Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

 ΤΟ Χ δηλωνει φωτιστικο γενικα.

 

Έχει δίκιο ο maneni έτσι το έχουμε περάσει εδώ κ χρόνια το συμβολισμό ενός φωτιστικού σημείου

 

 

 

 

Όταν έχω παροχή πχ 6αρι καλώδιο (συχνό φαινόμενο σε παλιές οικοδομές...) και η συνολική εγκατεστημένη ισχύς στην Έκθεση παράδοσης μου βγαίνει πολύ μεγάλη σε σχέση με αυτήν που υποστηρίζει η παροχή, πχ λόγω κλιματιστικών, φούρνων, Πλυντηρίων κτλπ, τότε τι κάνω?

 

 

 Δηλώνεις κανονικά ολα τα φορτια κ το κάνεις κουβέντα με τον πελάτη εάν αντιμετωπίζει προβλήματα  κ αν  θέλει, λεω αν, να κάνει επαύξηση.

 Αλλά ξέρεις πόσες παροχές των 8 kva ξεπερνάνε κατά 2πλασια κ βάλε  τα 8? κ δεν υπάρχει πρόβλημα? Πρώτη πρώτη η δικία μου

Link to comment
Share on other sites

και πως θα κανει την επαυξηση ισχυος? Ευκολο ειναι να τοποθετηθει νεος αγωγος?

 

Δεν υπαρχει προβλημα γιατι ο χρηστης εχει μαθει να λειτουργει ετσι τα φορτια ωστε να εχει πολυ μικρο συντελεστη ταυτοχρονισμου.

Σε ποσες περιπτωσεις ομως εχω δει βραχυκυκλωμενες ασφαλειες (το γνωστο κολπο με το συρμα) γιατι βαριοσαντε καθε φορα που καιγοσαντε να τις αλλαζουν....

Ή περιπτωσεις οπου ο "μαγκας" ηλεκτρολογος εχει βαλει μεγαλυτερες ασφαλειες (ακομα και στον μετρητη)....

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο maneni έτσι το έχουμε περάσει εδώ κ χρόνια το συμβολισμό ενός φωτιστικού σημείου

 

Δηλώνεις κανονικά ......

  Πρώτη πρώτη η δικία μου

 

Φίλε Νίκο, η ΠΟΣΕΗ για τα φωτιστικά φθορισμού έχει συγκεκριμένο συμβολισμό, εμείς γιατί να τα δηλώνουμε όπως θέλουμε? Τέλος πάντων, το μεγάλο αγκάθι κατ' εμέ είναι η παροχή προς τον μετρητή αν αντέχει πχ 6Kw και <<εσύ>> να παραδίδεις σχέδιο-Νέα ΥΔΕ όπου και στο βασικό έντυπο και στην έκθεση παράδοσης δηλώνεις πολύ πάνω από τα 6 Κw και φυσικά με τον συντελεστή ετεροχρονισμού στην σωστή τιμή. Εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί αν ο πελάτης θα αλλάξει ποτέ παροχή γιατί για σχέδιο με κάλεσε και για σχέδιο θα με πληρώσει με απασχολεί να μην βγω εκτεθειμένος και να κάνω την δουλειά μου σωστά για την οποία θα πληρωθώ. Έτσι λοιπόν επειδή γνωρίζω ότι μόλις φύγω θα αντικαταστήσουν την Neozed GL από 25-35Α προτιμώ να τις αντικαθιστώ με έναν μικροαυτόματο C25A ώστε να έχω κάπως...το κεφάλι μου ήσυχο... Στο θέμα της συμπλήρωσης της συνολικής ισχύος στην έκθεση παράδοσης τι προτείνεις? 

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

1) Η ΠΟΣΕΗ αποσο γνωριζω αφορα τους ηλεκτρολογους τεχνιτες/εγκαταστατες. Εσυ (ΤΕΙ) κοιτα λιγο παραπανω.

       Εννοω υπαρχουν τυποποιημενα συμβολα κατα IEC (60617).

 

2) Ο συντελεστης ταυτοχρονισμου ειναι ενδεικτικο μεγεθος και δεν αποτελει υποχρεωση ή επιβολή. Εξαλλου υπαρχουν οι ασφαλιστικες διαταξεις για να προστατευσουν τους αγωγους.

 

3) Επισης (τυπικα) δεν σε απασχολει αν ο πελατης τροποποιησει την εγκατασταση εκ των υστερων χωρις τις προβλεπομενες διαδικασιες.

Link to comment
Share on other sites

 

 

.Εξαλλου υπαρχουν οι ασφαλιστικες διαταξεις για να προστατευσουν τους αγωγους.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά εξήγησε μου το εξής: Αν εγώ είμαι πελάτης και εσύ ο υπογράφων ηλεκτρολόγος και έρθεις να μου κανείς ΥΔΕ σε μία εγκατάσταση με παροχή 6τετ,χιλιοστα αγωγούς και βρεις 35Α, πράγμα σύνηθες, θα την αντικαταστήσεις με 25 θα μου εξηγήσεις το γιατί και θα φύγεις... Μόλις φύγεις, ανάβω την κουζίνα το μεγάλο μάτι να κάνω καμιά πατάτα τηγανητή και βάζω στον φούρνο ένα πιτσόνι να φάω να πάω για δουλειά, ας ανάψω και το θερμοσίφωνο να κάνω ένα μπανακι να είμαι φρέσκος και παπαλα το ρευμα... Ξέρεις πολύ καλά τι θα προσφωνήσω για σένα.......... Έτσι βρίσκω ένα 35αρι φυσίγγιο από το συρτάρι μου, το κορτσάρω επάνω στην νεοζεντ και είμαι άρχοντας... Μια νύχτα του χειμώνα εκεί που λείπω για εργασία, σπίτι οι γυναίκες, έχουν ανάψει όλα τα κλιματιστικά στο σπίτι, μιάς και κάνει κρύο, και κάνουν και ένα φαγητό στην κουζίνα...Ξαφνικά κάτι μυρίζει στον πίνακα αλλά κανείς δεν καταλαβαίνει κάτι μιας και που όλοι είναι κλεισμένοι στα δωμάτια τους και παίρνει φωτιά το σπίτι, αφού κάτω στην χελώνα η ΔΕΗ έχει 40Α, ΤΟΤΕ τι γίνεται, αν καεί εμένα η περιουσία-οικογένεια μου σε ποιον θα τα φορτώσω, όταν έρθει το ανακριτικό της Πυροσβεστικής???? Μα φυσικά, στον Μ......κα τον Ηλεκτροδολοφόνο... Φίλοι μου δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, πρέπει να προσέχουμε ιδιαιτέρα, ειδικά τέτοιες εποχές.. Είμαι πολύ ΥΠΕΡ της χρήσης σαν γενικής του μικροαυτόματου ώστε να μην μπορούν να παρεμβαίνουν οι πελάτες-χρήστες του χώρου...

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

ρεσυ Νικο, κάνεις την τρίχα τριχιά , εάν  η ΔΕΗ έχει  40αρα τότε εσύ έχεις 35αρα με 10αρι αγωγό εάν έχει 25αρα τότε κ εσύ έχεις 25 με 6αρι αγωγό, εάν έχει 16αρα (ναι υπάρχει κ αυτή η παροχή 4kva) τότε έχεις κ εσύ 16αρα με 4αρι αγωγό κ στην τελική δεν πανα βάλει ότι θέλει ο πελάτης όταν φύγω  αφού του έχω κάνει τις απαραίτητες από τον νόμο  βελτιώσεις , τον μικροαυτόματο της ΔΕΗ πως μπορεί να τον πειράξει ? τώρα, αν σου λαμπαδιάσει πίνακας  φταις εσύ γιατί κάτι δεν έκανες σωστά.

Όσο για την ΥΔΕ, ότι βλέπουμε το δηλώνουμε

Link to comment
Share on other sites

 Α.τώρα, αν σου λαμπαδιάσει πίνακας  φταις εσύ γιατί κάτι δεν έκανες σωστά.

Β.Όσο για την ΥΔΕ, ότι βλέπουμε το δηλώνουμε

Με συγχωρείς Νίκο αλλά γνωρίζεις πολύ καλά ότι σε παλιές οικοδομές-Πολυκατοικίες, ακόμα και διαμερίσματα άνω των 100 τετραγωνικών ανακαινισμένα πρόσφατα από συνεργεία ανακαινίσεων, έχουν παροχή 6αρι καλώδιο που μπορεί να ανεβαίνει και στον 8ο Όροφο και σε φωνάζουν για ΥΔΕ και πριν πάς εκει σου λενε απο το τηλ να μωρέ  πρόσφατα κάναμε ανακαίνιση και πληρώσαμε τόσες χιλιάδες ευρώ κτλπ. Πάς για έλεγχο βλέπεις δυο πλυντήρια ένα στεγνωτήριο, 3 κλιματιστικά, 24αρι και 12αρια άπειρα φώτα σε ψευδοροφές και της Παναγιάς τα μάτια... Έρχεται η ώρα να λύσεις τον πίνακα ο οποίος τυχαίνει να είναι πχ Hager 3σειρος τεζα στις ασφάλειες και λές του π....στη μου θα έχει 10αρα παροχή, αλλιώς πως να τα σηκώσει όλα αυτά και βλέπεις ένα ξεγυρισμένο 6αρακι ματισμένο με Κλέμενς πλαστικές 16αρες κτλπ. Λές άντε να δούμε και την Νεοζέντ, ουπς 35αρα,ααα μααααάλιστα για να κάνω και μια βόλτα στην χελώνα, επ τι έχουμε εδώ? Φυσίγγιο ΔΕΗ 40Α παρακαλώ.... Τα υπόλοιπα περισσεύουν. Με συγχωρείς άλλα αν καούν αυτοί εγώ δεν θα φταίω.... ή φταίω?????

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Επισης οταν κανουμε ΥΔΕ υπογραφουμε και φερουμε ευθυνη για οτι βλεπουμε εκεινη τη στιγμη και τονιζουμε στον ιδιοκτητη να προβει σε αλλαγες.

Αν ο ιδιοκτητης παει και αλλαξει ασφαλεια κτλ κτλ , δικό του πρόβλημα.

Οταν εσυ εχεις κανεις ολες τις μετρησεις, εχεις παραδωσει μια σωστη ΥΔΕ και εχεις και τα καταλληλα πειστηρια (φωτογραφιες, πικακιδα RCD), τοτε εισαι καλυμμενος. 

Link to comment
Share on other sites

σε τι φταις βρε ανθρωπε? 

 

Αν ο αλλος θελει να κανει του κεφαλιου του, θα το κανει και ας κανεις εσυ τουμπες.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Αντε και ο ιδιωτης να γνωριζει να αλλαξει μια ασφαλεια στον πινακα απο 25 σε 35.

Την αλλαγη στον μετρητη την κανει ο ιδιος ή μηπως ο ηλεκτρολογος του? 

ΛΕω εγω τωρα.........

Link to comment
Share on other sites

 

 

Την αλλαγη στον μετρητη την κανει ο ιδιος ή μηπως ο ηλεκτρολογος του? 

ΛΕω εγω τωρα.........

Δυστυχώς πολλοί μου έχουν παραδεχθεί ότι τις αλλάζουν μόνοι τους μιας και που καίγονται συνέχεια και δεν τους συμφέρει να φωνάζουν ηλεκτρολόγο κάθε τόσο, άλλωστε τις βρίσκουν στο εμπόριο...αλλά το χειρότερο είναι ότι βρίσκω μεταλλικές χελώνες χωρίς καν τα καπάκια...η ΔΕΗ που είναι????? Αλλά ξέχασα έχουμε εργολάβους.... Το χειρότερο που έχω δει είναι μπαροκιβώτιο ανοικτό και καλώδια 16αρια (3Φ) να πηγαίνουν σε χελώνα που δεν είχε ούτε καν μετρητή και στο σημείο της υποτιθέμενης διακλάδωσης(εκεί που έμπαιναν στον μετρητή παλιά) δεν υπήρχε ούτε καν μονωτική για να μπορέσουν να τα ξετυλίξουν γρήγορα σε περίπτωση συναγερμού...... Και ο μ.....κας έλεγα γιατί δεν μου ανοίγουν να μπω μέσα στην αρχή.... Αφήστε έχουμε δει πολλά... Αλλά όποιος στις οικοδομές περπατάει λάσπες και κακά πατεί...

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.