Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Sales engineer


Daron

Recommended Posts

Καλή αρχή και από μένα spgirl :)

Βλέπω το έπιασες το νόημα από την αρχή, έτσι είναι. Βασικά και από την εμπειρία μου σε ανάλογη θέση πριν από χρόνια όπως έγραψα, είναι 30% τεχνικές γνώσεις (μηχανικός) και 70% επικοινωνία, πειθώ, σωστή οργάνωση, τρόπος προσέγγισης, (πωλητής). Το τελευταίο σε συνδυασμό με την έλλειψη του εργοταξίου (τσακωμός με τον ΠΜ, με τους υπεργολάβους, τον συνάδελφο ΜΜ που ούρλιαζε "δεν προλλαβαίνουμε"), με έφαγε. βάλε μέσα και τις παροχές που δεν είχα (έβαζα δικό μου αμάξι και πολλές φορές και την βενζίνη), έχασα το κίνητρο μου και την έκανα...

Επίσης βασικό!! Η δουλειά του μηχανικου πωλήσεων είναι έξω και όχι στα γραφεία της εταιρίας. Οσο πιο πολλά ραντεβού΄κλείνεις τόσο καλύτερος είσαι (εδώ να σημειώσω ότι μιλάμε για "επικοδομητικά" ραντεβού- να μπορείς να καταλάβεις από πριν ποιος πελάτης ενδιαφέρεται παραγματικά και έχεις πιθανότητες πώλησης από εκείνον που θα περάσει την ώρα του και εσύ θα έκανες ένα άσκοπο ραντεβού).

Το κάλο της υπόθεσης είναι ότι οργανώνεις εσύ το πρόγραμμα και το ωράριο της δουλειάς ανάλογα με την ατζέντα σου. Το κακό...ότι πρέπει και να το'χεις τουλάχιστον..λίγο.

Tip

Η εταιρία θα εκτιμήσει ιδιαίτερα την περεταιρω ανάπτυξη του πελατολογίου της. (αυξάνεται η διαφημιστικότητα της εταιρίας, αυξάνονται οι πιθανότητες πώλησης)

Οι πελάτες πάντα ζητάνε και νιώθουν πιο σίγουροι όταν υπάρχουν references, ιδίως από ανταγωνιστική τους εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν δεν είχα εργασιακή εμπειρία από εργοτάξιο και η πρώτη μου δουλειά ήταν "μηχανικός πωλήσεων" θα ήμουν ΟΚ. Αλλά ξέρεις, το εργοτάξιο έχει άλλη μαγεία... Είσαι πιο μηχανικός, αλλά με πολύ άγχος και πίεση. Στο "μηχανικός πωλήσεων" είσαι πιο marketing με ολίγη μηχανικός.

 

Δεν υποτιμώ καθόλου όμως αυτήν την δουλειά. Ίσα ίσα, θεωρώ ότι πλέον, για τα επόμενα 5 χρόνια, μόνο τέτοιες δουλειές θα υπάρχουν για μας τους μηχανικούς. Εγώ θα το τραβήξω όσο πάει, αν δω ότι δεν το έχω το επικοινωνιακό, το "σου πουλάω τις υπηρεσίες της εταιρείας" τότε θα φύγω.

 

Σε τέτοιες θέσεις δεν είναι όλοι οι μηχανικοί καλοί. Υπάρχουν μηχανικοί που θέλουν να είναι σε ένα γραφείο μόνοι τους, να κάνουν μελέτες. Υπάρχουν μηχανικοί που γουστάρουν 12ωρά στα εργοτάξια (και μένα μου αρέσει), υπάρχουν μηχανικοί που προτιμούν το μαρκετιγκ.

 

Άσε που σε θέσεις "μηχανικού πωλήσεων" οι γυναίκες μηχανικοί έχουν μεγάλη πέραση: αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι βέβαια, νομίζουν ότι θα πουλήσει πιο εύκολα τις υπηρεσίες της εταιρείας επειδή είσαι γυναίκα. Αυτό δεν ισχύει, είναι λάθος. Ίσα ίσα, μπορεί και να μην κάνεις πωλήσεις επειδή κανείς δε θέλει να πειστεί από μια γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με ενδιαφέρει πολύ ΚΑΙ ο τομέας του sales engineer... Έχει κανείς να μ προτείνει sites που σε κατατοπίζουν περί του θέματος ή άρθρα κτλ;

 

Είμαι Μηχ.Παραγωγής-Διοίκησης και πιστεύω η σχολή μου είναι κατάλληλη για να ασχοληθείς με σταδιοδρομία 30% μηχανικός και 70% manager-ιλίκι...Επίσεις αυτό ειναι που μου αρέσει κιόλας.;)

 

Μήπως ξέρετε αν θα ήταν καλό ένα μεταπτυχιακό με θέμα μή μηχανολογικό (πωλήσεις ή το marketing ή την διοίκηση επιχειρήσεων ή project management ή τεχνοοικονομικά θέματα τελοσπάντων), για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με αυτή την πλευρά του μηχανικού; Ή είναι άδικος κόπος και η προϋπηρεσία είναι μονόδρομος σε αυτά τα θέματα;;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Μηχ.Παραγωγής-Διοίκησης και πιστεύω η σχολή μου είναι κατάλληλη για να ασχοληθείς με σταδιοδρομία 30% μηχανικός και 70% manager-ιλίκι...Επίσεις αυτό ειναι που μου αρέσει κιόλας.;)

 

Εγώ φταίω μετά? Όχι πείτε μου...

Δίκιο έχει φίλε, είναι ένας τομέας που εσείς οι μπδ μπορείτε περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φταίω μετά? Όχι πείτε μου...

Δίκιο έχει φίλε, είναι ένας τομέας που εσείς οι μπδ μπορείτε περισσότερο...

 

Έτσι είναι...Έκαστος στο είδος του;)

 

Είπες οτι εργάζεσαι ώς sales eng. Να σου κάνω μια βασική ερώτηση...

O Sales engineer είναι πλασιέ πολυτελείας;:P Ρωτάω γιατί πολλέεεεες δουλειές έχω δει τέτοιου στυλ οι οποίες τελικά εκεί καταλήγουν...

Τι εννοώ:

Είσαι ένας μηχανικός που παίρνεις αποφάσεις, συμμετέχεις στον σχεδιασμό και προγραμματισμό ενεργειών, ή είσαι ένας αναλώσιμος υπαλληλάκος που τρέχει σαν τον Βέγγο (θεός χωρέσ'τον) με στυλ του τύπου "παρτε κυριοι αυτό το προιόν σας παρακαλώ" σαν door-to-door marketing?

Link to comment
Share on other sites

tpanagiotidis, πρώτον: μην υποτιμάς ποτέ τον ευατό σου...

όχι, ο sales engineer δεν είναι πλασιέ πολυτελείας. και ούτε πρέπει. γτ δεν είσαι ένα κοριτσάκι που πουλάς τυρί ή σαμπουάν. προτείνεις σε ένα ιδιώτη ή σε ένα επαγγελματία συνάδελφο μια τεχνική λύση.

Αν το Marketing είναι door-to-door είναι απόφαση της εταιρείας. Αν η μέθοδος είναι τύπου:"πάρε καλέ κυρία και εσύ κάτι από μένα", τότε ναι είσαι πλασιέ.

 

Δεύτερον: το πως εσύ σαν μηχανικός θα προωθήσεις την εταιρεία σου ή την δουλειά σου είναι προσωπική απόφαση. Θες να είσαι σαν τον Βέγγο? Μπορείς, αλλά τότε δε θα έχεις το κύρος και το σεβασμό του μηχανικού, και λογικά ο πελάτης θα σε απορρίψει ότι και να του προτείνεις.

Αν θες να κάνεις αυτήν την δουλειά σωστά, πρέπει να την εκτιμήσεις σωστά.

 

(Το σχόλιο περί ΜΠΔ ήταν χαρακτηριστικό. Κακώς θεωρείς ότι είσαι 30% μηχανικός και 70% manager. Πολύ κακώς. Αλλά είναι Off topic και δε θέλω να επεκταθώ γτ θα πεταχτεί πάλι ο σεξιστής και θα βγάλει όλη τη χολή πάνω μου).

Link to comment
Share on other sites

tpanagiotidis, πρώτον: μην υποτιμάς ποτέ τον ευατό σου...

όχι, ο sales engineer δεν είναι πλασιέ πολυτελείας. και ούτε πρέπει. γτ δεν είσαι ένα κοριτσάκι που πουλάς τυρί ή σαμπουάν. προτείνεις σε ένα ιδιώτη ή σε ένα επαγγελματία συνάδελφο μια τεχνική λύση.

Αν το Marketing είναι door-to-door είναι απόφαση της εταιρείας. Αν η μέθοδος είναι τύπου:"πάρε καλέ κυρία και εσύ κάτι από μένα", τότε ναι είσαι πλασιέ.

 

Δεύτερον: το πως εσύ σαν μηχανικός θα προωθήσεις την εταιρεία σου ή την δουλειά σου είναι προσωπική απόφαση. Θες να είσαι σαν τον Βέγγο? Μπορείς, αλλά τότε δε θα έχεις το κύρος και το σεβασμό του μηχανικού, και λογικά ο πελάτης θα σε απορρίψει ότι και να του προτείνεις.

Αν θες να κάνεις αυτήν την δουλειά σωστά, πρέπει να την εκτιμήσεις σωστά.

 

(Το σχόλιο περί ΜΠΔ ήταν χαρακτηριστικό. Κακώς θεωρείς ότι είσαι 30% μηχανικός και 70% manager. Πολύ κακώς. Αλλά είναι Off topic και δε θέλω να επεκταθώ γτ θα πεταχτεί πάλι ο σεξιστής και θα βγάλει όλη τη χολή πάνω μου).

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει σε door-to-door marketing και ξέρω την "γλύκα". ΟΚ καλή εμπειρία (ούτως ή άλλως μου αρέσει να επικοινωνώ με κόσμο κτλ) αλλά είναι καλό για δουλίτσα φοιτητή και όχι για επαγγελματία Μηχανικό [άποψή μου φυσικά αυτό έτσι;]. Γιαυτό ρώτησα. Αλλά με ενθάρρυνες τώρα! ;)

 

[Όσο για το ΜΠΔ, είμαι συνειδητοποιημένος. Ξέρω τι μ έχει μάθει η σχολή μου, πού υστερεί και πού υπερτερεί και μ αρέσει! Οπότε είμαι οκ! :D ]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.