Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Αυτό περί αποφυγής εγκατάστασης γείωσης δεν νομίζω πως είναι νομικά ορθό!

Τόσο ο ΚΕΗΕ όσο και το HD384 απαιτούν γείωση.

Δεν κατανοώ γιατί πρέπει να γίνονται εξαιρέσεις σε κατηγορίες πολιτών.

 

Αυτό που είναι σίγουρο είναι πως εάν υπογράψεις την ΥΔΕ, την όποια τεχνική παρέκλιση από τη νομοθεσία την παίρνεις επάνω σου.

Είχα και εγώ μια παρόμοια εμπειρία με γείωση σε σωλήνα νερού. Η απάντηση από το διευθυντή διανομής του νομού μου ήταν: ''εσύ πήγες και είδες, εσύ είσαι ο εγκαταστάτης, εσύ αποφασίζεις''. Εμείς αποφασίζουμε...

Η ΔΕΔΔΗΕ σύμφωνα με το άρθρο 3 του ΦΕΚ 844/Β/2011 μπορεί να απαιτήσει τροποποιήσεις, δεν νομίζω όμως πως φέρει αστική ή ποινική ευθύνη σε περίπτωση ατυχήματος.

 

''Η ηλεκτρική επιχείρηση διανομής ηλεκτρικής ενέργειας

μπορεί να αρνηθεί την ηλεκτροδότηση ή να προβαίνει στη
διακοπή της ηλεκτροδότησης της εγκατάστασης, εφόσον
από αρμόδιο, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, όργανο
διαπιστωθεί απόκλιση από τις τεχνικές προδιαγραφές, που
ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της εγκατάστασης, και
να μην την ηλεκτροδοτεί ή επανασυνδέει μέχρι να υποβλη−
θεί Υ.Δ.Ε. ηλεκτρολόγου ότι η εγκατάσταση είναι σύμφωνη
με τις τεχνικές προδιαγραφές, που ίσχυαν κατά το χρόνο
κατασκευής της''
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ο ηλεκτρολογικος κοσμος γελαει με την αποφαση αυτη του ΔΕΔΔΗΕ για την μη υποχρεωση αγωγου προστασιας σε επανελενχο κατα ΚΕΗΕστην γραμμη πινακα - μετρητη.

Να θεσω και εγω εναν προβληματισμο:

Βαση του ΦΕΚ για το RCD πρεπει να γινει μετρηση της αντιστασης γειωσης ,τη γειωση να μετρησουμε οταν δεν υπαρχει αγωγος και κατα συνεπεια γειωση προστασιας ,τη προστασια εχει η εγκατασταση σε περιπτωση που το rcd δεν εχει ουτε τα 1666Ω που απαιτειται για να ενεργοποιηθει;

 

 

@για τους επαγγελματιες ολα τα σφαζω ,ολα τα μαχαιρωνω τηςΥΔΕ ειναι κουτι η αποφαση αυτη

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι μονο μια. Να καταργηθει η ΥΔΕ και να υπαρξει ανεξαρτητος φορεας ελενχου ο οποιος θα κανει πραγματικους ελενχους ,μετρησεις κλπ και θα εκδιδει μια ΥΔΕ που θα παραλαμβανει ο χρηστης για την καταλληλοτητα της εγκαταστασης του.

 

Όχι η λύση είναι να εφαρμόσει το κράτος τους νόμους που το ίδιο ψήφισε. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει κάποιοι να ξεβολευτούν και να δουλέψουν.

 

1) Να συσταθεί το περίφημο μητρώο καταχώρησης ΥΔΕ όπου θα στέλνουμε τις ΥΔΕ μαζί με φωτογραφίες όπως γίνεται με τα ενεργειακά πιστοποιητικά. Από το 2011 έχει ψηφιστεί η απόφαση σύστασης ηλεκτρονικού μητρώου, αλλά επειδή δεν είναι προφανώς φοροεισπρακτικού χαρακτήρα, κανένας δεν ασχολείται.

2) Να συσταθεί όργανο από την πολιτεία και τη ΔΕΔΔΗΕ σε κάθε νομό και με τυχία επιλογή να ελέγχονται 1 εγκατάσταση από αυτές που καταχωρήθηκαν στο μητρώο μέσα στο μήνα. Δεν χρειάζεται παραπάνω. Μία αρκεί. Ας πληρώσει η ΔΕΔΔΗΕ 100 ευρώ το μήνα, στην τελική με το να βελτιωθεί η ποιότητα των ΕΗΕ, μόνο κέρδη μπορεί να έχει. Και μιλάμε για μηνιαία επανάληψη, όχι μια φορά στα 100 χρόνια για να μπορεί ο τεχνικός να ισχυριστεί πως ο ιδιοκτήτης έκανε ανακαίνιση!

3) Να απαιτήσει το κράτος αυτό που τόσο καιρό σκέφτεται και δεν πράττει, δηλαδή να ασφαλίζεται για πυρκαγιά κάθε ακίνητο. Ειδικά στα διαμερίσματα. Οι ασφαλιστικές δεν είναι θύματα, θα ζητάνε ΥΔΕ. Και μετά άφησε τον κάθε υπογραφάκια να παλεύει με την ασφαλιστική στα αστικά δικαστήρια σε περίπτωση πυρκαγιάς. Άσε που θα έχουν και τους δικούς τους πραγματογνώμονες που θα ψάχνουν τρόπο να ανεβάσουν το ασφάλιστρο ψάχνοντας ατέλειες στην εγκατάσταση.

 

Δεν σημαίνει πως το να δωθούν οι έλεγχοι σε εταιρίες θα αλλάξει κάτι, παρά μόνο ότι θα ανεβούν οι τιμές.

Και με τους ανελκυστήρεςαυτό που λες έγινε, οι έλεγχοι πέρασαν σε φορείς, είδες κάτι που σου άρεσε; Τα παιδιά και τα ανήψια των εγκαταστατών έγιναν πράκτορες των TUV στην επαρχία και έλεγχουν το μπαμπά και το θείο τους...

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

@Homer, Λίγο μπερδεμένα καταλαβαίνω τα πράγματα, ένα καλό μοντέλο είναι Γενικός Διακόπτης -γενική ασφάλεια ανάλογα με την παροχή σου,  και μετά το αντιηλεκτροπληξιακό σου ή από συναδέλφους έχω δει, Γενικός-Διακόπτης-αντιηλεκτροπληξιακό-γενική ασφάλεια, σημείωση στο σεμινάριο για την ΝΕΑ ΥΔΕ  μας είχαν προτείνει το πρώτο μοντέλο. Όσον αφορά αν το αντιηλεκτροπληξιακό σου είναι 40Α-30mA αυτό έχει να κάνει πάλι με την παροχή σου γιατί εκτός από το 40αρι αντιηλεκτροπληξιακό υπάρχουν και μικρότερα (σπάνια τα συναντώ) και σίγουρα πιο μεγάλα για πιο μεγάλες παροχετεύσεις.  Επίσης δε πρόσφατα στους καταλόγους μια συγκεκριμένης εταιρίας είδα να έχει βγάλει αντιηλεκτροπληξιακό σε συνδυασμό με γενική ασφάλεια ωστόσο δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω περισσότερα γιατί δεν το έχω δουλέψει.

 

<<Ο ηλεκτρολόγος που μου έκανε την ΥΔΕ μου είπε να βάλω και ένα γενικό αυτόματο πριν το ρελέ διαφυγής στον ηλεκτρικό πίνακα γιατί σε περίπτωση που το ρελέ χαλάσει θα είμαι χωρίς ρεύμα μέχρι να αλλαχθεί.>>  Αυτό μου κάνει κάτι σαν παράκαμψη αντιηλεκτροπληξιακού ή by-pass, που είναι παράνομο και επικίνδυνο...Αλλιώς πως να έχεις ρεύμα από την στιγμή που το Rcd είναι ΟFF, αυτό φυσικά προϋποθέτει διπλό 40αρι γιατί θα πρέπει να σου παρακάμπτει εκτός από την φάση και τον ουδέτερο,ίσως κάτι σε μεταγωγικό δύο θέσεων? 

 

Φίλε, η διάταξη ''Γ/Δ - RCD - τηκτό'' πρέπει να επιλέγεται κατά τη γνώμη μου μόνο όταν το RCD έχει ενσωματωμένο μαγνητικό στοιχείο, όταν δηλαδή έχει και μικροαυτόματο.

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν ικανοποιούμε την απαίτηση της παραγράφου 531.2.1.4 του HD384, που ορίζει πως το RCD πρέπει να προστατεύεται από υπερεντάσεις. Δίχως να είμαι αυθεντία στον τομέα των ραγοϋλικών, τολμώ να πω πως δεν περιέχουν όλοι οι ΔΔΡ στοιχεία προστασίας από υπερένταση.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό περί αποφυγής εγκατάστασης γείωσης δεν νομίζω πως είναι νομικά ορθό!

Τόσο ο ΚΕΗΕ όσο και το HD384 απαιτούν γείωση.

 

 

Η εγκύκλιος του ΔΕΔΔΗΕ με αριθμό 5204 αναφέρεται σε παλιές εγκατάστασεις όπου ο τότε  ΚΕΗΕ επέτρεπε να εφαρμόζεται το σύστημα TN-C, σήμερα μπορει να έχει καταργηθεί το παραπάνω σύστημα αλλά από την στιγμή που κ ο ελοτ hd 384 το αναγνωρίζει (413.1.3.2) ο ΔΕΔΔΗΕ οφειλή να το αναγνωρίσει πατώντας πάνω στα όρια του νόμου κ των κανονισμών, αυτή ήταν η απάντηση που πήρα όταν ρώτησα μεγαλοστελεχο του ΔΕΔΔΗΕ

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα υπόψιν μου αυτό το έγγραφο. Σ'ευχαριστώ.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, σε κάποιοες περίπτώσεις η ΔΕΔΔΗΕ δέχεται να διασυνδεθούν στο δίκτυο ΕΗΕ με σύστημα TN-C.

Καλό και αυτό...

 

Προφανώς και όταν είπα πως ο ΚΕΗΕ και το 384 απαιτούν γείωση, θεώρησα πως είμαστε υποχρεωμένοι να εφαρμόσουμε TN-S.

Link to comment
Share on other sites

 

 σε κάποιοες περίπτώσεις η ΔΕΔΔΗΕ δέχεται να διασυνδεθούν στο δίκτυο ΕΗΕ με σύστημα TN-C.

όπα, στάκα μια στιγμή για ν μην έχουμε παρεξηγήσεις, μιλάει για τις ήδη συνδεδεμένες παροχές κ όχι για νέες κ όταν λέει ότι  αποδέχεται το σύστημα TN C αναφέρεται στην γραμμή Γ Π – ΜΕΤΡΗΤΗ κ όχι σ όλη την εγκατάσταση  

Link to comment
Share on other sites

@ΝΙΚΟΣΤΡΙ το εγγραφο τουΔΕΔΔΗΕ μιλα για περιπτωση συστηματος ΤΤ αλλα και για ΤΝ και δεν κανει αναφορα γιαΤΝ-C καιTN-S

Link to comment
Share on other sites

Μασσιος

Ναι Ο.Κ το ξέρω, μόνο που εγώ δουλεύω TN  κ όταν μου λεει ότι αποδέχεται 2 παροχικά το μυαλό μου πάει σε TNC

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.