Jump to content

Recommended Posts

Αν ειναι ιδιωτης απλα θα πληρωθει την αμοιβη που του αναλογει....

Επισης πρεπει να εχει πτυχιο ΜΕΛ για να του ανατεθει η μελετη.. (και να ειναι μελέτητης Δημοσιων εργων..)

Νομιζω οτι δεν μπορει να ανατεθει στον οποιοδηποτε...

(δεν ξερω αν αυτο αλλαζει στην περιπτωση που η μελετη δεν παει σε δημοσια υπηρεσια για εγκριση κτλ)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστά, πρέπει να έχει μελετητικό πτυχίο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειναι σε οικισμο ή σε σχεδιο πόλης, γιατι το εγγραφο αναφερεται σε οικισμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχει σημασία. Η παραπάνω απόφαση βασίζεται στο άρθρο 19 του ΓΟΚ, το οποίο ισχύει τόσο σε σχέδια πόλης, όσο και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο. Εξάλλου η πολεοδομική έννοια κοινόχρηστος χώρος υπάρχει και στα σχέδια πόλης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ωραία, και σε περίπτωση που το γήπεδο βρίσκεται εκτός οικισμού?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκτος οικισμου δεν εχουμε κοινοχρηστους χωρους..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή το θέμα έμεινε ελλειπές, θα παραθέσω τη νομολογία, όπως ισχύει σήμερα για τους μικρούς υπαίθριους χώρους άθλησης, συμπεριλαμβάνονται γήπεδα 5x5, μπάσκετ, βόλεϊ, τένις.

 

1. Για εντός σχεδίου και εντός ορίων οικισμών

 

Επιτρέπονται "μικροί υπαίθριοι χώροι άθλησης, επιφάνειας μέχρι 5% της επιφάνειας του κοινόχρηστου χώρου", βάσει:

α) του άρθρου 19 του ΓΟΚ/85

β) Αποφ. 52716/01 (ΦΕΚ 1663/Β/13-12-01) όπως συμπληρώθηκε με την Αποφ. 7588/04 (ΦΕΚ 372/Β/24-2-2004)

 

2. Για εκτός σχεδίου

 

Ισχύει το άρθρο 9 του Π.Δ. 6-10-78 (ΦΕΚ 538/Δ/1978.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε περίπτωση ιδιωτικού έργου γνωρίζει κανείς τι γίνεται?

Φαντάζομαι ότι η Νομαρχία θα δίνει άδεια λειτουργίας με βάση κάποιο έντυπο (ΦΕΚ, προδιαγραφες ΓΓΑ?) και μετά για οικοδομική άδεια στην πολεοδομία. Αλλά με βάση τί διαστασιολογούμε?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προηγείται η οικοδομική άδεια της άδειας λειτουργίας που αυτήν τη δίνει τώρα η περιφέρεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oκ, ναι αλλά δεν υπάρχει προέγκριση από Περιφέρεια που θα ελέγχει ελάχιστες διαστάσεις και εμβαδά κάποιων χώρων (π.χ. αποδυτήρια, υποδοχή, W.C.)? Για να μην βρεθώ στη θέση να πάρω οικοδομική άδεια για ένα κτήριο που δεν είναι κατάλληλο λειτουργικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.