Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το θέμα spgirl δεν είναι εάν πρέπει να μπει αλλά εάν επιτρέπεται! Δεν το κατάλαβες το ερώτημα του Megawatt; Επειδή συμμετείχες στην συζήτηση που είχε γίνει τότε... για αυτό ρωτάω! Τότε τι υποστήριζες;!

 

edit: Ρε ΝΙΚΟΣΤΡΙ, ο άνθρωπος που συμμετείχε στην σύσταση του ΕΛΟΤ μας είπε:

 

Κατά την γνώμη μου, εκεί πρέπει να περιγράφεται η γενική διάταξη προστασίας από υπερφόρτιση και βραχυκύκλωμα που έχει τοποθετηθεί στην είσοδο του γενικού πίνακα της εγκατάστασης. Αυτή η διάταξη μπορεί να είναι ασφάλεια ή ασφάλειες τήξεως, μικροαυτόματοι, ή αυτόματος διακόπτης ισχύος με θερμικά και μαγνητικά.

 

και επίσης

 

Κύριε Σαρρή,

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε για να απαντήσετε! Και τώρα 3 ακόμη ερωτήσεις ρητορικές (ή ειρωνικές), εάν θέλετε απαντάτε σε κάποια από αυτές:

 

1) Πριν την νέα ΥΔΕ ο ΕΛΟΤ επέτρεπε την χρήση μικροαυτόματων ασφαλειών ως γενικών;

 

 

Σχετικά με τα θέματα που θέσατε:

 

1. Δεν έχω εντοπίσει μέχρι τώρα στο πρότυπο ΕΛΟΤ HD 384 το ότι δεν επιτρέπεται η χρήση μικροαυτομάτων σαν γενικές ασφάλειες.

 

και εσύ μου λες για μονογραμμικά;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, επειδή το όλο θέμα το έχει πάρει πολύ προσωπικά χωρίς λόγο, δεν καταλαβαίνω το λόγο... Είμασταν 5 συνάδελφοι σε ένα θέμα και μιλάγαμε για το τι επιτρέπεται ή όχι. Εγώ απλά είπα ότι είχα την ίδια απορία με τον megawatt... λύση ή απάντηση δε βρέθηκε...

 

Καλό είναι λοιπόν, σαν φοιτητής που είσαι, να μη παθιάζεσαι τόσο για ένα τεχνικό θέμα... Όλοι στον ίδιο κλάδο είμαστε, βασικές γνώσεις έχουμε, δεν υπάρχει λόγος να μαλλιοτραβιόμαστε σε επιπέδου πεζοδρομίου για το αν είναι καλύτερο να βάζει μικροαυτόματο ή ασφάλεια τήξεως...

 

(Αν παρατήρησες, στο προηγούμενο θέμα έφυγα νωρίς, όταν είδα να εξελλίσεται σε μαλλιοτράβηγμα)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το ξέρω ότι έχετε άλλο επίπεδο και εγώ το κατεβάζω, αλλά τουλάχιστον κάνε τον κόπο να διαβάσεις τις απαντήσεις του κυρίου Σαρρή! Είναι κρίμα να λες ότι λύση δεν βρέθηκε!

Διάβασε και το προηγούμενο θέμα, το οποίο εγκατέλειψες νωρίς, για να δεις που και πως κατέληξε το μαλλιοτράβηγμα...αλλά χωρίς την εντύπωση ότι επρόκειτο για μαλλιοτράβηγμα!

 

 

Μπορεί και αυτές οι συνεχόμενες ερωτήσεις-απαντήσεις να θεωρηθούν μαλλιοτράβηγμα στο μέλλον. Απλά και μόνο επειδή είναι συνεχόμενες...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν απαντούσα από ένα σημείο και μετά δε σημαίνει ότι δε παρακολουθούσα το θέμα... και τα λεγόμενα του κ.Σαρρή διάβασα και είναι ξεκάθαρα...

 

Σταμάτα να είσαι εριστικός, δεν σου αξίζει σαν νέο παιδί να φέρεσαι έτσι.Στο λέω με όλη την καλή διάθεση. Αν θες ειρωνέψου με, κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτά τα μηνύματα θα σβηστούν, τουλάχιστον πες μου τι είναι ξεκάθαρο από τα λεγόμενα του κυρίου Σαρρή. Προηγουμένως είπες ότι λύση ή απάντηση δεν βρέθηκε!!!

Link to comment
Share on other sites

Και πες ότι έχεις βραχυκύκλωμα και σου κολλάει ο μικροαυτόματος και κολλάει και ο μικροαυτόματος της ΔΕΗ, βλέπεις ο ακατονόμαστος έχει πολλά ποδάρια (δες το περιστατικό με τα σαμιαμίθι) τη θα γίνει? Ενώ εάν είχες χρησιμοποίηση τήξεως…

‘’Εσύ θα κοιτούσες από μέσα έξω? Θα φοβόσουν να σκύψεις να πιάσεις το σαπούνι που σου γλίστρησε από το χέρι ενώ έκανες μπάνιο?’’

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τσακώνεστε άδικα.Ο κάθε ηλεκτρολόγος κρατάει την ευθύνη των πράξεων του το εάν θα χρησιμοποιήσει ασφάλεια τήξεως η μικροαυτόματη.Προσωπικά χρησιμοποιώ μικροαυτόματη για γενική ασφάλεια. όπως είπε και ο κύριος Σαρρής αυτή η διάταξη μπορεί να είναι ασφάλεια ή ασφάλειες τήξεως, μικροαυτόματοι, ή αυτόματος διακόπτης ισχύος με θερμικά και μαγνητικά.Τώρα το εάν κολλήσει η όχι με τα λεγόμενα του Νικοστρι μάλλον θα φταίει κανένα σαμιαμίθι:P(πλάκα κάνω)

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω οτι ανοιξα ενα θεμα που μπορει να καιει λιγο ολους μας, αλλα εξελίσσεται "περιεργα"...

Καλυτερα θα ηταν να ασχοληθουμε με κανα παραδειγμα συμπληρωσης της νεας ΥΔΕ, τον απαιτουμενο εξοπλισμο ισως, τους τροπους μετρησεων, καμια σκεψη χρεωσης της ΥΔΕ ή οτιδηποτε αλλο την περιστοιχίζει.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.