Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Κύριε Σαρρή καλησπέρα,

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Όσον αφορά το 2, έχετε δίκιο αναφερόμουν σε μετρήσεις  Συνέχειας αγωγών προστασίας & συνδέσεις κύριας και συμπληρωματικής σύνδεσης

Όσον αφορά το 3. θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες κατευθύνσεις/παραπομπές?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το 3.

Εκτός τάσης πάντα .Το ένα ακροδέκτη στη μπάρα γείωσης και το άλλο στην έξοδο κάθε ασφάλειας.Οι ασφάλειες πρέπει να είναι σε θέση Off  . Συνήθως μετράμε με 500V οπου θα πρέπει να βρείς αντίσταση άνω των 0,5 ΜΩ.

Προσωπικά μετράω συνολικά την αντίσταση μόνωσης αλλά να στο εξηγήσω είναι ολόκληρη ιστορία .Δοκίμασε όπως περιγράφω παραπάνω , δοκίμασε πρώτα με 250V όπου Riso>0,25MΩ.  

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2018 at 11:53 ΠΜ, HaNotsri said:

Κύριε Σαρρή καλησπέρα,

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Όσον αφορά το 2, έχετε δίκιο αναφερόμουν σε μετρήσεις  Συνέχειας αγωγών προστασίας & συνδέσεις κύριας και συμπληρωματικής σύνδεσης

Όσον αφορά το 3. θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες κατευθύνσεις/παραπομπές?

Ευχαριστώ.

Στην μέτρηση αντίστασης μόνωσης πρέπει να σκεπτόμαστε ότι μετράμε την μονωτική συμπεριφορά ενός πυκνωτή: Ο ένας οπλισμός του είναι οι αγωγοί ΡΕ και ο άλλος οι αγωγοί L ή και Ν του προς μέτρηση κυκλώματος. Αν όμως το προς μέτρηση κύκλωμα  βρίσκεται σε χώρο με εύφλεκτα υλικά, πρέπει να γίνουν όλοι οι συνδυασμοί μετρήσεων αντίστασης μόνωσης (π.χ. L-N, L-PE, N-PE σε μονοφασικό κύκλωμα) και να δημιουργηθεί ξεχωριστό φύλλο μετρήσεων γιατί οι μετρήσεις αυτές δεν χωρούν στα νομοθετημένα πρωτόκολλα. Το αποτέλεσμα κάθε μέτρησης μόνωσης για να είναι αποδεκτό θα πρέπει να ξεπερνά τις απαιτήσεις του ΕΛΟΤ HD 384 γιατί η μέτρηση αυτή έχει μεγάλα ποσοστά σφάλματος και γιατί επηρεάζεται από εξωγενείς παράγοντες π.χ. υγρασία. Σε επανέλεγχο, χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή εφόσον κατά την μέτρηση περιλαμβάνονται και συσκευές - καταναλώσεις που επιδρούν στο αποτέλεσμα ή μπορεί να πάθουν ζημιά με τάση 250V ή 500V DC.  

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2018 at 11:41 ΜΜ, Γιώργος Σαρρής said:

1. Μέτρηση αντίστασης γείωσης : Εκτός τάσης. Απαιτείται μόνο στο σύστημα ΤΤ . Χρειάζεται και στο ΤΝ για περίπτωση διακοπής του ΡΕΝ.

Δεν αντιμετωπίζεται από το 384  η περίπτωση διακοπής του ουδετέρου, ούτε ορίζεται ανώτερη τιμή για την αντίσταση γείωσης της εγκατάστασης.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Η διακοπή ΡΕΝ σε δημόσιο δίκτυο ΤΝ-C-S δημιουργεί επικινδυνότητες, για αυτό η καλή τοπική γείωση χρειάζεται προσοχή και μέτρηση ιδιαίτερα στους επανελέγχους:   https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fsAWVRspuIi0O0jOkF13Iv2EOjAC0LYr3-Ywoq0eAm0/edit#gid=1817298982

Edited by Γιώργος Σαρρής
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια.. Συγγενής μου αγόρασε πριν μερικά χρόνια σπίτι σχεδόν αποπερατωμένο από το 93 (ηλεκτρολογικά & υδραυλικά περασμένα). Τώρα έφτασε η ώρα να τελειώσει τις όποιες εκκρεμότητες και να ζητήσουμε ρευματοδότηση. ΥΔΕ έχω συντάξει αρκετές αλλά μόνο για επανέλεγχο.

Κάνω έλεγχο κατά ΚΕΗΕ σύμφωνα με την χρονολογία της εγκατάστασης αλλά εκεί δεν υπάρχει η έννοια της αρχικής ρευματοδότησης.. Οπότε τι κάνω;

Εκτός του τυπικού της σύνταξης η υπόλοιπη διαδικασία ποια είναι; Χρειάζεται θεώρηση από την εφορία την δική μου και του ιδιοκτήτη; Απόδειξη παροχής υπηρεσιών χρειάζεται μόνο για την σύνταξη της ΥΔΕ; Τιμολόγια/αποδείξεις από τότε δεν υπάρχει κάτι.. Τα ένσημα όμως είναι κανονικά (μερικά που έλλειπαν πληρώθηκαν πρόσφατα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
3 ώρες πριν, hlektrik89 said:

Μπορούμε να υπογράψουμε Υ.Δ.Ε για δικό μας ακίνητο ή υπάρχει ασυμβίβαστο?

κ βεβαια, αρκει να τηρεις  βιβλια , θα πρεπει ν μιλησεις με το λογιστη σου  

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σε αυτη την περιπτωση τι συμπληρωνουμε στο πεδιο που ζηταει το φορολογικο στοιχειο? Το αφήνουμε κενό να υποθέσω ή κόβουμε απόδειξη στον εαυτό μας όπως μου είχε πει ενας λογιστής κάποτε?

Επ ' ευκαρίας έχω το εξής θέμα σε μια οικία. Διαπίστωσα ότι ο θερμοστάτης θέρμασνης τροφοσοτείτε από παροχή διπλανού διαμερίσματος (φάση που έχει μόνιμα ρεύμα) περνάει (το καλώδιο) μέσα από τον ηλεκτρικό πίανακα και και ο ουδέτρος καταλήγει στην μπάρα του πίνακα της εξεταζόμενης οικίας !!!!!

Τι θα προτείνατε σε αυτήν την περίπτωση?

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.