Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Σωστός ο προβληματισμός σας. To έως 30% απόκλιση σε μέτρηση βρόγχου σφάλματος φάσης – αγωγού προστασίας, δεν σημαίνει ότι ισχύει πάντα. Εξαρτάται από την ποιότητα του οργάνου μέτρησης και τον τρόπο που γίνεται η μέτρηση. Επομένως όταν βρίσκουμε οριακά αποτελέσματα στις μετρήσεις μας δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι πάντα και αποδεκτά. Σημειώστε ότι το πρότυπο ΕΛΟΤ HD 384 δεν ορίζει συγκεκριμένη τιμή στον βρόγχο σφάλματος. Αυτή που προκύπτει από την μέτρηση, θα πρέπει να εκτιμάται με βάση τα μέτρα προστασίας που εφαρμόζονται και τον τύπο τροφοδοσίας (π.χ. TNS, TT) της εγκατάστασης. Ο κάθε ηλεκτρολόγος θα πρέπει να υπολογίζει τα ρίσκα και τους κινδύνους που διαπιστώνει στην εγκατάσταση που ελέγχει και να ενημερώνει υπεύθυνα τον χρήστη. Γενικά, μην ξεχνάμε ότι η ηλεκτρολογική Νομοθεσία, ο ΚΕΗΕ και τα Πρότυπα περιγράφουν και καθορίζουν ελάχιστα όρια τα οποία αν δεν τα τηρούμε οι εγκαταστάσεις μας είναι και παράνομες και επικίνδυνες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κ’ Σαρρή ας υποθέσουμε ότι μένουμε στην ίδια πολυκατοικία εγώ στον 5οροφο και εσείς στο ισόγειο και η γείωση πατάει πάνω στον αγωγό ύδρευσης, την δεδομένη στιγμή που εσείς κάνετε ένα καυτό μπάνιο μετά από μια κουραστική μέρα ένα σαμιαμίθι έχει εισχωρήσει στον δικό μου ηλεκ πίνακα και έχει ακουμπήσει στην είσοδο της γενικής ασφάλειας και στη μπάρα γειώσεις ο μικροαυτόματος της ΔΕΗ 40Α τύπου C θα το εκλάβει σαν κατανάλωση-φορτίο λόγο της απόστασης και ενδεχόμενος άλλων παραμέτρων εσείς όμως πως θα το εκλάβετε?

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον εγώ κάνω προσπάθεια να μετρήσω την αντίσταση γείωσης σε μια εγκατάσταση.

 

Με κάποιο διακριβωμένο όργανο τώρα (παλαιοτέρα με απλό γειωσόμετρο ) που μου πούλησαν διαβεβαιώνοντας με, ότι έχει αποκλίσεις 10% και το πλήρωσα ακριβά για τα δικά μου δεδομένα πριν από δύο χρόνια βάζοντας ως προτεραιότητα την δουλειά μου και όχι τις ανάγκες της οικογένειας μου.

 

Σαν ευσυνείδητος ηλεκτρολόγος που σέβομαι τους πελάτες μου κάνω σε επανέλεγχους ότι περνάει από το χέρι μου να πάρω τις καλύτερες μετρήσεις. Όταν δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω πασαλάκια 3P όπως αναφέρεται στο όργανο που έχω , καταφεύγω σε μέτρηση 2P αν και πάλι είναι αδύνατη η μέτρηση τότε μου μένει η λύση του βρόγχου σφάλματος ακόμα και αν έχω απόκλιση 30% .

Έτσι προσωπικά υπολογίζοντας άπλα ότι 1Ω η 1,30Ω είναι προτιμότερο από την άγνοια της μη μέτρησης που ως συνήθως όλοι κάνουν με την δικαιολογία ότι είναι αδύνατη η μέτρηση.

 

Υπογράφοντας έτσι σωρηδόν ότι τους τύχη όχι μόνο με οπτικό έλεγχο αλλά και με απλή υπόδειξη του πελάτη για τα σημεία της εγκατάστασης στο πόδι και απροκάλυπτα έξω από κάποια ΔΕΗ. ε μην τρέχουμε κιόλας.

 

 

Εννοείτε ότι 70 % των μετρήσεών μου είναι πάνω από 2Ω σε περίπτωση που αναρωτιέστε .

 

Εκεί είναι η πραγματική δυσκολία από το να πείσεις τον πελάτη για επισκευή και βελτίωση της γείωσης οικονομικά και τεχνικά και όχι τόσο η μέτρηση της

Link to comment
Share on other sites

Κ’ Σαρρή ας υποθέσουμε ότι μένουμε στην ίδια πολυκατοικία εγώ στον 5οροφο και εσείς στο ισόγειο και η γείωση πατάει πάνω στον αγωγό ύδρευσης, την δεδομένη στιγμή που εσείς κάνετε ένα καυτό μπάνιο μετά από μια κουραστική μέρα ένα σαμιαμίθι έχει εισχωρήσει στον δικό μου ηλεκ πίνακα και έχει ακουμπήσει στην είσοδο της γενικής ασφάλειας και στη μπάρα γειώσεις ο μικροαυτόματος της ΔΕΗ 40Α τύπου C θα το εκλάβει σαν κατανάλωση-φορτίο λόγο της απόστασης και ενδεχόμενος άλλων παραμέτρων εσείς όμως πως θα το εκλάβετε?

 

Πρώτον: Να υπενθυμίσω ότι το θέμα μας εδώ είναι η νέα Υ.Δ.Ε.

Δεύτερον: Τα στοιχεία που δίδετε δεν είναι ολοκληρωμένα για να λάβετε ηλεκτρολογική απάντηση. Για να μπορέσουμε να συμπεράνουμε πως θα εκλάβει ο C 40A το γεγονός που αναφέρατε θα πρέπει να ξέρουμε, τον τύπο του δικτύου τροφοδοσίας, την αντίσταση της γείωσης, την δομή των σωληνώσεων, την ηλικία του σαμιαμιδιού σας (τα γέρικα έχουν μεγαλύτερη αντίσταση?), το μήκος του που θα μεσολαβήσει μεταξύ γενικής ασφάλειας και μπάρας γείωσης και βέβαια τον βρόγχο σφάλματος στο σημείο αυτό. Όμως αν είχατε σκεφτεί τα στοιχεία αυτά σαν καλός ηλεκτρολόγος, δεν θα απασχολούσατε το forum γιατί θα είχατε την απάντηση.

Τρίτον: Μην ανησυχείτε για το μπάνιο μου. Έχω κάνει μια πολύ καλή συμπληρωματική ισοδυναμική σύνδεση και την έχω ελέγξει με βάση την νέα Υ.Δ.Ε, για να επανέλθουμε στο θέμα μας.

Τέταρτον και τελευταίο: Θα σας πρότεινα να ελέγξετε γρήγορα και προσεκτικά και την δική σας εγκατάσταση με βάση την νέα Υ.Δ.Ε. πριν μπει στον πίνακα σας το σαμιαμίδι!

 

Με εκτίμηση και ηλεκτρολογικούς χαιρετισμούς

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Σαρρή,

 

Μήπως μπορείτε να μας πείτε τι ακριβώς σημαίνει η παρακάτω απαίτηση που αναγράφεται στην νέα ΥΔΕ ; : Γενική ασφάλεια ή Αυτομ. Διακόπτης γεν. πίνακα: ….Α

 

Όσους συναδέλφους ρώτησα κανείς δεν μπόρεσε να το εξηγήσει!

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, εκεί πρέπει να περιγράφεται η γενική διάταξη προστασίας από υπερφόρτιση και βραχυκύκλωμα που έχει τοποθετηθεί στην είσοδο του γενικού πίνακα της εγκατάστασης. Αυτή η διάταξη μπορεί να είναι ασφάλεια ή ασφάλειες τήξεως, μικροαυτόματοι, ή αυτόματος διακόπτης ισχύος με θερμικά και μαγνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Σαρρή,

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε για να απαντήσετε! Και τώρα 3 ακόμη ερωτήσεις ρητορικές (ή ειρωνικές), εάν θέλετε απαντάτε σε κάποια από αυτές:

 

1) Πριν την νέα ΥΔΕ ο ΕΛΟΤ επέτρεπε την χρήση μικροαυτόματων ασφαλειών ως γενικών;

2) Αναφέρει σε κάποιο άρθρο του ο ΕΛΟΤ κάτι για τις μικροαυτόματες ασφάλειες ή τους διακόπτες ισχύος που αποτελούν μηχανισμούς και μπορεί να κολλήσουν, κ.τ.λ..

3) Σας φοβίζουν τα σαμιαμίδια;!

 

 

Τελεταία επεξεργασία από AlexisPaP αιτιολογία: -ΕΔΩ! ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΕΧΩ-

Link to comment
Share on other sites

Κ΄ Σαρρή το περιστατικό με το σαμιαμίδι είναι αληθές συνέβη το Σεπτέμβριο του 1988 ευτυχώς χωρίς θανατηφόρο ατύχημα, απλά 2 ηλεκτρολόγοι ψάχνανε σε 2 διαφορετικές πολυκατοικίες κολλητά η μια με την άλλη για ποιο λόγο η γείωση με τον ουδέτερο έδινε 140v και ταυτόχρονα όλο το σύστημα υδρεύσεις ήταν υπό τάση 120v. Εγώ τότε ήμουν βοηθός και ομολογουμένως μου έκανε μεγάλη εντύπωση το γεγονός που το θυμάμαι ακόμα.

Άγνωσται αι βουλαί του ηλεκ ρεύματος

Link to comment
Share on other sites

@ ΝΙΚΟΣΤΡΙ γι' αυτο, κατα τη γνωμη μου, εγκατασταση ανευ ρελε διαφυγης ειναι "εγκληματικη" στις μερες μας. Εχω λιωσει μια φορα, 3εις μερες σε μια πολυκατοικια, μεχρι να βρω οτι ηταν ενα ψυγειο ο υπαιτιος.

 

Στο θεμα μας τωρα, θεωρω οτι το νεο ειδος ΥΔΕ ισως και να βοηθήσει τους ευσυνείδητους επαγγελματιες του κλαδου μας απεναντι στους υπογραφακιδες

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Σαρρή,

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε για να απαντήσετε! Και τώρα 3 ακόμη ερωτήσεις ρητορικές (ή ειρωνικές), εάν θέλετε απαντάτε σε κάποια από αυτές:

 

1) Πριν την νέα ΥΔΕ ο ΕΛΟΤ επέτρεπε την χρήση μικροαυτόματων ασφαλειών ως γενικών;

2) Αναφέρει σε κάποιο άρθρο του ο ΕΛΟΤ κάτι για τις μικροαυτόματες ασφάλειες ή τους διακόπτες ισχύος που αποτελούν μηχανισμούς και μπορεί να κολλήσουν, κ.τ.λ..

3) Σας φοβίζουν τα σαμιαμίδια;!

 

 

Σχετικά με τα θέματα που θέσατε:

 

1. Δεν έχω εντοπίσει μέχρι τώρα στο πρότυπο ΕΛΟΤ HD 384 το ότι δεν επιτρέπεται η χρήση μικροαυτομάτων σαν γενικές ασφάλειες.

 

2. Μάλλον αναφέρεστε στο ότι το ΕΛΟΤ HD 384 δεν επιτρέπει μικροαυτομάτους και διατάξεις διαφορικού ρεύματος σαν όργανα χειρισμού και απομόνωσης.

 

3. Με τα σαμιαμίδια δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όμως νομίζω έχουμε σοβαρότερα και καλύτερα θέματα να ασχοληθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.