Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Βασικά, για το 2, αναφερόμουν σε αυτό:http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=24833! Και επειδή το ένα από τα δύο σημαντικά επιχειρήματα κατέπεσε έλεγα μήπως καταπέσει και το άλλο…

 

Γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχουν και μικροαυτόματοι για Μ/Τ; Επειδή η Δ.Ε.Η χρησιμοποιεί ασφάλειες στην Μ/Τ!

Link to comment
Share on other sites

Τα σημαντικά ερωτήματα μας βασανίζουν πάντα μέχρι να βρούμε τις απαντήσεις!

 

Αλλά τώρα που έχουμε τον κύριο Σαρρή δεν βλέπω συμμετοχή για να τα λύσουμε... Γιατι δεν ρωτάτε ρε παιδιά; Ντρέπεστε; Μήπως είμαστε off topic;

Link to comment
Share on other sites

Ρε vampiris εσένα πάλι τι σε κόφτη και χτυπιέσαι εδώ και κάααμποσο καιρό τη είναι το σωστό και τη όχι αφού, ο καθένας από εμάς φέρει την εύθηνη των πράξεων του μέσο της υπογραφής του. Και εγώ χρησιμοποιώ τήξεως ΝΕΟΖΕΤ μέσα σε ΛΙΝΟΚΟΥΡ για γενική και ας με λένε αναχρονιστικό. Γιατί η αυτόματη όσα k A και αν είναι και σε όπια κατηγόρια και εάν ανήκει A,B,C,D δεν μπορεί να αντικαταστήσει την τήξεως σε καμία περίπτωση ,τους λόγους τους έχετε αναλύσει. Η ΔΕΗ όντως βάζει, εάς έχει λοιπόν αυτή το πρόβλημα, άλλωστε ο μετρητής ,το κιβώτιο, το καλώδιο, στη δικιά της αρμοδιότητα δεν ανήκει?

Εμένα πάντως μου έκανε κλικ η νέα ΥΔΕ και μάλιστα το site της ΠΟΣΕΗ μετά της βαρύγδουπες δηλώσεις, δίνει έγχρωμες γραφικές παραστάσεις το πώς πρέπει να γίνονται η μετρήσεις και ποιες (αρκετές στον αριθμό). Ίδωμεν.:roll:

 

http://www.poseh.gr/images/parousiaseis/pdf%20yde%20.pdf

 

 

Οι διαδοχικές δημοσιεύσεις απαγορεύονται.

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να κατεβάσεις το χειρόφρενο και να αφήσεις το εργαλείο να τσουλήσει ήρεμα, γιατί θα κάψει φλάντζες!

 

Μέχρι χθες κάποιοι, Ηλεκτρολόγοι Μελετητές παρακαλώ, δεν κάνανε τον κόπο να διαβάσουν τον κανονισμό και κορόιδευαν τον κακό εγκαταστάτη που τοποθέτησε μικροαυτόματη ασφάλεια στη θέση της γενικής. Άνοιξαν και ολόκληρο θέμα στο forum και αναρωτιόντουσαν!

 

Μέχρι χθες κάποιοι κελαηδούσαν χωρίς καν να αναφέρουν κάποιο άρθρο κανονισμού. Κάποιοι άφηναν να εννοηθεί ότι αυτό ήταν παράνομο! Και το παράνομο ήταν ότι η ΔΕΗ δεν είχε αλλάξει την ΥΔΕ ώστε να μπορούμε να συμπληρώνουμε και τις μικροαυτόματες ασφάλειες στην θέση των γενικών…

 

Τώρα που βγήκε ο κύριος Σαρρής και "έριξε τα άκυρα" εξαφανίστηκαν και δεν έχουν όρεξη για συζητήσεις… Μάλιστα τους πειράζει που επιστρέφουμε στα ίδια θέματα!

 

Τώρα που ο κύριος Σαρρής παραδέχθηκε ότι ουδέποτε υπήρξε απαγόρευση του ΕΛΟΤ για την τοποθέτηση μικροαυτόματης στην θέση της γενικής, γιατί δεν εκφράζουν τις ίδιες αντιρρήσεις;Γιατί δεν "του την λένε"; Δεν έχω εντοπίσει κάτι τέτοιο στον ΕΛΟΤ, μας είπε! Και ο ΕΛΟΤ ισχύει σχεδόν 10 χρόνια τώρα!

 

Τώρα που οι ηλίθιοι του Κρατικού Μηχανισμού και της ΔΕΗ αποφάσισαν να αλλάξουν την ΥΔΕ, που ίσχυε από το 1800, και να συμπεριλάβουν τις αλλαγές που επιβάλλει ο ΕΛΟΤ (έλεγχος, μετρήσεις, κ.τ.λ.) δεν έχουν το σπουδαίο επιχείρημα για το τι θα αναγράφουμε στην ΥΔΕ!

 

Το πρόβλημά μου δεν είναι τι χρησιμοποιεί ο καθένα και ούτε με ενδιαφέρει. Πολύ δε περισσότερο δεν με ενδιαφέρει τι χρησιμοποιείς εσύ. Χέστηκα και ασφάλειες Μ/Τ να βάζεις…

 

Πάνε να διαβάσεις το θέμα για το οποίο γίνεται λόγος, χωρίς φόβο και πάθος, και έλα μετά να μου πεις ποιος ανέφερε άρθρα και κανονισμούς και ποιος προσπάθησε να βάλει τα πράγματα στην θέση τους βάσει επιχειρημάτων! Πάνε να δεις ποιος προσπάθησε να πείσει ποιον και για ποιο πράγμα!

 

Πάνε και μετά εάν ακόμη πιστεύεις ότι στην λέω έλα να ρίξουμε και άλλο το επίπεδο! Ή παίξε το και εσύ υπεράνω και κράτα το επίπεδο και άσε τα δικά μου μηνύματα να τα επεξεργάζονται οι διαχειριστές για να ταιριάζουν με τους κανόνες συμμετοχής…

 

Δεν γίνεται έτσι δουλειά, δεν είναι αυτό το πλαίσιο των κανόνων συμμετοχής.

Αν θέλεις να συμμετέχεις σε αυτό το φόρουμ θα πρέπει στα μηνύματά σου να υιοθετήσεις καταλληλότερο τρόπο έκφρασης.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Στο link της ΠΟΣΕΗ που ανέβασα έχει κάποιες έγχρωμες σχηματικές παραστάσεις, για κοίταξε λοιπόν τα πολυγραμικά των ηλεκ πινάκων πως τα παρουσιάζει. ΓΕΝΙΚΟΣ - ΤΗΞΕΩΣ - ΔΔΕ

Και σταματά να χτυπιέσαι όπως τη χήρα στο κρεβάτι.

Δεν θέλω να τσακωθώ μαζί σου και ούτε να ρίξουμε το επίπεδο της κουβέντας. Κάθε άλλο μάλιστα , είσαι για μπύρες?

 

 

Γιατί να πρέπει να καταφεύγουμε στο slang.gr για να κατανοήσουμε ένα μήνυμα;

Γιατί είναι τόσο δύσκολο να Συμπεριφερόμαστε κόσμια, κάνουμε προσεκτική επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε...;

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ή καλύτερα κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.

 

Χρησιμοποίησε όποιο από τα δύο θέλεις, τα έχουμε πει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήμστα του κάθε ενός τρόπου ασφάλισης του πίνακα.

 

Το "άκυρο που σου έριξε" ο κ. Γ. Σαρρής σχετικά με την μη δυνατότητα απομόνωσης μάλλον δεν το πρόσεξες ή καλύτερα έκανες πως δεν το πρόσεξες.

 

υγ1: στη σχολή που σπουδάζεις, αφού είσαι (και) φοιτητής, μην κάνεις τόσο τον "ξερόλα" και μην είσαι και εκεί εριστεικός.

υγ2: ένα ακόμα post στο ίδιο πνεύμα γραφής με την διαφορά όμως ότι τώρα τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα.

 

 

Γιατί να πρέπει να καταφεύγουμε στο slang.gr για να κατανοήσουμε ένα μήνυμα;

Γιατί είναι τόσο δύσκολο να Συμπεριφερόμαστε κόσμια, κάνουμε προσεκτική επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε...;

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟΣΤΡΙ, μόλις έλεγα σε κάποιον κάτι για μπύρες! Και σε παραδέχομαι γιατί "έπιασες" το ύφος μου...

 

engineer_thess, τα άκυρα τα τρως εσύ από το προηγούμενο θέμα! Για την απομόνωση τα τόνισα εγώ ο ίδιος στο προηγούμενο θέμα περί "Γενικών Ασφαλειών", από το πρώτο κιόλας μήνυμά μου! Κάνε τον κόπο να το ξαναδιαβάσεις. Εκεί αναφέρθηκα και σε ΓΕΝΙΚΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΦΟΡΤΙΟΥ! Δεν θέλω να φέρω σε δύσκολη θέση τον κύριο Σαρρή γιατί τον είδα που διάβασε πολλές φορές το άλλο topic αλλά δεν απάντησε!

[***]

Ας τελειώνουμε -παρακαλώ- κάποτε με τους Κ/Σ.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδία αλλά αυτό με τη χ…….στο κρ….. μου ήρθε αυθόρμητα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.