Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Ομως το  bypass δεν τοποθετειται για να την περιπτωση που χαλασει o ΔΔΕ.

 

Μπούρδες μπούρδες μπούρδες..... Το bypass το κάνουν για να εξασφαλίσουν την αδιάλειπτη ροή ηλεκτρικής ενέργειας του πελάτη ακόμα και σε περίπτωση διαρροής μεγαλύτερης των 30mA, για να μην τον δυσαρεστήσουν και να φανούν καλοί τεχνίτες...

Ξέρετε από πόσους υποψήφιους πελάτες που είχαν γνωστούς-συγγενείς ηλεκτρολόγους και τους έχω ρωτήσει για την ύπαρξη RCD  μου έχουν πει: <Ναι φυσικά και έχουμε βάλει, μου το έβαλε ένα παιδί-κύριος ηλεκτρολόγος που δουλεύει στο τάδε εργοστάσιο ή δουλεύουμε μαζί στην τάδε εταιρία και ξέρει από ηλεκτρολογικά (και πάλι μπούρδες) και μας έβαλε και έναν διακόπτη σε περίπτωση που πέσει και δεν μπορεί να έρθει ΑΜΕΣΑ να τον σηκώνουμε και να έχουμε ρευμα...  Σημείωση: Να ακούγατε και να βλέπατε μόνο την χαρά και το πάθος στο πρόσωπο τους την ώρα που τα έλεγαν αυτά, εμ τι? τους βρήκε λύση στο πρόβλημα τους, ο υπερμάστορας ηλεκτρολόγος, τον βλέπουν σαν την υπέρτατη ηλεκτρολογάρα του είδους... Παιδιά τα ίδια ακριβώς παθαίνουμε όταν πάμε στους πίνακες και πετάμε από τα εναμισάρια καλώδια τα αυτοματάκια των 16-20 και 25 Αmpere που βρίσκουμε να τα <<ασφαλίζουν>>, μια φορά σε μια μια γραμμή με ΝΥΑ 3*1,5 τετ.χιλ. βρήκα να την ασφαλίζουν με ΑΒΒ Β32Α και με απουσία γενικής ασφάλειας...η παροχή ήταν 3*6....ακόμα τα μάτια μου είναι πεταμένα έξω... :shock:  :shock:  :shock:  :shock:

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

α καταλαβα.  Ομως το  bypass δεν τοποθετειται για να την περιπτωση που χαλασει o ΔΔΕ.

Ποιος άλλος είναι ο λόγος ύπαρξης του bypass?Οταν υπάρχει διαρροή σηκώνουμε το 2χ40 η 4χ40 όπως στο σουφλατζίδικο της γειτονιάς μου που στο πάρα πέντε την γλύτωσε ο κακόμοιρος ο ψήστης.

nvel αυτό με το δεύτερο RCD παράλληλα δεν το είχα σκεφτεί ,πάντως καλή λύση  :smile:

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι αν τους ρωτήσετε για ποιον λόγο  κάνουν bypass στο RCD θα σας πούν ότι σε περίπτωση διαρροής και όχι σε περίπτωση που χαλάσει το RCD (σπάνιο) να έχει το πελατάκι τους ρεύμα και μην τους ξεσηκώνει από τις διακοπές τους, την διασκεδαση τους, την νυχτα τους κτλπ. Αφήστε που σε περίπτωση που δεν θα μπορέσουν να πάνε ΑΜΕΣΑ ελοχεύει ο κίνδυνος να πάρει το πελατάκι τους άλλον ηλεκτρολόγο να χάσουν το παραδάκι και λύνοντας τον πίνακα να δει :shock:  τα χάλια τους...... :sad:  

Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι μονο μια. Να καταργηθει η ΥΔΕ και να υπαρξει ανεξαρτητος φορεας ελενχου ο οποιος θα κανει πραγματικους ελενχους ,μετρησεις κλπ και θα εκδιδει μια ΥΔΕ που θα παραλαμβανει ο χρηστης για την καταλληλοτητα της εγκαταστασης του.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει αυτό πρέπει να συσταθεί κάποια επιτροπή με άτομα που θα πιέσουν τους κατάλληλους κρατικούς αξιωματούχους για να την δημιουργία τέτοιου φορέα. Δεν βλέπω το κράτος να έχει όρεξη να δημιουργεί φορείς και να πληρώνει δημοσίους υπαλλήλους, κάτι σαν την ΕΥΕΠΕΝ ας πούμε. Το κράτος λέει χέστηκα εγώ αν ο ιδιοκτήτης θέλει το ένα ή το άλλο και δεν προχωράει σε διορθώσεις της ηλ. εγκατάστασης, εγώ έχω τους ιδιώτες να τρέχουν για την δουλειά και άμα γίνει λαμογιά να υποστούν τις συνέπιες........

Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι μονο μια. Να καταργηθει η ΥΔΕ και να υπαρξει ανεξαρτητος φορεας ελενχου ο οποιος θα κανει πραγματικους ελενχους ,μετρησεις κλπ και θα εκδιδει μια ΥΔΕ που θα παραλαμβανει ο χρηστης για την καταλληλοτητα της εγκαταστασης του.

Σε ένα ευνομούμενο κράτος, που όλοι πληρώνουν τους σωστούς φόρους που τους αναλογούν σύμφωνοι. 

 

Στην Ελλάδα όμως το κράτος λέει αντί εγώ να "μπαίνω μέσα" για να πληρώσω ανεξάρτητους ελεγκτές, ας πάνε ιδιώτες (ηλεκτρολόγοι, ελ. δόμησης, εν επιθεωρ. κλπ), για πληρωμή βρείτε τα μεταξύ σας και εγώ (το κράτος) να παίρνω άκοπα ΦΠΑ, φόρο, τέλος επιτηδεύματος, εισφορά αλληλεγγύης και ότι άλλο φόρο σκεφτώ εντωμεταξύ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ το έχετε δει? Για χάρη της ανέχειας ποιος νοιάζεται για την ανθρωπινή ζωή αν χαθεί πλην ασιτίας και από  ηλεκτροπληξία....Συγνώμη, όλα τα άλλα μου <<ακούγονται>> ψηλά γράμματα....Εδώ το κοινωνικό κράτος που είναι?? 

 

http://www.seleo.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=126081:na-mhn-plhronoun-to-hlektrologiko-sxedio-oi-aporoi-zhta-o-dimarxos-neapolhs-sukeon&catid=94:2011-10-25-14-43-11&Itemid=134

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συνάδελφους και καλό σαββατοκύριακο!

 

Μπορεί να εκδοθεί ΥΔΕ σε διαμέρισμα πολυκατοικίας του 1954 όπου δεν υπάρχει καθόλου γείωση? Αντιηλεκτροπληξιακό υπάρχει (SIEMENS) και με το όργανο πέφτει κανονικά αφού έχει πάρει ουδέτερο η μπάρα γείωσης από την είσοδο του το RCD. Η παροχές σε όλη την οικοδομή είναι 2*...... στο διαμέρισμα μας υπάρχει αγωγός γείωσης από τους ρευματοδότες-συσκευές αλλά διακόπτεται στην μπάρα γείωσης. Τι μπορεί να γίνει σε αυτήν την περίπτωση ώστε να πάρει  ο πελάτης ΝΟΜΙΜΑ την ΥΔΕ διότι δεν είναι οικονομικά διατεθειμένος  να υποστηρίξει την κατασκευή της γείωσης και εμείς να μην έχουμε κάποιο προβλήματα??

Link to comment
Share on other sites

Με μία βόλτα στα κεντρικά της ΔΕΗ και αφού γυρίσαμε όλα τα γραφεία των εμπλεκομένων ,το κοινό συμπέρασμα όλων είναι το εξής: Σύμφωνα με προσφατη εσωτερική οδηγία του ΔΕΔΔΗΕ σε παλιές εγκαταστάσεις όπου δεν υπάρχει αγωγός γείωσης στην παροχή, σημειώνεται επάνω στην ΥΔΕ η έλλειψη αυτή και κατατίθεται στον ΔΕΔΔΗΕ κανονικά. Συνεπώς ο χώρος ηλεκτροδοτείτε με βάση τον ΔΕΔΔΗΕ αλλά η ευθύνη σε περίπτωση ατυχήματος πχ εναέρια διακοπή ουδετέρου της ΔΕΗ- μην απομόνωση της παροχής από το RCD, παραμένει στον υπογράφοντα ηλεκτρολόγο... Τα συμπεράσματα δικά σας. Ουσιαστικά η μπάλα πάλι στην εξέδρα από μέρους του ΔΕΔΔΗΕ..

Αλήθεια κατά πόσο ισχύει αυτό που μας είπε κάποιος ότι σε 6αρα παροχή εμείς ασφαλίζουμε με 20Α και αυτοί (ΔΕΔΔΗΕ) με 25Α βραδίας τήξεως??

Σημείωση: Η εσωτερική οδηγία του ΔΕΔΔΗΕ για την παράκαμψη του παροχικού αγωγού γείωσης έγινε λόγω της οικονομικής δυσχέρειας των Ελλήνων πολιτών και κάτι τελευταίο όταν κατατίθεται μια ΥΔΕ σε έναν Χ-Ψ πάροχο και την αποδέχεται-συνδέει την ΕΗΕ τότε η ευθύνη βαραίνει αποκλειστικά τον πάροχο, λόγια του προϊσταμένου τμήματος βλαβών και εξωτερικών συνεργείων ΔΕΔΔΗΕ είναι αυτό.Επίσης ο Εργολάβος της ΔΕΗ όταν δεν θέλει για κάποιο λόγο πχ να μας συνδέσει ή οτιδήποτε άλλο του ζητάμε την αιτιολογία του αυτή γραπτώς και από ποιόν με όνομα και υπογραφή... Αυτό το αναφέρω διότι ο εργολάβος της ΔΕΗ σε σύνδεση νυχτερινού μας ζήτησε αλλαγή παροχής..

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.