Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Sales engineer


Daron

Recommended Posts

[Όσο για το ΜΠΔ, είμαι συνειδητοποιημένος. Ξέρω τι μ έχει μάθει η σχολή μου, πού υστερεί και πού υπερτερεί και μ αρέσει! Οπότε είμαι οκ! :D ]

 

Thank God for that

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι...Έκαστος στο είδος του;)

 

Είπες οτι εργάζεσαι ώς sales eng. Να σου κάνω μια βασική ερώτηση...

O Sales engineer είναι πλασιέ πολυτελείας;:P Ρωτάω γιατί πολλέεεεες δουλειές έχω δει τέτοιου στυλ οι οποίες τελικά εκεί καταλήγουν...

Τι εννοώ:

Είσαι ένας μηχανικός που παίρνεις αποφάσεις, συμμετέχεις στον σχεδιασμό και προγραμματισμό ενεργειών, ή είσαι ένας αναλώσιμος υπαλληλάκος που τρέχει σαν τον Βέγγο (θεός χωρέσ'τον) με στυλ του τύπου "παρτε κυριοι αυτό το προιόν σας παρακαλώ" σαν door-to-door marketing?

αυτο εισαι βασικα. το εχω κανει και εγω. εισαι μονιμα με το κινητο, με το αυτοκινητο (συνηθως το δικο σου), ακους την καθε μ#$%κια του πελατη σε σημειο που θες να τον δειρεις επιτοπου (αλλα δεν μπορείς), σε ζαλιζουν στα τηλεφωνα μεχρι βραδυ, και κυνηγας το μπονους (της πλακας) και το αφεντικο απλα περνει τα φραγκα.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία σαν sales engineer, δεν διαφέρει και πολύ από αυτή του electrical_salonica. Με την διαφορά ότι ξεκίνησα σαν πλασιέ πολυτελείας, στο ενδιάμεσω πλασιέ-Βέγγος και στο τέλος πλασιέ που έβαζε και από την τσέπη του...Εκεί γειά σας είπα.

Κοίτα το βασικό είναι τι σου παρέχει η εταιρία και ποια η φιλοσοφία της. Σου παρέχει τις ανέσεις να κάνεις σωστά και καλά την δουλειά σου? Εχεις περιθώρια εξέλιξης? (πολύ βασικό για μένα εκτός αν θες μια ζωή να είσαι στο δρόμο και να κλείνεις ραντεβού με 30χρονους ενώ είσαι 50). Τότε καλώς αν όχι μακρυά

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για αυτόν τον τομέα και αυτά που ακούω είναι ή του ύψους ή του βάθους. Τελικά επιβεβαιώνεται ο κανόνας ότι αν δεν το κάνεις εσύ ο ίδιος δεν θα καταλάβεις ποτέ τι παίζει.. Απ'ότι μου δώσατε να καταλάβω πάντως είναι καθαρά θέμα εταιρίας το εάν είναι καλό ή κακό πόστο. Πάντως για 1η δουλειά (ως μηχανικός) μου ακούγεται καλή (σύμφωνα με τις προτιμήσεις μου). Μου φαίνεται ότι μαθαίνεις το τι παίζει... Ότι μαθαίνεις την "πιάτσα" ρε παιδί μ!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω εδώ και μια εβδομάδα ως "Μηχανικός Πωλήσεων" σε μια μεγάλη κατασκευαστική και εμπορική εταιρεία.

 

hello, μπράβο spgirl, επιτέλους δουλειά και για εσένα, συγχαρητήρια και καλή αρχή και μία καλή σταδιοδρομία εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Παιδιά σχετικά με αυτό που λένε ότι σε αυτές τις θέσεις ο μηχανικός είναι αναλωσιμος να ρωτήσω κάτι θέλω. Το γεγονός ότι για μια θέση για την οποία ενδιαφέρομαι έχω δει ότι συχνά βγαίνει αγγελία τους τελευταίους μήνες αποτελεί ένδειξη ότι κάτι βρωμάει; Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.