Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΗΜΜΥ & Πολιτικός Μηχανικός


engineer84

Recommended Posts

Φιλε engineer84 προφανως δεν εχει ψαξει να βρεις δουλεια και δεν σε εχει καλεσει κανεις ωστε να ακουσεις τι προσφερουν και ποσο αξιολογουν τις σπουδες και τα πτυχια οι εργοδοτες.

Ο εργοδοτης τρια πραγματα θελει να δει να εχεις: 1ον Προυπηρεσια 2ον Προυπηρεσια και 3ον Προυπηρεσια και τις σπουδες τις γραφει εκει που δεν πιανει μελανη. Δυστυχως ή ευτυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα και αν νομιζεις οτι απλα με το να ψαξεις θα βρεις και μαλιστα να παιρνεις και χιλιαρικο, πιστεψε με θα προσγειωθεις τοσο αποτομα που δεν λεγετε. Οσο για την πωληση της υπογραφης σου αστο, καμμενο χαρτι. Αν νομιζεις οτι θα ανοιξεις γραφειο και θα ερχεται ο κοσμος σοριδον και θα σου πληρωνει αδρα μια υπογραφη, παλι εχασες μιας και δεν προκειται να γινει ουτε αυτο.

 

Δεν σου λεω τιποτα απο τα παραπανω με κακια, ισα ισα και γω καπως ετσι νομιζα οτι ειναι τα πραγματα πριν αρχισω το ψαξιμο και τωρα βλεπω το τι πραγματικα ζηταει η αγορα και λογω ελειψης προυπηρεσιας και γνωριμιων αντιμετωπιζω τερασστιο αδιεξοδο σε ολους τους τομεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μισθός Χρεοκοπημένης Ελλάδας και επίσης επειδή θα έχω 2 πτυχία,

πιο εύκολα θα μπορώ να ζητησω αυξηση αφου η εταιρεια θα με εχει αναγκη , διοτι δε θα χρειαζεται να προσλαβει πολιτικο μηχανικο αφου θα εχει εναν μηχανικο = 2 ειδικοτητες και ετσι γλυτωνει χρημα.

Αρα συντομα, πχ σε 1-2 χρονια θα μου κανει αυξηση.

Η εταιρία οταν ζητησεις αυξηση λοιπον πιο ευκολα θα σε διωξει και να παρει 2 φθηνοτερους.

 

Επισης, ξερω μηχανικους που στα 40 τους ως καθηγητες λυκειου παιρνουν 1000-1200 ευρω το μηνα... Παντρεμενοι με γυναικα που και αυτη παιρνει 1000 ευρω. Και ετσι εχουν οικογενεια. Και οι 2 στο δημοσιο. Δεν εισαι ικανοποιημενος εσυ με αυτα τα χρηματα; οκ.. Εγω ειμαι παντως με 1200-1400 στα 35 μου. Περισσοτερα να τα κανω τι;

Για ρώτα πόσο κάνει μία γέννα; ή μάλλον υπολόγισε τα έξοδα ζωής σου για ένα χρόνο και πες μας ποσο τα βγαζεις .Και οι 2 στο δημόσιο;;;;; Τέτοιες νοοτροπίες.....

 

Και ενω οι αλλοι πηραν ενα πτυχιο, εσυ πηρες 2.

Ψωνιστήκαμε ακόμα δεν βγήκαμε στην αγορά; Ο πελάτης κοιτάει τιμες και υπηρεσίες. Τίποτα άλλο.

 

Επισης πες μου. Αν εγω παω αργοτερα και ανοιξω ενα γραφειο και δεν εχω κανενα πανω απο το κεφαλι μου, πουλωντας απλα την υπογραφη μου (υπογραφη ημμυ, υπογραφη πμ) σε αλλους που καναν τις μελετες δε θα εχω ενα καλο εισοδημα;
ΟΧΙ!

 

Φυσικα θα ελεγχω που βαζω υπογραφη αλλα και μονο ετσι να κανω θα κονομαω 1500-2000 ευρω εκτιμω. Τι λες;
Ανέκδοτα θερινού απογεύματος. Σε ποια έργα θα υπογράφεις;

 

Οι μελετες δεν ειναι κατι δυσκολο. Μαθαινω να κανω μελετες μεσα σε ενα χρονο και θα μπορω να υπογραφω απο η/μ μεχρι στατικα. Απλα πραματα ειναι οι μελετες
Πολύ απλά.

 

Φίλε προσγειώσου και ρώτα μηχανικούς 30 χρονών, 40 και 50 να δεις τι γίνεται. Όχι φίλους και γονείς.

Καλή συνέχεια σε ότι και αν αποφασίσεις

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καλό κύκλο και γνωστούς είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Αν όχι, κυνηγάς με δελφινιέρα.

 

Αυτο το πολυ μικρο σχολιο αποτυπωνει με σαφηνεια, λιτοτητα και περιεκτικοτητα την πραγματικοτητα της αγορας και το αδιεξοδο των νεων, κυριως, μηχανικων.

Μπραβο φιλε κωστα

Link to comment
Share on other sites

...Και η δελφινιέρα δεν είναι τυχαία!

Επίσης δεν είναι τυχαίο που σε πολλές εταιρίες έχουν μείνει οι γλύφτες, τα δόντια, οι φυτευτοί και οι λίγοι αξιόλογοι που κάνουν όλη τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει ευχαριστώ όσους απάντησαν αν και δεν με έπεισαν.

Και το λέω αυτό διότι ακόμα και σήμερα κάθε χρόνο δίνουν 60-70 άτομα κατατακτήριες για πμηχανικούς εκ των οποιων οι 20-30 ειναι από αει εχοντας δλδ ήδη ενα πτυχίο.

 

Αλλοι κάνουν διδακτορικά βέβαια.

 

Πάντως πιστεύω ότι η ενέργεια και γενικά ό,τι έχει με μηχανικούς δε θα σβήσει ποτέ. Προσωπικά μου έκανε πρόταση γραφείο για 700 ευρώ και αρνήθηκα (700 ευρω μεικτά) και ένα ακόμα μου έκανε την ίδια προταση.

 

Έχω πάει σε συνεντεύξεις για 1000 ευρώ , και περιμένω απάντηση.

 

Θεωρώ ότι το επάγγελμα του μηχανικου θα σβήσει, όταν όλοι οι άλλοι στην Ελλάδα έχουν ήδη πεινάσει ...

Δε παίζει να σβήσει το επάγγελμα αυτό. Φωτοβολταικα, γεωθερμια κτλ .

 

Αν δειτε και σε άλλα θέματα περί φ/β οι πιο πολλοι λένε ότι έχει πολύ ψωμι το κομματι των φ/β.

Link to comment
Share on other sites

Πλύση εγκεφάλου σας κάνουν στα πολυτεχνεία? Εδώ λεμέ οτι η Ελλάδα φουντάρει γεωθερμία ονειρεύεσαι? Μακάρι να ήταν έτσι. Και δε μιλάω τώρα περί των πτυχίων και περί πολυτεχνείου αλλα καλό θα ηταν να δουλέψεις κανα χρόνο έξω πρώτα για να πειστείς.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει ευχαριστώ όσους απάντησαν αν και δεν με έπεισαν.

 

engineer84, από όλους εκείνους που απάντησαν στο post σου, κανείς δεν συμμερίζεται τις απόψεις σου. Ο στόχος σου δεν ήταν να πάρεις γνώμες εμπειρότερων ατόμων από σένα; Τι θα ήθελες να ακούσεις για να πεισθείς;

 

Και το λέω αυτό διότι ακόμα και σήμερα κάθε χρόνο δίνουν 60-70 άτομα κατατακτήριες για πμηχανικούς εκ των οποιων οι 20-30 ειναι από αει εχοντας δλδ ήδη ενα πτυχίο.

 

Τα άτομα αυτά έχουν συνηθίσει στην φοιτητική τους ανεμελιά και στην οικονομική στήριξη των γονέων τους, με αποτέλεσμα να θέλουν να την παρατείνουν όσο γίνεται περισσότερο. Αλλιώς ποιος ο λόγος να θες να φας ακόμα 4 χρόνια στα θρανία, δουλεύοντας (διατηρώ τις επιφυλάξεις μου) part time. Γνώμη μου ε;

 

Τέλος πάντων.... η αισιοδοξία είναι καλό πράγμα. Άλλωστε κανείς δεν σου είπε να μη δώσεις κατατακτήριες. Κανείς δεν σου είπε να μην κάνεις 2 πράγματα ταυτόχρονα. Όλοι όμως σου λένε να ρίξεις το βάρος στη δουλειά πλέον κι όχι στις σπουδές.

 

Σου εύχομαι γρήγορα να σου απαντήσουν και οι εταιρείες από τις οποίες περιμένεις απάντηση.

 

Α...και κάτι ακόμα... όταν με το καλό πιάσεις δουλειά, προσπάθησε να ζεις μόνο με το μισθό σου χωρίς να βασίζεσαι καθόλου στους γονείς σου (να πληρώνεις το ενοίκιό σου, τους λογαριασμούς σου, το σούπερ μάρκετ σου, τη βενζίνη σου, την ασφάλειά σου, την ασφάλεια του αυτοκινήτου σου κτλ.) και μετά μου λες για 1000 ευρώ καθαρά σε 5 χρόνια από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως θα συμφωνησω με τους συναδελφους μηχανικους οτι τα πραγματα εξω ειναι αγρια. Ακομα κ σε εποχες που οι δουλειες πανε καλα αυτο που μετραει ειναι η προυπηρεσια κ ΤΙΠΟΤΕ αλλο.

 

Αλλα πραγματικα engineer84 θα πρεπει να σε ευχαριστησω προσωπικα (δεν ειναι ειρωνεια) γιατι μου φτιαξες τη διαθεση. Βλεπεις (οπως τα βλεπα κ γω καποτε) τα πραγματα πολυ αισιοδοξα και ειναι εξαιρετικα σπανιο να δεις καποιον σημερα να μιλαει για επενδυσεις στη γνωση κ γενικα να σκεφτεται αισιοδοξα.

 

ΥΓ. Οι ΔΥ δε λαμβανονται υπ'οψη. Ειναι εκτος πραγματικοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως θα συμφωνησω με τους συναδελφους μηχανικους οτι τα πραγματα εξω ειναι αγρια. Ακομα κ σε εποχες που οι δουλειες πανε καλα αυτο που μετραει ειναι η προυπηρεσια κ ΤΙΠΟΤΕ αλλο.

 

Εδώ θα διαφωνήσω μερικώς. Ναι, η προϋπηρεσία γενικά μετράει περισσότερο από τα άλλα προσόντα αλλά δεν είναι το παν για τους νέους. Μετράει και η όρεξη για δουλειά, η εργατικότητα, ο επαγγελματισμός, η συνέπεια, η εμπιστοσύνη που εμπνέεις στο άτομο που σου κάνει συνέντευξη.

Στο λέω από προσωπική εμπειρία. Όταν τελειώσα το Πολυτεχνείο, βρήκα μια πολύ καλή δουλειά στη Θεσσαλονίκη χωρίς να έχω ΚΑΜΙΑ σχετική προυπηρεσία (αλλά και η άσχετη ήταν αμελητέα). Φαντάζομαι, το τότε αφεντικό μου εκτίμησε τον ζήλο μου και την προθυμία μου. Μπορεί να ήμουν η εξαίρεση, αλλά υπήρχαν τέτοιες περιπτώσεις.

 

@engineer84

Πρόσεξε όμως. Αναφέρομαι σε ΝΕΟΥΣ μηχανικούς. Σε ΗΛΙΚΙΑ ΝΕΟΥΣ. Γιατί στα 32 σου, όσο κι αν το θέλεις ΔΕΝ είσαι πια νέος. Στα 32 πλέον ισχύει αποκλειστικά και μόνο αυτό που αναφέρει ο zografos_k. Το μόνο που μετράει για τα πράγματα που θες να κάνεις είναι η εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

2) Επίσης, αν σε μια εταιρία πω "Κύριοι είμαι 32 ετών γιατί σπούδαζα και σε δεύτερη σχολή και παράλληλα έκανα part-time δουλειές π.χ. ως πωλητής φωτοβολταικών συστημάτων ή ως εξωτερικός συνεργάτης έκανα μελέτες φ/β όταν είχα χρόνο". Θα μου πει 'δε σε προσλαμβάνω διότι είσαι 32 και δεν έχεις εμπειρία" ;

Μπορεί να με προσλάβουν με χαμηλό μισθό π.χ. 1000 ευρώ πρώτο μισθό καθαρά που παίζει τώρα και πολλές προσφέρουν.

Γιατί να μη με προσλάβουν;

 

Τριαντάφυλλος δν κατάλαβα το επιχείρημα ότι"ένας 32 ετών με ελλιπή προυπηρεσία δε θα βρει ποτέ δουλειά".

 

Γενικά αν τελειώσει η Ελλάδα, τότε τα μόνα επαγγέλματα που δε θα σβήσουν ειναι του μηχανικού...

 

Οικονομολογοι-ψυχολογοι-μαθηματικοι-δασκαλοι κτλ θα σβησουν. Αλλα οι μηχανικοι;;;

Η ενεργεια, οι υμιυπαιθριοι ολα αυτα θα ζουν για παντα...

Κατι θα γινει ...

μάλλον συνέδελφε δεν έχεις βγει στην αγορά εργασίας για αυτό έχεις αυτές τις απόψεις ακόμα. Μακαρι να ήταν έτσι τα πράγματα.....ψυχολόγος σίγουρα θα έχει περισσότερη δουλειά, όπως πάνε έτσι τα πράγματα... σύντομα όλοι θα θέλουμε ψυχολογική στήριξη.

ρίξε μια ματιά και αυτά

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=6907

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=22154

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=23876

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=24548

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=23891

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=21226

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=6389

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5242

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=24656

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.