Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Το συγκεκριμένο θέμα αποτελεί πολύ μεγάλο πρόβλημα. Δυστυχώς, πέραν από το να εγκατασταθεί γείωση και να εκδοθεί μια σωστή ΥΔΕ, δεν υπάρχει κάποια άλλη λύση. Και εγώ πελάγωσα πριν μήνες με μια παλιά διπλοκατοικία που δεν υπήρχε γείωση και ο ιδιοκτήτης της άλλης κατοικίας δεν επέτρεπε να εισέλθουμε στον ακάλυπτο για την τοποθέτηση γείωσης.

Μια άλλη ερώτηση τώρα, οι πτυχιούχοι ΤΕΙ που εγγράφονται στο νέο μητρώο μελών του ΤΕΕ που δημιουργήθηκε, μπορούν να θεωρούν τις ΥΔΕ στο ΤΕΕ με την στρογγυλή σφραγίδα αντί στην ΕΕΤΕΜ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου κανονικά, στα επι μέρους τμήματα του ΤΕΕ, πηγαίνεις μια φωτοτυπία της αναγγελλία σου ως ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης, κάνεις αίτηση (την επισυνάπτω)  και την θεωρούν χωρίς  να χρειάζεται να πληρώσεις κάτι επιπλέον όπως στην ΕΕΤΕΜ. 

ΥΔΕ.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους

Βάσει της νέας ΥΔΕ , πρέπει να καταθέτουμε και μια μελέτη , με την οποία πρέπει να εξηγούμε τους λόγους της προαιρετικής ή μη χρήσης ΔΔΡ σε ηλεκτρομηχανολογική εγκατάσταση. Τα τρία άρθρα της συγκεκριμένης ΚΥΑ (ββ-γγ-δδ) είναι απολύτως κατανοητά και εύκολα στο να τα συμπληρώσουμε. Το αα το οποίο λέει "αα) διαπιστώνεται ότι από το πρότυπο ή τον κανονισμό που διέπει τις εν λόγω τερματικές γραμμές δεν προκύπτει υποχρέωση προστασίαςτους με ΔΔΡ με ονομαστικό διαφορικό ρεύμα λειτουργίας που δεν υπερβαίνει τα 30 mA" , εμείς ποιο πρότυπο ή κανονισμό πρέπει να αναφέρουμε?

Η συγκεκριμένη ΥΔΕ αφορά αντλιοστάσιο γεώτρησης ,και συγκεκριμένα παροχή Νο. 5 για υποβρύχιο συγκρότημα 50 ΗΡ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

@Stavros Perakis φεκ 4825  ,  δές  μετα το 29   ..

 

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Απο  μεθαύριο 27/12 μονο νέες ΥΔΕ στη ΔΕΔΔΗΕ 

Χρόνια πολλά ....

 

ΠΟΣΕΗ-ΚΥΑ ΔΔΡ & Επικαιροποίηση ΥΔΕ.pdf

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα . Επειδή πρώτη φορά κάνω ΥΔΕ σε κτίριο με παροχή μέσης τάσης έχω μία ερώτηση. Σε ΥΔΕ με παροχή μέσης τάσης 6.6ΚV από τη πλευρά της μέσης τάσης έχω δυο ασφαλειοδιακοπτες ισχύος 3x12A 6,6KV και από της χαμηλής δύο των 3χ400Α 400V .Στο βασικό έντυπο σημειώνω της μέσης τάσης δλδ 2x(3×12A) ? 

Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ!!

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η ΥΔΕ αφορά την χαμηλή τάση. Οπότε βάζεις 2x(3x400A)

 

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, tasosi said:

Η ΥΔΕ αφορά την χαμηλή τάση. Οπότε βάζεις 2x(3x400A)

 

Εχεις ξανακάνει υδε για μέση τάση;; Στη δεδδηε μου είπαν να βάλω της μέσης τάσης .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Σε μία εγκατάσταση είδα έναν κεντρικό πίνακα ο οποίος τροφοδοτεί άλλους 3 πίνακες (οι οποίοι τροφοδοτούν πρίζες, φώτα) σε μία εγκατάσταση. Μόνο ο κεντρικός έχει ρελέ διαρροής 100 mA ενώ οι υπόλοιποι δεν έχουν.  Εφόσον και οι 4 πίνακες (κεντρικοί και "υποπίνακες") τροφοδοτούν ρευματολέτπες και φώτα είναι υποχρεωτικό να έχουν 30 mA διακόπτη, σωστά; Θεωρείται πολύ κακή πρακτική η χρήση μόνο ενός διακόπτη 100 mA στον κεντρικό πίνακα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.