Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Τελικά ενημέρωσα τον πελάτη οτι δεν ρισκάρω να υπογράψω την ΥΔΕ αν δεν βρεθεί λύση για πρόσβαση σε κάποιο μέρος που να μπορεί να τοποθετηθεί ηλεκτρόδιο μέσα στο έδαφος της γης για την γείωση, δηλαδή ακάλυπτος ή και υπόγειο. Περισσότερο θα μας βόλευε ο ακάλυπτος.

Το σπίτι βρίσκεται στον δήμο Αθηνών, σύστημα ΤΤ. Είναι από τις κλασσικές παλιές κατοικίες με ανεξάρτητη είσοδο από την πρόσοψη του δρόμου και το ρολόι της ΔΕΗ να βρίσκεται δίπλα από την πόρτα της εισόδου. Το θέμα είναι οτι η συγκεκριμένη ιδιοκτησία δεν διαθέτει ούτε πρόσβαση από κάποια πόρτα στον ακάλυπτο ούτε στο υπόγειο. Δεν γνωρίζω αν έχει γείωση η εγκατάσταση της άλλης ιδιοκτησίας, αλλά από την αδιαφορία του άλλου ιδιοκτήτη μάλλον δεν θα έχει αλλιώς θα ήταν διαλλακτικός και θα καταλάβαινε το θέμα καλύτερα. Ο ακάλυπτος μου είπε οτι βάση συμβολαίου ανήκει αποκλειστικά στην άλλη ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει να το κυνηγήσει ο πελάτης σου ο άλλος δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Βέβαια δύσκολα κάποιος έχει όρεξη να μπλέξει δικηγόρους και να χαλάσει σχέσεις...Από την άλλη η έλλεψει ηλεκτροδίου γείωσης είναι πολύ σοβαρό θέμα για να αφεθεί στην τύχη του.

ΥΓ δεν παίζει να κάνεις κάτι στο πεζοδρόμιο αφού ο μετρητής είναι δίπλα στην είσοδο?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω δίπλα στην είσοδο εννοώ εσωτερικά του οικήματος αλλά δίπλα πολύ κοντά στην εξώπορτα.

Θα ήταν εύκολο να κάνουμε κάτι στο πεζοδρόμιο π.χ να καρφώσουμε ένα ηλεκτρόδιο και να περαστεί το καλώδιο γείωσης από τον τοίχο, αλλά δεν ξέρω αν είναι νόμιμο να επέμβουμε εκτός οικήματος.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι θα πει κανένας τίποτα για αυτήν την περίπτωση (Η επέμβαση μετά την αποκατάσταση θα είναι δυσδιάκριτη). 

Link to comment
Share on other sites

---Συγχώνευση θεμάτων--- miltos

Καλησπερα

Εχω 2 αποριες σχετικα με την νεα υδε (σαν καινουργιος στο αντικειμενο).

Περιπτωση 1.πελατης με  νεοχτιστο διαμερισμα, κανει αιτηση για μετρητη και η δεδδηε ζητα δηλωση (με μετρησεις εννοειται). Πως πραγματοποιω μετρησεις χωρις υπαρξη τασης (αφου δεν υπαρχει μετρητης) ?

Περιπτωση 2. 6 διαμερισματα, 5 εξ' αυτων με υποπινακα και  το 6ο με τον κυριο πινακα (με τις αναχωρησεις των παροχων για καθε υποπινακα). Κανω ξεχωριστη εκθεση παραδοσης για καθε διαμερισμα. Πως δειχνω στην ε. Π. Του 6ου διαμερισματος την ισχυ των αλλων 5 υποπινακων? Γραφω απλα οτι στο 6ο διαμερισμα υπαρχει 1 πινακας και 5 υποπινακες αυτης της ισχυος? (αφου στον κεντρικο υπαγονται)? 'Η απλα στην ε.π. του 6ου γραφω καταχωρω την ισχυ του συγκεκριμενου διαμερισματος και στην βασικη σελιδα της υδε γραφω εν κατακλειδι το συνολο των ισχυων ολων των πινακων?

Ευχαριστω

Edited by miltos
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καρφιτσωμένο θέμα για ΥΔΕ και αεσύ άνοιξες καινούριο... Εν πάση περιπτώση.

Πολυκατοικία έχει 6 διαμερίσματα στην οποία ΕΝΑΣ μετρητής θα τροφοδοτήσει πίνακα στο 6 διαμέρισμα το οποίο τροφοδοτεί τα υπολοιπα 5?  Κατάλαβα καλά ???????

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εκατοντάδες θέματα μέσα στο φόρουμ. Επειδή είμαι νέος χρήστης και έχω αυτήν την περίπτωση, ήθελα άμεσα μια απάντηση γιαυτό και έφτιαξα το θέμα. Ωστόσο θα μπορούσες να με παραπέμψεις στο αντίστοιχο άρθρο σαν Διαχειριστής σε νέο μέλος... Εν πάση περίπτωση.

Οι αριθμοί που έβαλα είναι τυπικοί. Είναι ένα υπόγειο που περιλαμβάνει τον κεντρικό πίνακα και τον μετρητή και 5 διαμερίσματα που παίρνουν από αυτό.

Ναι , υπάγονται στον ίδιο μετρητή, απλά θέλω να μάθω πως καταχωρώ την συνολική εγκατεστημένη ισχύ του κάθε υποπίνακα (διαμερίσματος) μέσα στην Ε.Π. Πιο αναλυτικά, έχω τις εκθέσεις παράδοσης του κάθε υποπίνακα που φαίνεται η συνολική ισχύς έκαστου. Κάνω και την Ε.Π. του κεντρικού πίνακα ο οποίος, εκτός από κεντρικός, ρευματοδοτεί και το υπόγειο. (κοντά 100τ.μ. )Στην Ε.Π. του υπογείου, βάζω την συνολική ισχύ των συσκευών του υπογείου ή πρέπει να συμπεριλάβω και την συνολική ισχύ κάθε υποπίνακα? Ή το άθροισμα των ισχύων το γράφω μόνο στην βασική σελίδα της ΥΔΕ? 

Κάθε ερώτημα, μπορεί να φαίνεται γελοίο. Επειδή έχουμε να παίξουμε με νόμους, προσπαθώ να αποφύγω τις κακοτοπιές. Έγω για παράδειγμα, άνετα καταχωρώ στην Ε.Π. του υπογείου οτι υπάρχουν και 5 υποπίνακες αυτής της ισχύος (αφου αναχωρούν απο αυτόν) και ,αφού είναι λογικό, η συνολική ισχύς του υπογείου περιλαμβάνει και αυτές των διαμερισμάτων.

 

Ευχαριστώ

Edited by miltos
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειριστής (εγώ δεν είμαι) το τακτοποίησε. Το θέμα είναι καρφιτσωμένο, άρα πρώτες θέσεις. Εσύ θέλεις άμμεση απάντηση και δεν κάθεσε να αφιερώσεις λίγο χρόνο να δεις αν οι απορίες σου έχουν ήδη απαντηθεί. Πως θα πρέπει να νιώσει κάποιος που θέλει να βοηθήσει αλλά πρέπει να αφιερω΄νει χρόνο για να απαντάει τα ίδια κάθε φορά? Αυτά στα λέω φιλικά επειδή είπες είσαι νέο μέλος για να καταλάβεις πως δουλεέυει μια κοινότητα.

Επί του ερωτήματος.

Περ. 1 Δεν κάνεις όποιες μετρήσεις απαιτούν ρευματοδότηση (πχ βρόγχο σφάλματος κλπ). ΘΑ χρειασθεί επανέλεγχος.

περ 2 Δεν νομίζω ότι βάζεις ισχύ στους πίνακες. Οι πίνακες δεν είναι καταναλωτές απλά διανέμουν/κατανέμουν την ισχύ. Ισχύ βάζεις μόνο στους καταναλωτές.

Όμως το θέμα εδ΄ψ (και μου προκαλεί εντύπωση) είναι πως είναι δυνατόν να έχεις τροφοδότηση όλων των διαμερισμάτων από έναν πίνακα και ε΄να μετρητή. Δηλ τα παροχικά του κάθε πίνακα αντί να πάνε στη θέση μετρητών καταλήγουν σε πίνακα στο υπόγειο? Έχεις δει την ααντίστοιχη μελέτη τι δείχνει? Δεν μπορεί να γίνεται αυτό που περιγράφεις.

ΥΓ Μήπως αυτός που λές κεντρικός πίνακας είναι ο εργοταξιακός? Όπου προσωρινά τα διαμερίσμαατα τροφοδοτούνται από αυτόν? Σε μια πολυκατοικία δεν κάνεις μία ΥΔΕ. Η ΥΔΕ δεν είναι ΠΕΑ. Πρέπει να κάνεις τόσε ΥΔΕ όσες και τα διαμερίσματα αφού το κάθε ένα πρέπει να έχει τη διακιά του παροχή.

 

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τις διευκρινήσεις σου. 

Επι του θέματος. 

Καταρχάς δεν πρόκειται για πολυκατοικία αλλά για ενοικιαζόμενα δωμάτια σε έναν ευρύτερο χώρο (όχι σε ένα κτίριο) Τέλος πάντων το ίδιο πράγμα είναι. Μελέτη δεν υπάρχει. Δεν είναι εργοταξιακός πίνακας αυτός του υπογείου. Έρχεται η παροχή απο τον μετρητή, πάει στον πίνακα του υπογείου, αυτός έχει την ασφαλειοσειρά που αφορά το υπόγειο και 5 γενικούς (αναχωρήσεις) των παροχών για τα διαμερίσματα. Έχω κάνει 6 πρωτόκολλα, 6 Ε.Π. τα αντίστοιχα  σχέδια και θα συμπεριληφθούν όλα μέσα σε μία ΥΔΕ εφόσον όλα παίρνουν απο μία παροχή. Κάνω λάθος ή οχι; Αν κάνω διόρθωσε με.

Απο εκεί και πέρα, η γενική εγκατεστημένη ισχύς που αφορά αυτήν την κεντρική παροχή (γιατί αυτή θα την <<σηκώσει>>), που πρέπει να αναγραφεί? Μένουν δλδ οι Ε.Π. οπως είναι και μετά στην πρώτη σελίδα της ΥΔΕ, εκεί που λέει σύνολο εγκ. ισχύος, απλά προσθέτω όλες τις επιμέρους που βρήκα ή χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο; Αυτό ρωτώ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ιωάννη,

όταν κάνετε ερωτήματα όπως το δικό σου, καλό είναι να είστε συγκεκριμένοι, ώστε να μπορεί ο κάθε συνάδελφος (maneni) να σας δίνει συγκεκριμένες απαντήσεις.

Εφόσον έχεις μία ιδιοκτησία = μία παροχή (μία επιχείρηση = ξενοδοχείο/ ενοικιαζόμενα δωμάτια) κάνεις μία ΥΔΕ, ένα Πρωτόκολλο και μία Έκθεση.

Στο πρωτόκολλο αναγράφεις όλα τα κυκλώματα/πίνακες και στην έκθεση όλους τους χώρους (αν δεν φτάσει μία σελίδα τότε προσθέτεις και άλλες). 

Στην ΥΔΕ στα τεχνικά χαρακτηριστικά εγκατάστασης αναγράφεις τη συνολική ισχύ της εγκατάστασης σου (όπως προκύπτει από την έκθεση).

Εφόσον ο γενικός πίνακας της παροχής είναι αυτός του υπογείου, θα πρέπει να ασφαλίζεται με ασφάλεια αντίστοιχη της παροχής σου (και καλό είναι οι παροχές των άλλων υποπινάκων να τροφοδοτούνται μετά τη γενική ασφάλεια).

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.