Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά σε γήπεδο. Επέκταση ισχύος.


Recommended Posts

Καλησπέρα. Μηπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει αν δέχονται οι αρμόδιες υπηρεσίες αίτηση για επέκταση ισχύος φωτοβολταϊκού πάρκου; Στο μητρώο αιτήσεων της ΡΑΕ δεν έχω βρεί κάτι ανάλογο και δυστηχώς δεν μπορώ και να βρώ ένα ξεκάθαρο νομοθετικό πλαίσιο για να λάβω έγκυρες απαντήσεις. Επίσης έχω απευθυνθεί 2 φορές γραπτώς με e-mail στη Υπηρεσία Εξυπηρέτησης ΑΠΕ του Υπουργείου αλλά δεν έχω λάβει απάντηση ούτε και με εξυπηρετούν τηλεφωνικά. Έχω ακούσει για τη δυνατότητα επέκτασης υφιστάμενης μονάδας κατά 10% αλλά αδυνατώ να το εντοπίσω σε κάποιο νόμο. Το φωτοβολταϊκό πάρκο για το οποίο με ενδιαφέρει είναι ήδη σε λειτουργία και είναι περίπου ισχύος 2MW. Το άλλο ερώτημα που με απασχολεί εφόσον ξεπεράσω θετικά το πρώτο εμπόδιο, είναι με την εγγυημένη τιμή. Ο πελάτης μου έχει υπογράψει τιμή 400euro/MW. Μετά την επέκταση ισχύος θα πουλάει στην εγγυημένη τιμή των 400euro ή θα του πούν υπέγραψε με την ισχύουσα τιμή του τρέχοντος εξαμήνου (κάτι το οποίο στην ουσία θα καταργούσε την όλη διαδικασία).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.