Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κεραία


b35

Recommended Posts

Γειά σας.

Θα ήθελα αν έχει δει και γνωρίζει κάποιος Συνάδελφος, τι είδους κεραία είναι αυτή που επισυννάπτω την φωτογραφία της και από πλευράς επικινδυνότητας κάποια στοιχεία, αν και νομίζω ότι θα έχει να κάνει με εκπεμπόμενη ισχύ κλπ.

Βρίσκεται σε ταράτσα και δουλεύουν για τον χώρο κάτω από την κεραία (?) 2 κλιματιστικά συνεχώς, πότε το ένα και πότε το άλλο.

Ευχαριστώ

post-9394-131887269504_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς αυτή την σωλήνα που μοιάζει με εξαερισμό Φ100, αλλά έχει πολύ μεγάλο ύψος για να δεχθείς ότι δεν κρύβει κάτι...

 

Δεν νομίζω ότι χωράνε μέσα τα στοιχεία των κεραιών κινητής, επομένως δεν πρέπει να είναι κάτι τέτοιο...

Αν ήταν ερασιτεχνική VHF δεν είχε λόγο να ήταν κρυφή...

Μπορεί να είναι ερασιτεχνική LW, αν και θα έπρεπε να φαίνονται τα τυλίγματα...

 

Δεν ξέρω, πιθανότερο μου φαίνεται να είναι εξαερισμός...

Αφού όμως είσαι ηλ/γος, κάνε αν θέλεις μία δοκιμή με ένα πολύμετρο και μία δίοδο κρυστάλλου... Αν είναι κεραία εκπομπής στην απόσταση αυτή θα σου δίνει αξιόλογη τάση.

Link to comment
Share on other sites

Αφού όμως είσαι ηλ/γος, κάνε αν θέλεις μία δοκιμή με ένα πολύμετρο και μία δίοδο κρυστάλλου... Αν είναι κεραία εκπομπής στην απόσταση αυτή θα σου δίνει αξιόλογη τάση.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Εκείνο που με οδειγεί ότι είναι κεραία, όχι κινητής, είναι το ότι στο δωματιάκι κάτω από την κεραία, έχουν αλλάξει την ξύλινη πόρτα με μεταλλική ασφαλείας και επίσης ο χώρος κλιματίζεται συνεχώς με 2 κλιματιστικά, ένα που δουλεύει και ένα σε αναμονή. Είδα επίσης πριν λίγο ότι υπάρχει και ηλεκτρική γραμμή τροφοδοσίας, που μάλλον είναι τριφασική και έρχεται από ένα φωταγωγό της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, αν ο πομπός της κεραίας χρειάζεται κλιματισμό και αν έχει τριφασική παροχή, θα έχει αρκετές εκατοντάδες W ισχύ...

Αν είναι τέτοιο πράγμα δεν χρειάζεσαι πολύμετρο, θα ανάβει και λάμπα όταν είσαι κοντά...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τέτοιο πράγμα δεν χρειάζεσαι πολύμετρο, θα ανάβει και λάμπα όταν είσαι κοντά...

Θα το δοκιμάσω, αν και πολύ κοντά, γύρω στα 100μ, υπάρχει και κεραία κινητής.

 

Είναι σχεδόν σίγουρο ότι είναι κεραιά, αλλά τι είδους και ποιόν εξυπηρετεί?

 

Επίσης, δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος να κάνει μετρήσεις και με αυτές, αν είναι πιστοποιημένος, να κινηθεί κανείς νομικά.

 

Από ότι μου είπανε, ο Δημόκριτος κάνει τέτοιου είδους μετρήσεις, αλλά μόνο όταν πρόκειται να κληθεί πχ από σχολείο ή νοσοκομείο, αλλά όχι από ιδιώτες.

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι, είναι αλήθεια ότι οι ιδιώτες το έχουν ξεφτιλίσει με τις κεραίες...

Πάντως γίνονται μετρήσεις (δεν ξέρω που απευθύνεσαι, λογικά όμως πρέπει να κάνει και η Δ/νση επικοινωνιών).

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι είναι πράγματι "καμουφλαρισμένη" κεραία.

Από το μέγεθος εκτιμώ ότι πρόκειται για συχνότητες από VHF και πάνω.

Για να χρειάζεται κλιματισμό σημαίνει ότι εκπέμπει συνεχώς, άρα είναι μάλλον κεραία εκπομπής FM.

Στο μέγεθος αυτό θα μπορούσε να είναι κεραία τύπου J-pole ή Jim-slim οι οποίες είναι παραπλήσιες σε μέγεθος και δεν χρειάζονται radial.

Επίσης, για να χρειάζεται κλιματισμό, η ισχύς θα πρέπει να είναι άνω του 1kW.

Αν είναι κοντά στο σπίτι σου, πάρε το χειρότερο ραδιόφωνο που έχεις, κατέβα στο χαμηλότερο σημείο του σπιτιού σου (υπόγειο, αποθήκη, γκαράζ, κλπ.) και χωρίς να αναπτύξεις την κεραία του, έλεγξε τι σταθμούς πιάνεις. Λογικά θα πρέπει να έχεις προβληματική λήψη σε όλους τους σταθμούς εκτός από έναν τον οποίο και θα πιάνεις "καμπάνα"! Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι αυτός που εκπέμπει από εκεί.

Βέβαια, υπάρχει περίπτωση να μην είναι κεραία!!

Link to comment
Share on other sites

Εάν πρόκειται για κεραία πομπού θα πρέπει να γίνει έλεγχος για το εάν έχει άδεια ο ιδιώτης για την τοποθέτηση της στην κατοικημένη περιοχή .Αν δεν κάνω λάθος για την άδεια των κεραιών πομπού και την τοποθέτηση τους υπεύθυνη είναι η πολεοδομία να χορηγεί με την έγκριση από την διεύθυνση των επικοινωνιών .

Οι κεραίες πομπού από ότι γνωρίζω απαγορεύονται να τοποθετούνται σε χαμηλό ύψος μέσα σε κατοικημένες περιοχές λόγο της έντασης της ακτινοβολίας τους .

Link to comment
Share on other sites

Στο μέγεθος αυτό θα μπορούσε να είναι κεραία τύπου J-pole ή Jim-slim οι οποίες είναι παραπλήσιες σε μέγεθος και δεν χρειάζονται radial.

θα συμφωνησω. πιθανον να ειναι και κεραια μεσαιων κυματων <<μαστιγιο>> με μεγαλο πηνίο εσωτερικά για προσαρμογη. τετοιες κεραιες χρησιμοποιουνται στα μεσαια οταν υπαρχει ελειψη χωρου. αν και συνηθως ειναι περισοτερα μετρα απο αυτα που φαινονται στην φωτο.

παρε ενα ραδιο με fm, mw και sw μπαντες και πλησιασε κοντα στην κεραια για να δεις αν ακουγονται αρμονικες. βεβαια μπορει να μην εκπεμπει παντα.

για τον συναδελφο που ειπε να πλησιασει λαμπα, για να γινει κατι τετοιο θα πρεπει να πλησιασεις λαμπα φθορισμου σχεδον πανω στην κεραια και συνηθως συμβαινει σε πομπους μεσαιων κυματων αυτο και με μια ισχυ πανω απο 50-100βατ. για να αναψει λαμπα σε αποσταση μερικα μετρα θα πρεπει ο πομπος να εχει σιχυ καποια kw. Στα fm δεν ξερω αν αναβει λαμπα χωρις επαφη. Εχω αναψει λαμπα πυρακτωσεως σε πομπο FM 50w ακουμποντας ομως το ενα ακρο της λαμπας στην εξοδο R.F του πομπου. στα μεσαια κυματα εχω αναψει λαμπα φθορισμου σε αποσταση 10-20cm σε πομπο mw ισχυος 300βατ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν εννοώ -προφανώς- λάμπα 230V, και δεν εννοώ σκέτη λάμπα!

Αλλά ένα λαμπιόνι 2W με ένα loop 0,5m ανάβει και από μακρυά όταν η ισχύς εκπομπής είναι της τάξεως του kW...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.