελάτη σε μελλοντική επαύξηση ισχύος της εγκατάστασής του.

 

Οπότε θεωρώ το 5x35 mm2 ότι είναι η σωστή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.