Μετάβαση στο περιεχόμενο

οικοδομικη αδεια που δεν εχει εκτελεστει, εληξε, τι επιλογες εχω;


Recommended Posts

και κατι τελευταιο.

 

Οι αρχιτεκτονες μηχανικοι πρεπει να ασχολουνται με την εκπονηση των στατικων? ή κανονικα ειναι μονο έργο των πολιτικών μηχανικών που εχουν και το αναλογο θεωρητικο υποβαθρο?

Link to comment
Share on other sites

Tωρα εβαλες το μαχαιρι στο κοκκαλο..

 

Ας μας απαντησουν οι ΑΜ.....

 

 

ΥΓ. Κατα την ταπεινη μου γνωμη καμια σχεση με το αντικειμενο δεν εχουν...(ας πουν το ιδιο για μενα για το αρχιτεκτονικο κομματι) Τωρα για το αν εχουν το δικαιωμα ειναι αλλο θεμα....

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη σε εκκρεμοτητα δικαστηριο για οτι μου λες, αλλα με τα δικαστηρια απλα χρονοτριβεις..οσο για τις πολεοδομιες ειναι ο χειροτερος δημοσιος τομεας με οτι πραγματικα πιο αεργο , ανευθυνο προσωπικο υπαρχει, για το οποιο ενας ΜΗ μηχανικος ειναι πολιτης 2ης κατηγοριας..

 

Γενικα προσπαθω να ελεγξω και οτι μου λεει ο μηχανικος μου, γτ στην πορεια οσο ασχολουμαι ανακαλυπτω αρκετα.. μεχρι κ στα κεντρικα του ΤΕΕ εχω φτασει.. απλα απο οτι καταλαβα απο μονος μου βρηκα ηδη αρκετα..

 

σας ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσατε

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο.

 

Οι αρχιτεκτονες μηχανικοι πρεπει να ασχολουνται με την εκπονηση των στατικων? ή κανονικα ειναι μονο έργο των πολιτικών μηχανικών που εχουν και το αναλογο θεωρητικο υποβαθρο?

 

Ο νόμος τους δίνει το δικαίωμα...Λοιπά σχόλια για το θέμα σε άλλο thread...:)

Link to comment
Share on other sites

Ο αρχιτέκτονας πρέπει να ξέρει καλά τις κατασκευαστικές δυνατότητες των υλικών για να μπορεί να πλάθει τα κτίσματα.

Για να μπορεί να πλάθει άριστα και να είναι αρτίστας στην σύνθεση ενός κτιρίου και όχι μόνο τι του ορίζουν οι πολεοδομικές διατάξεις.

 

Ο Πολιτικός μηχανικός όμως είναι αρτίστας στο να μελετά και να κατευθύνει την όλη διαδικασία για τον φορέα στήριξης του κτιρίου.

 

Ο σωστός συνδυασμός και των δυο βγάζει άριστα αποτελέσματα.

 

Συνοπτικά για εσένα

Για στατικά μίλησε με Πολιτικό Μηχανικό.

Για όμορφο και λειτουργικό κτίριο μίλησε με αρχιτέκτονα.

Ο καθείς εις το είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες

 

(σε κάλυψα terry?)

 

υ.γ.

 

...

πολεοδομιες ειναι ο χειροτερος δημοσιος τομεας με οτι πραγματικα πιο αεργο , ανευθυνο προσωπικο υπαρχει, για το οποιο ενας ΜΗ μηχανικος ειναι πολιτης 2ης κατηγοριας..

...

...

Κουράγιο, αλλά αν σε παρηγορεί συχνά και εμείς οι μηχανικοί στην πολεοδομία έχουμε απίστευτα γραφειοκρατικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε terry..

 

θα τολμησω να ομολογησω οτι το σχολιο μου που μπηγει το μαχαιρι στο κοκκαλο οπως αναφερεις, πληκτρολογηθηκε με το αισθημα αδικιας που νοιωθει καποιος οταν χωρις να προκαλεσει διαβαζει απο καποιον Α.Μ."didonis" οτι η κατασταση που εχει περιελθει ειναι απο δικο του λαθος(δικο μου).. και απλα σας αναφερω οτι ειμαι εδω που ειμαι γτ ειχα Α.Μ. και οχι Πολ.Μηχ.

 

Οι Α.Μ ειναι καλοι στα σχεδια, αλλα οταν φτανει η ωρα του τρεξιματος, αυτο το αναλαμβανει ο πελατης.. Αδικω τωρα σιγουρα πολλους Α.Μ. που ειναι ικανοτατοι, αλλα σιγουρα ο δικος μου Α.Μ σας χαλασε το brandname

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη σε εκκρεμοτητα δικαστηριο για οτι μου λες, αλλα με τα δικαστηρια απλα χρονοτριβεις..οσο για τις πολεοδομιες ειναι ο χειροτερος δημοσιος τομεας με οτι πραγματικα πιο αεργο , ανευθυνο προσωπικο υπαρχει, για το οποιο ενας ΜΗ μηχανικος ειναι πολιτης 2ης κατηγοριας..

 

Μη το παίρνεις προσωπικά...οι μηχανικοι είναι 3ης κατηγορίας για τις περισσοτερες πολεοδομίες, αφου είναι και πιο "ενοχλητικοι" απο τον μέσο μη μηχανικό ... καλή τύχη στην υπόθεσή σου

Link to comment
Share on other sites

...

οταν χωρις να προκαλεσει διαβαζει απο καποιον Α.Μ."didonis" οτι η κατασταση που εχει περιελθει ειναι απο δικο του λαθος(δικο μου).. και απλα σας αναφερω οτι ειμαι εδω που ειμαι γτ ειχα Α.Μ. και οχι Πολ.Μηχ.

 

Οι Α.Μ ειναι καλοι στα σχεδια, αλλα οταν φτανει η ωρα του τρεξιματος, αυτο το αναλαμβανει ο πελατης.. Αδικω τωρα σιγουρα πολλους Α.Μ. που ειναι ικανοτατοι, αλλα σιγουρα ο δικος μου Α.Μ σας χαλασε το brandname

Φίλε μου κι εγώ είχα έναν λογιστή μου που έκανε πατάτα και έτρεχα σε εφορίες. Να τα βάλω μαζί σου που είσαι κι εσύ οικονομολόγος?

 

Αλλά το ότι δεν έκτισες 8 χρόνια που είχες την οικοδομική άδεια έφταιγε ο αρχιτέκτονας σου? Δεν έτρεχε για να μη κτίσεις?

Αν δεν ξεκινήσει ποτέ ο ιδιοκτήτης να κτίζει και λήξει η άδεια τότε ποιανού ευθύνη είναι?

Κάποιο λόγο θα είχες. Οικογενειακό, υγείας, οικονομικό. Σίγουρα δικαιολογημένο σε προσωπική βάση. Αλλά είναι δική σου αρμοδιότητα και δεν μπορεί άλλος να κτίσει για εσένα.

 

Ή όταν πέρασαν τα 8 χρόνια και σου λέει ότι δεν μπορεί να πάρει ανανέωση εννοείς ότι δεν τρέχει να την ανανεώσει?

Αφού όλοι σου λέμε ότι δεν γίνεται.

 

Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο αλλά το πότε ξεκινά η οικοδομή είναι απόφαση του ιδιοκτήτη και μόνο.

 

Λυπάμαι αν σε στενοχώρησα που δεν σου είπα ευχάριστα νέα. Θα ήμουν ψεύτης.

Link to comment
Share on other sites

Μη το παίρνεις προσωπικά...οι μηχανικοι είναι 3ης κατηγορίας για τις περισσοτερες πολεοδομίες, αφου είναι και πιο "ενοχλητικοι" απο τον μέσο μη μηχανικό ... καλή τύχη στην υπόθεσή σου

 

Το βασικο που θελει περα απο τυχη ειναι μπολικο χρημα, το οποιο το στερουμαι για να το δωσω ετσι απλοχερα για νεα αδεια..

 

Θα το παλεψω ομως.

 

Σορρυ κ για την ατυπη-φιλικη κοντρα που εβαλα τους Α.Μ με τους Πολ.Μηχ. με το ασχετο-ακυρο-κακεντρεχες ερωτημα μου περι στατικων

 

Φίλε μου κι εγώ είχα έναν λογιστή μου που έκανε πατάτα και έτρεχα σε εφορίες. Να τα βάλω μαζί σου που είσαι κι εσύ οικονομολόγος?

 

Αλλά το ότι δεν έκτισες 8 χρόνια που είχες την οικοδομική άδεια έφταιγε ο αρχιτέκτονας σου? Δεν έτρεχε για να μη κτίσεις?

Αν δεν ξεκινήσει ποτέ ο ιδιοκτήτης να κτίζει και λήξει η άδεια τότε ποιανού ευθύνη είναι?

Κάποιο λόγο θα είχες. Οικογενειακό, υγείας, οικονομικό. Σίγουρα δικαιολογημένο σε προσωπική βάση. Αλλά είναι δική σου αρμοδιότητα και δεν μπορεί άλλος να κτίσει για εσένα.

 

Ή όταν πέρασαν τα 8 χρόνια και σου λέει ότι δεν μπορεί να πάρει ανανέωση εννοείς ότι δεν τρέχει να την ανανεώσει?

Αφού όλοι σου λέμε ότι δεν γίνεται.

 

Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο αλλά το πότε ξεκινά η οικοδομή είναι απόφαση του ιδιοκτήτη και μόνο.

 

Λυπάμαι αν σε στενοχώρησα που δεν σου είπα ευχάριστα νέα. Θα ήμουν ψεύτης.

 

Και παλι κανεις λαθος..Μάλλον μιλάμε/γραφουμε και οι 2 εγωκεντρικα κ πιθανον να υπαρχει παρανοηση, ΑΛΛΑ Πληρώνεσαι την επίβλεψη(κ αναφέρομαι σε 100% επίβλεψη) γιατι ειναι δική σου ευθύνη η κατασκευή της οικοδομής..ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ "ΞΕΚΙΝΑ"(ΠΕΣΕ ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ)..ΕΣΥ ΞΕΚΙΝΑΣ?? ΣΑΝ ΕΠΙΒΛΕΠΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΧΕΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ..στην δικη μου περιπτωση η εναρξη οικοδομικών εργασιων ελοχευε κινδυνο εργατικου ατυχηματος λογω παρακειμενης επικινδυνης κατασκευης, εταιρης ιδιοκτησιας.

Ο δικος μου Α.Μ. οταν τον καλέσαμε στην έναρξη της κατασκευής της επικινδυνης κατασκευής "σφυριζε αδιαφορα" κ δεν με προστατευσε ως οφειλε ως γνώστης του αντικειμενου..

 

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΑΤΥΧΟΣ ΣΤΟΝ Α.Μ. ΜΟΥ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνω λάθος.

Λυπάμαι που απάντησα από την αρχή στις απορίες σου. Μπορείς να τις εκλάβεις όλες σαν λάθος.

Δεν πληρώθηκα τίποτα εγώ προσωπικά.

Δεν σου ξεκίνησα τίποτα εγώ προσωπικά.

Δεν σου οφείλω τίποτα.

 

Αν νομίζεις ότι αυτά που σου απαντήσαμε στο αρχικό σου ερώτημα τα μαθαίνουμε παίζοντα πασιέντσα κάνεις λάθος. Ούτε ένα σκέτο ευχαριστώ δεν είπες.

Καλό σου βράδυ και καλή επιτυχία στο κτίριο σου από εμένα.

Λυπάμαι για τον χρόνο που αφιέρωσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.