Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Για εγκατάσταση στο κλιμακοστάσιο, ήρθε ενημέρωση από τη ΔΕΗ για επανέλεγχο της εγκατάστασης...

 

Δύο οι ερωτήσεις...

 

- Άρχισε η ΔΕΗ να ενημερώνει τους ιδιοκτήτες για επανέλεγχο?

- Το κλιμακοστάσιο κάθε 14 χρόνια δε χρειάζεται επανέλεγχο?

 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατηγορια ειναι κοινοχρηστο και οχι κλιμακοστασιο.Ο χρονος επανελενχου της εγκαταστασης οριζεται απο τον εγκαταστατη που κανει τον ελενχο .Εγω την κατηγορια του κοινοχρηστου την βαζω το πολυ 7 χρονια ,και αν εχει εξωτερικο φωτισμο κηπου ,λεβητοστασιο με αερια , αντλιες,αυτοματα ποτισματα ,γκαραζοπορτες,πιεστικα το βαζω καθε χρονο γιατι ο καθε διαχειριστης για να γλυτωσει λεφτα τα κανει μονος του η φωναζει τον μαστορα που θα του κανει την δουλεια με το μικροτερο κοστος αδιαφοροντας για την ποιοτητα και την ασφαλεια της εγκαταστασης.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δικαίωμα ο εγκαταστάστης να ορίσει χρόνο επανελέγχου,μικρότερο από αυτόν που ορίζει ο νόμος?

Link to comment
Share on other sites

Έχει δικαίωμα ο εγκαταστάστης να ορίσει χρόνο επανελέγχου,μικρότερο από αυτόν που ορίζει ο νόμος?

ΝΑΙ,  αλλά αυτό το ναι θέλει μεγάλη κ βαθιά ανάλυση ,απλά να ξέρεις ότι έχεις δικαίωμα για τον Α ή Β λόγο να ορίσεις εσύ το χρόνο , χρόνος ο οποίος δεν ξεπερνά το όριο που έχει θεσπιστεί ανα κατηγορία χώρου 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους,

Τελευταία αντιμετωπίσαμε το εξής πρόβλημα, μια πελάτισσα μας που της είχαμε κάνει ΥΔΕ και κάποιες αλλαγές επί του πίνακα πχ 1,5 τετραγωνικό χιλιοστό αγωγό με 10Α αυτοματάκι αφού είχαμε συμφωνήσει ότι τα κλιματιστικά της που πέφτουν σε μία γραμμή του σπιτιού των 10Α δεν θα τα αντέχει (παλιά είχαν L20BBC) όσο τραγικό και ακούγεται θα χρειαστεί επιπλέον γραμμές αυτή για να μην πληρώσει γύρισε τον πίνακα στο αρχικό στάδιο ξέροντας τους κινδύνους και έχοντας πάρει φωτιά τοπικά σε ένα κουτί διακλάδωσης πέρυσι τέτοια εποχή.. Δεδομένου οτι έχουμε καταθέσει την ΥΔΕ, τι μπορούμε να κάνουμε για να μην έχουμε κάποιο μπέρδεμα και πως μπορούμε να αποδείξουμε οτι δεν κάναμε εμείς τις αλλαγές αυτές? Ο ηλεκτρολόγος που πήγε πιθανός (μαύρος) μπορεί να έχει κάποιες κυρώσεις? Έχουμε σκεφθεί σε κάθε πίνακα που παραδίδουμε, με την ΥΔΕ να παραδίδουμε στην ΔΕΗ και την αντίστοιχη φωτογραφία του, μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο ώστε να είμαστε καλυμμένοι σε κάθε επίπεδο? 

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να είσαι καλυμένος βγάζεις φωτογραφία (στο αρχείο σου) τον πίνακα και κολλάς το αυτοκόλλητο σε σημείο που για να ανοίξει ο πίνακας θα πρέπει να σχιστεί οπότε είσαι εξασφαλισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Σε έναν πρόσφατο έλεγχο που πραγματοποίησα βρέθηκα αντιμέτωπος με το εξής πρόβλημα: Κατά τη διάρκεια του ελέγχου λειτουργίας του RCD, το όργανο μου έδωσε ένδεικη σφάλματος στα 10mA με ενημέρωσε πως έχω τάση επαφής >50 V! Φυσικά είχα ελέγξει όλες τις γειώσεις σε πρίζες και συσκευές ως προς τη συνέχεια τους και ως προς την τιμή της αντίστασης τους. Τίποτα παράξενο μέχρι εκείνη τη στιγμή.

 

Παρόλα αυτά και αφού τα έψαξα ξανά όλα από την αρχή, συνέχισα να έχω το ίδιο θέμα. Η αντίσταση του ηλεκτροδίου γείωσης είναι χαμηλή, λίγο μεγαλύτερη από 1 Ω. Το RCD είναι καινούριο,

 

Υποψιάζομαι πως κάτι μου έκρυψαν, ίσως σε κάποια αποθήκη/υπόγειο, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο λόγο σφάλματος παρά μόνο μια γείωση γραμμής με εξωπραγματικά υψηλή αντίσταση. Είναι δυνατόν να έχω με 10mA διαρροή υψηλότερη των 50V τάση επαφής;

 

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα πάντα από της πρίζες και ξανά μέτρα. Προφανώς κάποια συσκευή σου το κάνει. Αλλιώς δοκίμασε και ένα νέο ΔΔΕ είναι ABB;

Link to comment
Share on other sites

Είναι την Geyer, το τοποθέτησαν μία ημέρα πριν τον έλεγχο. Φωτισμός ασφαλείας δεν υπάρχει στην εγκατάσταση.

Θα πάω να δοκιμάσω ξανά με ένα άλλο RCD ίσως να είναι ελαττωματικό αυτό που τοποθέτησαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.