Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

 Εννοειται οτί ο αγωγός της γείωσης δεν υπάρχει πουθενά .

Kαι τι κάνετε σε αυτήν την περίπτωση? Αφήνετε την εγκατάσταση χωρίς γείωση? Το Rcd σε περίπτωση διαρροής δεν θα ενεργοποιήθει ποτέ...

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

η λειτουργία του rcd δεν βασίζεται στην ύπαρξη γείωσης αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει γείωση αλλά έχει υψηλή αντίσταση

Link to comment
Share on other sites

Ελεος ρε Νικο,  για άμεση μιλάνε, όπου ο αγωγός ΡΕ δεν καταλήγει στον μετρητή αλλά κάπου κάτω από τον νεροχύτη, ορθά λοιπόν λένε για 2*….. παροχή. Αλήθεια ρε παίδες τώρα που έχουν καταργηθεί η μολύβδινες σωληνώσεις αποχέτευσης  που  καταλήγετε τον ΡΕ από τον πίνακα ?

 Ερώτημα: παράνομο οίκημα 80τετραγωνικων που είχα κάνει την εγκατάσταση πριν από 15 χρόνια τώρα νομιμοποιήθηκε κ θα πάρει κανονικά μόνιμο ρεύμα, ήδη κάναμε επισκόπηση κ μου παραδόθηκε σκαρίφημα, τι πρωτόκολλο παρουσιάζω, κατά ΚΕΗΕ ή κατά ΕΛΟΤ?

Link to comment
Share on other sites

η λειτουργία του rcd δεν βασίζεται στην ύπαρξη γείωσης αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει γείωση αλλά έχει υψηλή αντίσταση

Δηλαδή θέλεις να μου πεις αν σε ένα ρευματοδότη ενός δωματίου αφαιρέσω τον αγωγό της γείωσης και τροφοδοτήσω μια μεταλλική συσκευή πχ σταθερό Η/Υ που έχει ρεύμα διαρροής μεγαλύτερο των 30mA θα ενεργοποιηθεί κανονικά το Rcd? Επίσης αφού η τιμή της αντίστασης σου είναι μεγάλη στο ΤΤ και αυτό δύσκολα το επιδιορθώνεις ή καθόλου...., τότε ποιος ο λόγος σε ένα σύστημα ΤΝ που έχει μεγάλη τιμή αντίστασης γείωσης πχ 15 Οhm να κάνεις εξτρά γείωση για να την μειώσεις από την στιγμή που έχεις και τον ουδέτερο σου γειωμένο  από την ΔΕΗ??? 

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

σε οποιαδήποτε αγείωτη συσκευή καταφέρεις να δημιουργήσεις ρεύμα διαρροής μεγαλύτερο από το ρεύμα ενεργοποίησης του rcd που την τροφοδοτεί φυσικά και θα ενεργοποιηθεί αν λειτουργεί σωστά.

 

Μήπως λόγω διακοπής ουδετέρου;

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

Ελεος ρε Νικο,  για άμεση μιλάνε, όπου ο αγωγός ΡΕ δεν καταλήγει στον μετρητή αλλά κάπου κάτω από τον νεροχύτη, ορθά λοιπόν λένε για 2*….. παροχή. 

Νικολή μου έχεις δίκιο  με το ΤΤ δεν έχω καθόλου εξοικείωση και μπερδεύτηκα άσχημα, βλέπεις η δύναμη της συνήθειας το ΤΝ μας χει γίνει καθημερινότητα.. Αλήθεια πως κρίνεις να μείνει ο χώρος ακόμα και σήμερα με τον αγωγό κάτω από τον νεροχύτη ή σε κάποια σωλήνα ύδρευσης από την στιγμή που όλα αυτά σε μια οικοδομή λειτουργούν σαν σύνολο όπου αν κάποιος λόγω ανακαίνισης τα σκαλίσει θα έχουν και οι υπόλοιποι χοντρό πρόβλημα από την απώλεια της γειώσεως? Δεν θα ήταν πιο ασφαλές να γειωνόταν μια νέα γείωση από το πίνακα μέχρι την χελώνα και να καρφωνόταν κάποιο ηλεκτρόδιο γειώσεως, όπου αυτό είναι εφικτό φυσικά? Tωρα όσον αφορά το ερώτημα σου και δεδομένου ότι η εγκατάσταση έχει γίνει πριν το 2005 ΚΕΗΕ δαγκωτό. Δεν τους αφορά πότε εγώ θα συνδεθώ στο δίκτυο εγώ πριν 15 χρόνια είχα χρήματα φώναξα ηλεκτρολόγο και μου τα έκανε την εγκατάσταση και έκτοτε ο χώρος έμεινε έτσι ή να στο πώ πιο απλά αν ο χώρος αυτός είχε πάρει ρεύμα νόμιμα πριν 15 χρόνια έστω και για ένα μήνα με σχέδιο  και τώρα σε φώναζαν για επανέλεγχο τι πρωτόκολλο θα έκανες? ΚΕΗΕ....

Link to comment
Share on other sites

σε οποιαδήποτε αγείωτη συσκευή καταφέρεις να δημιουργήσεις ρεύμα διαρροής μεγαλύτερο από το ρεύμα ενεργοποίησης του rcd που την τροφοδοτεί φυσικά και θα ενεργοποιηθεί αν λειτουργεί σωστά.

 

Μήπως λόγω διακοπής ουδετέρου;

 

Από την μικρή εμπειρία μου, έχω διαπιστώσει ότι σε συσκευές με μεταλλικό περίβλημα όπου δεν ήταν γειωμένες με την μπάρα γείωσης του πίνακα και είχαν μόνιμη διαρροή άνω των 30mΑ  (φθαρμένες διακλαδώσεις-μονώσεις αγωγών L-N) και το Rcd είτε ήταν  Hager είτε tsin tson τσαν, Τουρκικο, Βουλγάρικο κτλπ κτλπ δεν καταλάβαινε τίποτα...Όταν συνδέθηκαν στην γείωση τότε φάνηκαν όλα, συνεπώς ρευματοδότη χωρίς γείωση δεν αφήνω ούτε στο σπίτι μου, εννοείτε και για τις υπόλοιπες συσκευές, θερμοσίφωνα κουζίνα, κλιματιστικά κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή υποστηρίζεις ότι έχεις δουλεύσει με συσκευές που όντας αγείσωτες είχες μετρήσει διαφορικό ρεύμα 30mA και δεν ενεργοποιούσαν τον rcd αλλά μόνο όταν γειώθηκαν και είχαν ρεύμα προς τη γη πάλι 30mA και τότε ενεργοποιούσαν τον rcd. Δηλαδή είχες rcd με τεχνητή νοημοσύνη που καταλάβαινε ότι η ίδια διαφορά ρεύματος στα τυλίγματά του οφειλόταν σε ροή ρεύματος σε αγωγό γείωσης και όχι σε επαφή του μεταλλικού περιβλήματος με τα δομικά στοιχεία λόγω φθαρμένη μόνωσης των αγωγών

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαι τι κάνετε σε αυτήν την περίπτωση? Αφήνετε την εγκατάσταση χωρίς γείωση? Το Rcd σε περίπτωση διαρροής δεν θα ενεργοποιήθει ποτέ...

 

ρε αδερφε μην μου κρατησεις κακια που θα στο πω αλλα υποτιθεται οτι γνωριζεις το αντικειμενο, κανεις ελεγχους κλπ κλπ. Δεν μπορει να λες τετοια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

ρε αδερφε μην μου κρατησεις κακια που θα στο πω αλλα υποτιθεται οτι γνωριζεις το αντικειμενο, κανεις ελεγχους κλπ κλπ. Δεν μπορει να λες τετοια πραγματα.

 

Όπως προείπα με σύστημα ΤΤ δεν έχω ασχοληθεί ούτε μου έχει τύχει ποτέ.. Δουλεύουμε αποκλειστικά ΤΝ. Στο θέμα του Rcd θεωρητικά έχετε δίκιο αλλά στην πράξη δεν το έχω δει σε όσες δοκιμές έχω κάνει, προφανώς κάπου κάνω λάθος, ωστόσο φροντίζω να μην αφήνω ρευματοδότες και συσκευές χωρίς γείωση σε συστήματα ΤΝ, σε άλλου είδους συστήματα δεν έχουμε εμπειρία. Ευχαριστώ πάντως για τις επισυνάψεις σας είναι πολύτιμες και αποδεκτές. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα....

Ευχαριστώ!!

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.