Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Πρέπει να μάθεις την  συμφωνημένη ισχύ. Αν είναι 8 KVA τότε πρέπει υποχρεωτικά να έχεις δεκάρα παροχή. Αλλιώς μιλα με το τοπικό υποκατάστημα της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

καθολου πλεξιμο, θα γυριζε την παροχη απο 8kva στα 6kva, μικροαυτοματο θα αλαζε

 

Νικολή απ΄οσα γνωρίζω η ΔΕΗ ανά περιοχή δεν επιτρέπει τα τελευταία χρόνια παροχέτευση με αγωγούς μικρότερους των 10τετ.χιλ.  τουλάχιστον στα μονοφασικά. Συγκεκριμένα σε οικία με παροχή 6αρα που κάναμε σχέδιο για νυχτερινό+ τον αγωγό 1,5 τετρ.χιλ που απαιτείται, όταν ήρθε ο εργολάβος να συνδέσει με πήρε τηλέφωνο και μου εξήγησε ότι δεν μπορεί να το κάνει αν δεν αλλάξουμε την παροχή σε 10αρα... Έμεινα  άναυδος...τον ρώτησα το γιατί και μου είπε κατά λέξη: <<Με συγχωρείτε αλλά δυστυχώς αυτήν την εντολή έχουμε από τον ΔΕΔΔΗΕ>>, συνεπώς πήγαμε και αλλάξαμε την παροχή σε 10αρα, (Νοέμβριος 2013).  

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ερώτηση θα υπόγραφε κανένας σας, 6αρι καλώδιο σε παλιά οικοδομή με την σωστή τήξεως.

Για ποιον λόγο να μην υπογράψεις?

Η μίση Αθήνα και όλη η Θεσσαλονίκη έχουν παροχές 3*6 ή 5*6 τετ,χιλιοστά...Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση θα υπόγραφε κανένας σας, 6αρι καλώδιο σε παλιά οικοδομή με την σωστή τήξεως.

 

ΝΑΙ , αλλά δεν καταλαβαίνω προς τι ? αυτή η ερώτηση.

Πάντως ο pkoumparelos έχει δίκιο  ότι δλδ πρέπει να μάθεις την Σ.Ι Παροχής , φαινεται στην πίσω σελίδα του λογαριασμού

 Προσωπικά έχω υπογράψει  παροχή  με  4αρι (4kva 16Α)

Link to comment
Share on other sites

 

Η μίση Αθήνα και όλη η Θεσσαλονίκη έχουν παροχές 3*6 ή 5*6 τετ,χιλιοστά...Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις... :confused:

η μισή αθήνα είναι στα 2x6 και 4x6mm2

Link to comment
Share on other sites

 συγγνώμη Νίκο αλλά τώρα πρόσεξα ότι μιλάς για νεόδμητη  αλλα, εάν δεις 40αρι μικροαυτοματο ή 35αρα τήξεως τύπου δεη σε παλιά  παροχή με 6αρι τότε μιλάς με δεη είναι υποχρεωμένη να κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις

Ο nvel  εννοεί ΤΤ 

Link to comment
Share on other sites

2 x 6 έως τώρα μου έχει τύχει μόνο σε ένα μικρό μαγαζάκι στην Κυψέλη.Σε διαμερίσματα για Αθηνα μιλάω πάντα ,απο την δεκαετία του 50 έως σήμερα δεν έχω δει πουθενά παροχή  2χ6 παρά μόνο 2χ10 και 4χ10.Εννοειται οτί ο αγωγός της γείωσης δεν υπάρχει πουθενά .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.