Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΗΜΜΥ & Πολιτικός Μηχανικός


engineer84

Recommended Posts

Ναι, με σημειώσεις άλλων, καλό διάβασμα και συναντήσεις με τους καθηγητές για να σου εξηγήσουν αυτά που δεν μπόρεσες να καταλάβεις μόνος σου.

 

Το θέμα είναι να παρακολουθείς όταν είσαι 20 χρονών στην πρώτη σχολή.

 

Εκτός κι αν προτιμάς να παρακολουθείς κάθε μέρα ανελλιπώς (είσαι σίγουρος..; ) και να βρεθείς στα 31 σου στην αγόρά εργασίας χωρίς καθόλου εμπειρία με 2 πτυχία Πολυτεχνείου. Είμαι περίεργος να δω ποιος θα σε προσλάβει.

 

Κάτι τέτοια μου λέει κι αδερφή μου που είναι στην ηλικία σου και με βγάζει από τα ρούχα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν δεν δουλευεις σε εταιρία και δουλεύεις ως ελεύθερος επαγγελματίας, τότε αλλάζει το πράγμα ...

 

Ετσι δεν είναι;

 

Αν είσαι σε εταιρία ναι, αλλά ως ελεύθερος θα υπογράφεις τα πάντα. Σωστά;

 

Καλά κοίτα να βρείς μια δουλειά σαν υπάλληλος και να είσαι και ευχαριστημένος. Αγαπητέ τα πράγματα άλλαξαν απο χθες. Δεν θα υπογράφεις διότι κανείς δεν σε ξέρει και δεν θέλουν να σε μάθουν. Οι μηχανικοί είναι υπάλληλοι παγκοσμίως σε επιχειρηματίες. Ασε τις υπογραφές και ρώτα κάτι πτυχία 5ης τάξης τι τα κάνουν σήμερα?

 

Τριαντάφυλλος Μ.

 

πέστα!!!! διότι θα τρελαθώ. Μου θυμίζει κάτι μαμάδες που ερχόντουσαν στο γραφείο και με ρωτούσαν τι να κάνει το παιδί μου μετά το πτυχίο? Τους έλεγα εαν δεν έχετε 500Κ να του τα δώσετε για να ζήσει 50 χρόνια να βγάλει διαβατήριο. Με κοιτούσαν με απορία.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου κάνω μια ερώτηση. Δύο παραδείγματα θα σου φέρω.

 

1) Έστω ότι ένας μηχανικος είναι 32 χρονών και από τα 24 του ασχολείται μόνο με προγραμματισμό. Και ξαφνικά αποφασίζει να ασχοληθεί στα 32 του με φωτοβολταικά αφού ως ημμυ έχει δικαίωμα υπογραφής. Πάει λοιπόν σε σεμινάρια να μάθει φωτοβολταικά. Στέλνει βιογραφικά σε μια εταιρία που ζητά μηχανικούς για φωτοβολταικά (π.χ. εργοτάξιο). Σε τι διαφέρει με έναν 25ρη που πρωτοβγαίνει στην αγορά εργασίας φωτοβολταικών;

 

2) Επίσης, αν σε μια εταιρία πω "Κύριοι είμαι 32 ετών γιατί σπούδαζα και σε δεύτερη σχολή και παράλληλα έκανα part-time δουλειές π.χ. ως πωλητής φωτοβολταικών συστημάτων ή ως εξωτερικός συνεργάτης έκανα μελέτες φ/β όταν είχα χρόνο". Θα μου πει 'δε σε προσλαμβάνω διότι είσαι 32 και δεν έχεις εμπειρία" ;

Μπορεί να με προσλάβουν με χαμηλό μισθό π.χ. 1000 ευρώ πρώτο μισθό καθαρά που παίζει τώρα και πολλές προσφέρουν.

Γιατί να μη με προσλάβουν;

 

Τριαντάφυλλος δν κατάλαβα το επιχείρημα ότι"ένας 32 ετών με ελλιπή προυπηρεσία δε θα βρει ποτέ δουλειά".

 

 

Κ. Ροδόπουλε, δηλαδή ενας μηχανικός που θέλει να ζήσει στην Ελλάδα και να μη φύγει έξω, είναι δύσκολο να βρει μια δουλεια για 1000 ευρώ ως μελετητής ;

 

Γενικά αν τελειώσει η Ελλάδα, τότε τα μόνα επαγγέλματα που δε θα σβήσουν ειναι του μηχανικού...

 

Οικονομολογοι-ψυχολογοι-μαθηματικοι-δασκαλοι κτλ θα σβησουν. Αλλα οι μηχανικοι;;;

Η ενεργεια, οι υμιυπαιθριοι ολα αυτα θα ζουν για παντα...

Κατι θα γινει ...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου κάνω μια ερώτηση. Δύο παραδείγματα θα σου φέρω.

 

1) Έστω ότι ένας μηχανικος είναι 32 χρονών και από τα 24 του ασχολείται μόνο με προγραμματισμό. Και ξαφνικά αποφασίζει να ασχοληθεί στα 32 του με φωτοβολταικά αφού ως ημμυ έχει δικαίωμα υπογραφής. Πάει λοιπόν σε σεμινάρια να μάθει φωτοβολταικά. Στέλνει βιογραφικά σε μια εταιρία που ζητά μηχανικούς για φωτοβολταικά (π.χ. εργοτάξιο). Σε τι διαφέρει με έναν 25ρη που πρωτοβγαίνει στην αγορά εργασίας φωτοβολταικών;

 

Διαφέρει στο ότι ο πρώτος ξέρει πως λειτουργεί η αγορά και κινείται διαφορετικά. Και στο κάτω κάτω αν δεν του βγει με τα φωτοβολταϊκά, έχει πάντα να γυρίσει στον προγραμματισμό που τον ξέρει. Ο 25άρης από την άλλη έχει το ατού της ηλικίας. Όλο και κάποιος θα τον προσλάβει... μικρός γαρ...

 

2) Επίσης, αν σε μια εταιρία πω "Κύριοι είμαι 32 ετών γιατί σπούδαζα και σε δεύτερη σχολή και παράλληλα έκανα part-time δουλειές π.χ. ως πωλητής φωτοβολταικών συστημάτων ή ως εξωτερικός συνεργάτης έκανα μελέτες φ/β όταν είχα χρόνο". Θα μου πει 'δε σε προσλαμβάνω διότι είσαι 32 και δεν έχεις εμπειρία" ;

Μπορεί να με προσλάβουν με χαμηλό μισθό π.χ. 1000 ευρώ πρώτο μισθό καθαρά που παίζει τώρα και πολλές προσφέρουν.

Γιατί να μη με προσλάβουν;

 

Ε,πες έτσι βρε engineer84.... αν θέλεις στα 32 σου, το 2016, να παίρνεις 1000 ευρώ, έλα σε μένα. Θα σε προσλάβω εγώ και στο λέω από τώρα. Αλλά μη μου ζητάς περισσότερα τότε!! :D

 

Τριαντάφυλλος δν κατάλαβα το επιχείρημα ότι"ένας 32 ετών με ελλιπή προυπηρεσία δε θα βρει ποτέ δουλειά".

 

Παράφρασες τα γραφόμενά μου, αλλά όπως και να'χει, ανάτρεξε στην προηγούμενή μου απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος απλά δεν είναι στη πιάτσα και η νοοτροπία που έχει είναι αυτή των οικογενειών μας όταν μας σπούδαζαν.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο kostassid φαίνεται να είναι τα πράματα. Engineer84, αν όντως τα εννοείς αυτά που λες, σε περιμένουν πολλές και δυσάρεστες εκπλήξεις, δυστυχώς.

 

Και δεν είμαι πεσιμιστής.

Link to comment
Share on other sites

zografos σοβαρολογώ. Το σκέφτομαι και δεν έχω αποφασίσει.

 

Τριαντάφυλλε, μισό λεπτό... Καταρχήν ευχαριστω που απαντας σοβαρά ίσως γιατι συζητηας και με την αδερφη σου.

 

Λοιπον, 1000 ευρώ ΚΑΘΑΡΑ στα 32 το θεωρεις πολυ λιγο.

Ειναι μισθός Χρεοκοπημένης Ελλάδας και επίσης επειδή θα έχω 2 πτυχία,

πιο εύκολα θα μπορώ να ζητησω αυξηση αφου η εταιρεια θα με εχει αναγκη , διοτι δε θα χρειαζεται να προσλαβει πολιτικο μηχανικο αφου θα εχει εναν μηχανικο = 2 ειδικοτητες και ετσι γλυτωνει χρημα.

Αρα συντομα, πχ σε 1-2 χρονια θα μου κανει αυξηση.

 

Επισης, ξερω μηχανικους που στα 40 τους ως καθηγητες λυκειου παιρνουν 1000-1200 ευρω το μηνα... Παντρεμενοι με γυναικα που και αυτη παιρνει 1000 ευρω. Και ετσι εχουν οικογενεια. Και οι 2 στο δημοσιο. Δεν εισαι ικανοποιημενος εσυ με αυτα τα χρηματα; οκ.. Εγω ειμαι παντως με 1200-1400 στα 35 μου. Περισσοτερα να τα κανω τι;

 

Να πω κατι ακομα,

 

Ενας πελατης που βλεπει οτι εισαι ΗΜΜΥ & ΠΜ θα σε εμπιστευτει να του κανεις μελετες πμ και ημμυ αφου θα του κανεις καλυτερη τιμη και επισης του εμπνεεις σεβασμο οτι εισαι ανθωπος που μοχθησε... Και ενω οι αλλοι πηραν ενα πτυχιο, εσυ πηρες 2.

 

Επισης πες μου. Αν εγω παω αργοτερα και ανοιξω ενα γραφειο και δεν εχω κανενα πανω απο το κεφαλι μου, πουλωντας απλα την υπογραφη μου (υπογραφη ημμυ, υπογραφη πμ) σε αλλους που καναν τις μελετες δε θα εχω ενα καλο εισοδημα;

 

Θα καθομαι και θα πουλω την υπογραφη να στο πω χυμα και ας το θεωρεις γυφτε. Φυσικα θα ελεγχω που βαζω υπογραφη αλλα και μονο ετσι να κανω θα κονομαω 1500-2000 ευρω εκτιμω. Τι λες;

 

 

Οι μελετες δεν ειναι κατι δυσκολο. Μαθαινω να κανω μελετες μεσα σε ενα χρονο και θα μπορω να υπογραφω απο η/μ μεχρι στατικα. Απλα πραματα ειναι οι μελετες .

Link to comment
Share on other sites

Engineer84, σου απαντώ εδώ, μόνο και μόνο για να πουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι την γνώμη τους.

 

1. Συνειδητοποιείς πόσοι είμαστε αυτή την στιγμή, οι ενεργοί μηχανικοί στην χώρα? Μόνο του Πολυτεχνείου είμαστε 100.000+. Ο πληθωρισμός φέρνει την υποτίμηση των πάντων. Στον κλάδο των Η/Μ υπάρχουν συνάδελφοι που κάνουν μελέτες Φ.Α. για 50 ευρώ (και έχω ακούσει και για λιγότερα).

 

2. Ο κτιριακός τομέας για την επόμενη δεκαετία τουλάχιστον (κάποιοι συνάδελφοι αναφέρουν διπλάσιο χρόνο), έχει πεθάνει. Ανεγέρθηκαν πάρα πολλά κτίρια την τελευταία δεκαπενταετία, τόσα που αυτή την στιγμή είναι αδιάθετα (αν δεν με απατά η μνήμη μου), περί τα 250.000 σε όλη την χώρα.

 

3. Ο κόσμος οικονομικά σταγγαλίστηκε και πλέον ο τρόπος σκέψης και διαβίωσης θα αλλάξει ριζικά. Όσοι πήραν δάνεια πήραν (αν δεν το μετανιώνουν ήδη). Αυτοί που δεν πήραν, προτιμούν να τους κοπεί το χέρι προκειμένου να πάρουν και να βρεθούν ξαφνικά να δουλεύουν για μια δόση.

Όσο είναι το πάπλωμα, εκεί θα απλώνονται.

 

4. Για το ελληνικό κεφάλαιο (εργοδότη) και την ηθική του, ότι και να πω είναι λίγο. Ας γράψουν συνάδελφοι εμπειρίες τους.

 

 

Αν συνδιάσεις όλα τα παραπάνω, το μέλλον στη βάση που το περιγράφεις είναι εκτός πραγματικότητας, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

engineer84 με όλο το σεβασμό σου λέω πως ζεις σε παραμύθι. Σε ένα παραμύθι που όπως σωστά είπαν οι συνάδελφοι παραπάνω, το διηγήθηκαν σε όλους μας οι μανάδες και οι πατεράδες μας όταν ήμασταν μικροί. Το γεγονός όμως ότι σ'αυτό το παραμύθι όλα ήταν ρόδινα και ο πρίγκηπας μηχανικός έκανε μελέτες στο κυριλέ γραφείο του φορώντας το κουστούμι του, βγάζοντας 2000 για πλάκα δεν σημαίνει πως είναι και αλήθεια.

 

Δε λέω... τα πράγματα ήταν έτσι παλιότερα. Ίσως και λιγότερο παλιά απ'όσο νομίζεις. Όταν μπήκα στο Πολυτεχνείο το '98 οι ΠΜ δεν προλάβαιναν να βγαζουν άδειες και να χτίζουν. Οι μηχανολόγοι ήταν περιζήτητοι. Καλά για τους ηλεκτρολόγους δεν σου λέω τίποτα. Οι αρχιτέκτονες κυρίλα (η μάνα μου ακόμα το'χει καημό που δεν πήγα αρχιτεκτονική).

 

Αλλά τα πράγματα αλλάξανε. Δοκίμασε να βρεις μια δουλειά και να δουλέψεις ένα χρόνο και μετά έλα να με βρεις και να μου πεις.

 

Το ότι θεωρείς ότι θα "κονομάς" 1500-2000 το μήνα βάζοντας μόνο την υπογραφή σου το αφήνω ασχολίαστο γιατί με πρόλαβαν οι συνάδελφοι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.