Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η διαφορά είναι ότι σε αγείωτη συσκευή δε θα παρατηρηθεί η μικρή διαρροή που συζητάτε μέχρι να την ακουμπήσει κάποιος, οπότε δε θα ενεργοποιηθεί ο ΔΔΕ.

Όταν όμως την ακουμπήσει ο χρήστης, θα προκύψει η διαρροή μέσω αυτού (την οποία και θα νιώσει για τα καλά) και θα ενεργοποιηθεί ο ΔΔΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ηλεκτρολόγος που μου έκανε την ΥΔΕ μου είπε να βάλω και ένα γενικό αυτόματο πριν το ρελέ διαφυγής στον ηλεκτρικό πίνακα γιατί σε περίπτωση που το ρελέ χαλάσει θα είμαι χωρίς ρεύμα μέχρι να αλλαχθεί.

 

Μα αν δουλεύει το σύστημα έτσι όπως μου αυτός, ακόμα και με χαλασμένο το ρελέ θα είμαι χωρίς την ασφάλεια ηλεκτροπληξίας του ρελέ εκτός και αν το τεστάρω την ίδια μέρα!

 

Τα περισσότερα ρελέ σήμερα στους πίνακες και αυτό που πέρασα κι εγώ, είναι και αυτόματοι προστασίας 40Α και όχι μόνο ρελέ διαφυγής 30mA. Mήπως δεν το γνώρζε αυτό και για να δικαιολογήσει το τυποποιημένο του σχέδιο ρελέ 30mA + αυτόματο 40A μου είπε να περάσω και γενικό αυτόματο 40Α;

 

Αν δεν κατανοήσω ότι έχει δίκαιο προφανώς δεν θα κάνω αυτό που μου είπε. Αν καταλάβα καλά την συνδεσμολογία μου την είπε ρελέ σε σειρά με αυτόματο 40Α (να προηγήται το αυτόματο).

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

 

Όταν όμως την ακουμπήσει ο χρήστης, θα προκύψει η διαρροή μέσω αυτού (την οποία και θα νιώσει για τα καλά) και θα ενεργοποιηθεί ο ΔΔΕ.

Αυτό ούτε να το φανταστώ δεν θέλω σαν σκηνή....

Link to comment
Share on other sites

@Homer, Λίγο μπερδεμένα καταλαβαίνω τα πράγματα, ένα καλό μοντέλο είναι Γενικός Διακόπτης -γενική ασφάλεια ανάλογα με την παροχή σου,  και μετά το αντιηλεκτροπληξιακό σου ή από συναδέλφους έχω δει, Γενικός-Διακόπτης-αντιηλεκτροπληξιακό-γενική ασφάλεια, σημείωση στο σεμινάριο για την ΝΕΑ ΥΔΕ  μας είχαν προτείνει το πρώτο μοντέλο. Όσον αφορά αν το αντιηλεκτροπληξιακό σου είναι 40Α-30mA αυτό έχει να κάνει πάλι με την παροχή σου γιατί εκτός από το 40αρι αντιηλεκτροπληξιακό υπάρχουν και μικρότερα (σπάνια τα συναντώ) και σίγουρα πιο μεγάλα για πιο μεγάλες παροχετεύσεις.  Επίσης δε πρόσφατα στους καταλόγους μια συγκεκριμένης εταιρίας είδα να έχει βγάλει αντιηλεκτροπληξιακό σε συνδυασμό με γενική ασφάλεια ωστόσο δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω περισσότερα γιατί δεν το έχω δουλέψει.

 

<<Ο ηλεκτρολόγος που μου έκανε την ΥΔΕ μου είπε να βάλω και ένα γενικό αυτόματο πριν το ρελέ διαφυγής στον ηλεκτρικό πίνακα γιατί σε περίπτωση που το ρελέ χαλάσει θα είμαι χωρίς ρεύμα μέχρι να αλλαχθεί.>>  Αυτό μου κάνει κάτι σαν παράκαμψη αντιηλεκτροπληξιακού ή by-pass, που είναι παράνομο και επικίνδυνο...Αλλιώς πως να έχεις ρεύμα από την στιγμή που το Rcd είναι ΟFF, αυτό φυσικά προϋποθέτει διπλό 40αρι γιατί θα πρέπει να σου παρακάμπτει εκτός από την φάση και τον ουδέτερο,ίσως κάτι σε μεταγωγικό δύο θέσεων? 

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

nikos astros ότι προσπαθούσαμε να σου πούμε εμείς τόση ώρα στα είπε ο Μίλτος με δυο λόγια  :smile: .Να φανταστείς στο σπίτι που μένω με ηλεκτρολογικά κατασκευής του "70 ,έχει παροχή 2χ10 και μετράω βρόχο σφάλματος 1,04 Ω

Ηomer μάλλον μλκ σου έλεγε ο ηλεκτρολόγος σου ...εννοούσε μάλλον  by-pass που όπως πολύ σωστά εξηγεί παραπάνω ο Νικος είναι παράνομο και επικίνδυνο.

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απάντησεις. Τώρα που θυμάμαι καλύτερα μου είχε πει ότι αν καεί το ρελέ θα σηκώνω τον 40αρι αυτόματο και θα έχω ρεύμα μέχρι να μου το φτιάξουν.

 

Αν και ηλεκτρολόγος μηχανικός λόγω πίεσης της ενοικιάστριας πήγα σε έναν άγνωστο κοντά στα γραφεία της ΔΕΗ για να τελειώνω. Δεν ήξερα βέβαια αν με 100 ευρώ θα μπορούσα να έχω μία πιο ποιοτητκή ΥΔΕ.

 

Οπότε σε περίπτωση διαρροής ρεύματος ή άμεσης ηλεκτροπληξίας και με χαλασμένο ρελέ πχ στο κέλυφος μίας γειωμένης συσκευής θα μπορούσα να πάθω ηλεκτροπληξία (χωρίς να πέσει σε msec η τροφοδοσία) αφού υπάρχει η πιθανότητα να μην έπεφτε το 40αρι αυτόματο αλλά θα ήμουν ο "έξυπνος" που θα είχα ρεύμα με το σήκωμα ενός διακόπτη μέχρι να έλθει ο ηλεκτρολόγος να μου αλλάξει τον ρελέ-αυτόματο.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

το bypass στο rcd δεν μπαίνει στην περίπτωση βλάβης του rcd που είναι σπάνια αλλά στην περίπτωση σωστής λειτουργίας του όταν στην εγκατάσταση υπάρχει διαρροή οπότε ενεργοποιείται. Αν ο "ηλεκτρολόγος" ήταν τόσο επαγγελματίας δεν θα σου πρότεινε κάτι παράνομο και κυρίως επικίνδυνο αλλά θα πρότεινε δεύτερο rcd παράλληλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.