Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΗΜΜΥ & Πολιτικός Μηχανικός


engineer84

Recommended Posts

Έχω γνωστό μου που πέρασε με κατατακτήριες και μου είπε πως από τους 5 επιτυχόντες ( ΜΜ ΕΜΠ) οι 4 ήταν στο ίδιο φροντιστήριο. Έχεις σκεφτεί αυτό το κόστος; γιατί ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και χωρίς προετοιμασία καλή δεν έχεις πολλές πιθανότητες. Τώρα αυτό που λες για το κόστος του μεταπτυχιακού ότι είναι 30000 ευρώ πως βγαίνει; Αν υποθέσουμε πως διαλέγεις ένα πανεπιστήμιο στην Μ. Βρετανία, πχ το Warwick , έχει δίδακτρα 6000 λίρες = 6780 ευρώ. Μέχρι τις 30000 που αναφέρεις πρέπει να μένεις στο Warwick Castle για να τα ξοδέψεις.

Ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό θα ήταν μια καλή ευκαιρία να συνδυάσεις την επιθυμία σου για επιπλέον σπουδές με νέες ευκαιρίες σταδιοδρομίας

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αφού είσαι ΗΜΜΥ αν πάρεις και το δίπλωμα του Πολιτικού θα είσαι από μόνος σου μία κατασκευαστική...

Αυτό βέβαια σε θεωρητικό επίπεδο γιατί από την πραγματικότητα απέχει έτη φωτός πίστεψέ με. Ξέρω έναν ΠΜ που αργότερα πήρε και δίλπλωμα ΜΜ, όταν τον ρώτησα (πριν κανα 2χρόνια αυτό) αν εκτός από τα του Πολιτικού ασχολείται με τα μηχανολογικά μου είπε "μπα..το μόνο που με βοήθησε ήταν να συνεννοούμαι καλύτερα με τους μηχανολόγους". Με αυτό το σφαιρικό σκεπτικό κάποιοι το κάνουν. Αλλά να τα κάνεις όλα και να συνφέρεις αποκλείεται, δεν γίνεται. Το πιο πιθανό είναι να κάνεις λίγο από όλα και στο τέλος τίποτα, τότε όμως το τρένο θα έχει φύγει.

Μιλάς για την υπογραφή του ΠΜ που γίνεται πανίσχυρη με του ΗΜΜΥ, λες και θα υπογράψεις την συνθήκη της Λωζάνης. Το παίρνεις λάθος κατά πολυ, σε πληροφορώ ότι υπάρχουν πολλοί μηχανικοί άλλων ειδικοτήτων που τα πάνε περήφημα και κάποιοι ΠΜ που πεινάνε. Και ας μην υπογράφουν "τα πάντα", είναι όμως πολύ καλοί σε αυτό που κάνουν.

Τα ποσα που ανέφερες σαν απολαβές, δύσκολα θα τα βρεις σήμερα. Οπως επίσης το "καλό" όνομα και κύρος του μηχανικού που είχε άλλες δεκαετίες και δυστυχώς παρασέρνει πολλές φορές και δημιουργεί λάθος εντυπώσεις σήμερα (αλήθεια, θυμάμαι ακόμα πως με καμμάρι είχε κρεμάσει στον τοίχο η μάνα μου και την άδεια από το ΤΕΕ κάποτε).

Η μελέτη στις μέρες μας πέθανε, το ίδιο και η κατασκευή, δεν μπορεί κάπου θα το έχεις ακούσει. Το επάγγελμα του μηχανικού είναι από τα πλέον προς αποφυγή τώρα, σε σχέση με οικονομολόγους πχ που ανέφερες. Καλά τα Φ/Β, και οι ΑΠΕ γενικά, αλλά για να πουλήσεις θα πρέπει ο άλλος να αγοράσει. Με τι λεφτά όμως? Τι θα σκεφτέι εκέινη τη στιγμή να βάλει Φ/Β στην ταράτσα ή να δώσει στην δόση του δανείου του και στα χρέη της οικογένειας?

Τα υπόλοιπα που λές περί "πουλήματος"της υπογραφής εντάξη δεν φταις εσύ, λάθος σου τα μεταφέρανε πάντως.

Το θέμα της ηλικίας, (θα διαφωνήσω με κάποιους) δεν είναι σε καμιά περίπτωση απαγορευτικό (αν βάλεις μπήκες με την δεύτερη, έχασες 1-2 χρονιες, στρατο, μάστερ, ετεροαπασχόληση, 28-32 είσαι μέσα)

Κλείνοντας έχεις μία πολύ καλή ειδικότητα. φρόντισε να γίνεις καλός σε αυτό, αν μπορείς επιμορφώσου περισσότερο σε κάποιο κομμάτι και μην ανεβαίνεις το καλάμι και τα θέλεις όλα (όποιος ζητάει τα πολλά χάνει και τα λίγα), θα το θυμιθείς αυτό κάποτε...Είμαι σίγουρος ότι αν κάτσεις και το σκεφτείς καλύτερα θα ξεμπλοκάρεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προσωπικη αποψη : το να εχεις και το πτυχιο του πμ και του ημμυ δεχομαι οτι ακουγεται πολυ ''ωραιο'' απο κει και περα ομως τα πραγματα αυτη τη στιγμη και τουλαχιστον(στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περιπτωση) για τα επομενα 6-7 χρονια ειναι παρα παρα πολυ δυσκολα για μηχανικους.

Δεχομαι οτι εχεις ακουσει/διαβασει πως μπορεις να πουλας 'υπογραφουλες' και να βγαζεις εναν οριακο μισθο(αλλες ιστοριες μιλανε και για καλο μισθο.. αναλογα ποιος στις μεταφερει) αλλα κατι τετοιο ΔΕΝ ισχυει

υπαρχει πληθωρα μηχανικων και κανεις δε θα ρθει να σε ψαξει για να συνεργαστει μαζι σου, ολοι εχουν την ''κλικα'' τους(αν μπορω να χρησιμοποιησω τον ορο αυτο) και συνεργαζονται πανω κατω με γνωστους τους ,οποτε ειδικα σε τετοιες εποχες καλο ειναι να αλλαξεις τον τροπο που σκεφτεσαι,επισης οσο φτηνα και να πουλας την δουλεια σου θα βρεθει καποιος που θα τη πουλαει φτηνοτερα ,γιατι? γιατι στην ελλαδα υπαρχουν καμια 100.000 μηχανικοι αυτη τη στιγμη

πιστευω οτι ειναι καλυτερο να κανεις ενα μεταπτυχιακο(αμα εχεις την δυνατοτητα στο εξωτερικο φυσικα) ,αν μεινεις ελλαδα για μεταπτυχιακο το συνδυαζεις με καποια εργασια(part time-full time οτι βολευει) ωστε να εχεις εστω καποια υποτυπωδης εμπειρια και να αποφυγεις το απολυτο κενο στο βιογραφικο σου στο κομματι ''WORK EXPERIENCE''.. σκεψου λιγο ποσο ασχημα ακουγεται αμα πας για συνεντευξη και σου πουν ''32 χρονων πως δεν ετυχε να εχεις καποια εργασιακη εμπειρια στον τομεα των σπουδων σου?" κλπ κλπ

να τονισω για αλλη μια φορα οτι πιστευω αυτην την εποχη μεταπτυχιακο στο εξωτερικο ειναι μονοδρομος για οσους εχουν την οικονομικη ανεση , οχι τοσο για τις ''παραπανω γνωσεις'' που ισως λαβεις αλλα κυριως για την ωθηση που θα σου δωσει στην αγορα εργασιας στην χωρα στην οποια θα κανεις το μεταπτυχιακο σου

τελος,να πω οτι το μεταπτυχιακο αποτελει -σε καποιες ειδικοτητες και οχι μονο για μηχανικους- πολυ πιο σημαντικο χαρτι για δουλεια στο εξωτερικο

συνηθως αυτο αφορα επαγγελματα εκτος των μηχανικων , αλλα και σε εμας ισχυει εν μερη(φοιτητης ειμαι,αν δεν ισχυει καποιος ας πει την αποψη του)

σε αρκετες περιπτωσεις εχει τυχει σε γνωστους μου να μην πολυασχοληθουν καν σε συνεντευξεις με το πτυχιο τους παρα μονο με το μεταπτυχιακο τους τιτλο

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα το μεταπτυχιακό στους μηχανικούς δεν πολυμετράει..Εμένα δεν το έδωσε ποτέ κανείς σημασία. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν προσφέρει γνώσεις και εξειδίκευση που ποτέ δεν ξέρεις που θα σου χρησιμεύσουν. Κατά τα άλλα φίλε lefe το έχεις πιάσει το νόημα.

Ερώτηση, Κάτοχος 2 διπλωμάτων μπορεί να βγάλει φαντάζομαι ΜΕΚ ή μελετητικό για την κάθε ειδίκότητα στις αντίστοιχες κατηγορίες σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Mήπως θα πληρώνει και εις διπλούν ΤΣΜΕΔΕ ; Για κάθε ειδικότητα ; ήτοι περί τα 6.000 σε αυτό το υπέροχο ταμείο ;

Link to comment
Share on other sites

Αν συμμεριστουμε την λογικη του 2 σε 1 γιατι δεν δινεις κατατακτηριες

για ψυχολογια να μπορεις να ψυχολογεις τους πελατες και να αντιλαμβανεσαι

τον ψυχικο τους κοσμο αρα να τους πειθεις πιο ευκολα?

 

Τα διπλωματα του ΗΜΜΥ και ΠΜ εχουν το καθενα τερραστιο φασμα

αρμοδιοτητων, ειμαι της αποψης κανεις να εξειδικευεται σε λογικο

βαθμο και να προσπαθει να γινει οσο πιο αντωγωνιστικος γινεται.

Αρα ενα μεταπτυχιακο η ενα διδακτορικο επι πληρωμη φανταζουν

πολυ πιο λογικη επιλογη απο το να πας για 2ο διπλωμα!

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση που ανοιγεις ενα θεμα για να σου πει ο κοσμος τη γνωμη του, και απο την αλλη εχεις ηδη σχηματισει γνωμη, και δεν ακους αυτα που καλοπροαιρετα σου λενε συναδελφοι που δουλευουν τοσα χρονια στη καθημερινη ζουγκλα.

 

Η πρωτη σου προτεραιοτητα αν θες να εξασκησεις το επαγγελμα του μηχανικου, ειναι να βρεις μια δουλεια και να δεις πως ειναι η πραγματικοτητα του τεχνικου κοσμου (μαυρη)..

Μετα ξαναμιλαμε για κατατακτηριες και τα συναφη.

 

(το επιχειρημα σου με το ποσοι δινουν καθε χρονο κατατακτηριες μου θυμιζει ενα ομολογουμενως κακογουστο γνωμικο για τις μυγες και την τροφη τους... οτι κανουν πολλοι δεν ειναι απαραιτητα και σωστο. Ακολουθα τις συμβουλες παλιοτερων μηχανικων και χαμενος δεν θα βγεις)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, Κάτοχος 2 διπλωμάτων μπορεί να βγάλει φαντάζομαι ΜΕΚ ή μελετητικό για την κάθε ειδίκότητα στις αντίστοιχες κατηγορίες σωστα?

 

Για ΜΕΚ δε γνωρίζω αλλά όσον αφορά το Μελετητικό η απάντηση είναι ναι, αλλά για 2 κατηγορίες όπως σε όλους. Δε μπορεί δηλαδή αν έχει 2 διπλώματα να έχει μελετητικό με 2+2 κατηγορίες. Απλά μπορεί να διαλέξει ανάμεσα σε όλες τις διαθέσιμες κατηγορίες και των 2 ειδικοτήτων του.

Link to comment
Share on other sites

Ένας παλιός μηχανικός είχε μάθει όλες τις μελέτες. Ήξερε να κάνει στατικά, ηλεκτρολογικά , κτλ.

 

Αλλά δεν είχε το δικαίωμα υπογραφής αφού ήταν τοπογράφος.

Και έλεγε "να είχα εγώ το δικαίωμα υπογραφής θα στα υπέγραφα όλα".

 

Αυτός ήταν καλός σε όλες τις μελέτες. Το είχε ψάξει. Έκανε λοιπόν τις μελέτες και απλά δεν είχε την υπογραφή. Κάπως έτσι τη βόλευε.

Link to comment
Share on other sites

...είχε μάθει όλες τις μελέτες. Ήξερε να κάνει στατικά, ηλεκτρολογικά , κτλ...

 

Ξανά απ' την αρχή: Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Δεν μπορείς να ξέρεις "τα πάντα", εκτός κι αν δεν τα ξέρεις καλά.

Κανείς δεν θέλει έναν μηχανικό που ξέρει "τα πάντα".

Πουθενά δεν θα δεις πετυχημένο μηχανικό χωρίς εξειδίκευση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.