Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες επί ξυλοτύπου


 
Chihor

Recommended Posts

ενδεχομένως να μην είχες πρόβλημα, αν ο σχεδιασμός ήταν προιόν μελέτης.

Για αρχή και σύμφωνα με τον τροπό που προσεγγίζεις το πρόβλημα της σχολής

σου, καλό είναι να προβείς σε μια πιο ασφαλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδίαση ξυλότυπου στο Α' έτος??? Πόσοι άραγε συμφοιτητές σου έχουν δει κάτι αντίστοιχο στην πράξη??? (Δεν το λέω επικριτικά για τους φοιτητές, αλλά για τους διδάσκοντες)

Μιας όμως κι έθιξες το ζήτημα της στατικότητας (διατομές, οπλισμοί), μη βιάζεσαι και κυρίως φρόντισε οι πηγές της γνώσης σου να είναι έγκυρες. Έχεις αρκετό χρόνο (κι ελπίζω ακόμη περισσότερη διάθεση) μπροστά σου για να κατανοήσεις κι εμπεδώσεις τα ζητήματα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, tetris said:

Σχεδίαση ξυλότυπου στο Α' έτος??? Πόσοι άραγε συμφοιτητές σου έχουν δει κάτι αντίστοιχο στην πράξη??? (Δεν το λέω επικριτικά για τους φοιτητές, αλλά για τους διδάσκοντες)

Μιας όμως κι έθιξες το ζήτημα της στατικότητας (διατομές, οπλισμοί), μη βιάζεσαι και κυρίως φρόντισε οι πηγές της γνώσης σου να είναι έγκυρες. Έχεις αρκετό χρόνο (κι ελπίζω ακόμη περισσότερη διάθεση) μπροστά σου για να κατανοήσεις κι εμπεδώσεις τα ζητήματα αυτά.

Σίγουρα δεν χρειάζεται βιασύνη,όμως θεωρώ λίγα 7 μέτρα ώστε να βάλω και δεύτερη κολώνα  μιας και σε ενα πανεπιστημιακό βιβλίο διαβασα πως κολώνα απο κολώνα δεν θα πρεπει να απέχει πάνω απο 7-9 μέτρα .Ισως ειναι οριάκο αλλά με την αυξημένη διατομή υποστηλωμάτων, δοκών πιστεύω πως είναι εντος ορίων για μια κατασκευή 6 μέτρων.

Link to comment
Share on other sites

οι διαστάσεις των ανοιγμάτων είναι αρκετά μεγάλες. δεν λέω ότι δεν γίνεται, αλλά θα είναι σχετικά επισφαλές και μάλλον αντιοικονομικό. πρώτα ξεκίνα από αυτό που λέει ο ηλίας. βασικά, πρώτα βάζεις κάτω αρχιτεκτονικό σχέδιο κάτοψης και σημειώνεις θέσεις υποστυλωμάτων/τοιχίων με βάση και τις αρχιτεκτονικές απαιτήσεις. Γιατί βάζεις μόνο στην περίμετρο στύλους ? είναι απαίτηση της άσκησης? Πχ τα 40/40 υποστυλώματα δεν είναι απαραιτήτως μεγάλη διατομή και επαρκής γιατί υπάρχει ο ικανοτικός έλεγχος (άραγε με 30/65 δοκούς θα σου βγεί?), υπάρχουν απαιτήσεις σε αγκύρωση του διαμήκους οπλισμού των δοκαριών κλπ. 

όχι τα 7-9 μέτρα που λες αποκλείεται να συστήνονται για σκυρόδεμα, κάτι θα έχεις μπερδέψει. ως θεμελίωση προτιμώνται πεδιλοδοκοί και όχι μεμονωμένα πέδιλα με συνδετήριους δοκούς. Επίσης αυτό το άνοιγμα που λες (χοντρικά 7*7) θέλει μια διερεύνηση αν θα γίνει δοκιδωτή πλάκα ή συμπαγής όπως λες εσύ. Γενικά βάζεις πολλά θέματα που δεν απαντώνται χωρίς στατική ανάλυση. Στην στατική ανάλυση κάθε μηχανικός ξεκινάει από κάτι (διατομές στοιχείων. διάταξη στατικού συστήματος) και μετά από κάποιες επιλύσεις καταλήγει σε κάποια λύση που άλλες φορές μπορεί να έχει ή όχι σχέση με την πρόταση από την οποία ξεκίνησε.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pirsogiannis said:

οι διαστάσεις των ανοιγμάτων είναι αρκετά μεγάλες. δεν λέω ότι δεν γίνεται, αλλά θα είναι σχετικά επισφαλές και μάλλον αντιοικονομικό. πρώτα ξεκίνα από αυτό που λέει ο ηλίας. βασικά, πρώτα βάζεις κάτω αρχιτεκτονικό σχέδιο κάτοψης και σημειώνεις θέσεις υποστυλωμάτων/τοιχίων με βάση και τις αρχιτεκτονικές απαιτήσεις. Γιατί βάζεις μόνο στην περίμετρο στύλους ? είναι απαίτηση της άσκησης? Πχ τα 40/40 υποστυλώματα δεν είναι απαραιτήτως μεγάλη διατομή και επαρκής γιατί υπάρχει ο ικανοτικός έλεγχος (άραγε με 30/65 δοκούς θα σου βγεί?), υπάρχουν απαιτήσεις σε αγκύρωση του διαμήκους οπλισμού των δοκαριών κλπ. 

όχι τα 7-9 μέτρα που λες αποκλείεται να συστήνονται για σκυρόδεμα, κάτι θα έχεις μπερδέψει. ως θεμελίωση προτιμώνται πεδιλοδοκοί και όχι μεμονωμένα πέδιλα με συνδετήριους δοκούς. Επίσης αυτό το άνοιγμα που λες (χοντρικά 7*7) θέλει μια διερεύνηση αν θα γίνει δοκιδωτή πλάκα ή συμπαγής όπως λες εσύ. Γενικά βάζεις πολλά θέματα που δεν απαντώνται χωρίς στατική ανάλυση. Στην στατική ανάλυση κάθε μηχανικός ξεκινάει από κάτι (διατομές στοιχείων. διάταξη στατικού συστήματος) και μετά από κάποιες επιλύσεις καταλήγει σε κάποια λύση που άλλες φορές μπορεί να έχει ή όχι σχέση με την πρόταση από την οποία ξεκίνησε.

Οι γνώσεις μου ειναι πολύ περιορισμένες ώστε να μπορέσω να καταλάβω πλήρως τα λεγόμενά σας,το ερώτημα αυτό μου τέθηκε στην εξεταστική και απλώς θα ήθελα να καταλάβω  αν η λύση μου ειναι έστω και δύσκολα υλοποιήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

αν θες την απάντηση μου: όχι εγώ δεν θα έκανα διώροφο 7*7 με τέσσερα υποστυλώματα 40*40 στις γωνίες , μία πλάκα συμπαγή και με μεμονωμένα πέδιλα 150*150.  Αναλόγως βέβαια και την σεισμική ζώνη για την οποία σχεδιάζει κανείς,την ποιότητα του εδάφους, την κατηγορία σπουδαιότητας του  κτιρίου, τους εφαρμοζόμενους κανονισμούς κλπ..

αυτές οι διατομές που αναφέρεις, θα έκανα μια αυθαίρετη εκτίμηση και ποιοτικά θα σου έλεγα ότι κάποια/κάποιες δεν θα επαρκούν ή αν θα επαρκούν θα μιλάμε για οριακή επάρκεια. ωστόσο πιστεύω δεν θα πρέπει να σε ενδιαφέρει αυτό στην προκειμένη περίπτωση, αλλά τα επιμέρους: δλδ τί είναι ο ικανοτικός έλεγχος, τί είναι το τοιχίο, τί η πεδιλοδοκός, ποια η δοκιδωτή πλακα και όσες έννοιες αναφέρονται στα παραπάνω μηνύματα. ξεκίνα σιγά σιγά να ψάχνεις σε βιβλία της σχολής αν σε ενδιαφέρουν τα στατικά. στο χωριό μου λένε "δεν γίνεται πρώτα να πάρεις το σαμάρι και μετά τον γάιδαρο". έτσι και εσύ πρώτα μάθε τα επιμέρους καλά και μετά θα ασχοληθείς με το αν επαρκεί ένα κτίριο, έστω και ως παράδειγμα. σε ποιο πολυτεχνείο ζητάνε σχεδίαση ξυλοτύπου στο πρώτο έτος?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το παιδί πρωτοετής φοιτητής είναι δεν έχει διδαχθεί τέτοια πράγματα οπότε δεν χρειάζεται κατά τη γνώμη μου να επεκταθούμε. Ίσως στα πλαίσια γενικών αρχών οικοδομικής τους είπαν κάποια πράγματα καθαρά σχηματικά χωρίς φυσικά κάποια μελέτη. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2019 at 9:13 ΠΜ, cv2000 said:

Ειμαι πρωτοετής φοιτητής σχολης πολιτικών μηχανικών και εχω μια απορία σχετικά με τους ξυλότυπους.

Μας έδωσαν ενα διώροφο  ύψους 6 μετρων, 7×6.5 και μας ζητησαν σκαρίφημα ξυλότυπου.

Εγω προτεινα 4 υποστηλώματα 40×40  1 σε καθε γωνία και δοκαρια 30×65 

Πρότεινα 65 cm διοτι θεωρω λίγο μεγαλη την αποσταση 7 μετρων απο κολωνα σε κολωνα .

Στα θεμέλια εβαλα ανεξάρτητα πέδιλα 1.50×1.50 με συνδετηριες δοκούς 30×30

Να σημειωθεί οτι η κατασκευή είναο συμβατική απο οπλισμένο σκυρόδεμα 

Οπλισμο δεν ζητούσε αλλα εγω θα έβαζα Φ8 20 στις 2 πλάκες 8Φ16 για υποστηλώματα και 6Φ12 στα δοκάρια .

 η λύση μου θα μπορούσε να είναι στατικά ανεκτή;

Μια χαρά είσαι. Υποστυλώματα μεγαλύτερα εκτός αν βάλεις δοκούς στα 3m. Κατά τα άλλα είσαι δυναμίτης !

11 ώρες πριν, cv2000 said:

Απλα εχω διαβασει οτι και σε αυτο που εκανα δεν θα ειχα προβλημα μιας και ειναι διωροφο και εχω βαλει 40×40 κολωνες και μεγαλης διατομης δοκαρια.

Να μάθεις να σχεδιάζεις με μεγαλύτερα υποστυλώματα από ότι δοκάρια. Κατά τα άλλα όπως είπα όλα καλά. 

 

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, μιλάμε για μάθημα σχεδίου; Αν ναι, δεν έχει σημασία το τι θα βάλεις, σημασία έχει να κάνεις ένα υποτυπώδες σχέδιο κάτοψης ξυλοτύπου και να πάρεις μυρωδιά το τι σχεδιάζεις (θα το καταλάβεις βέβαια πολύ αργότερα).

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σωστό είναι να επισκεφθεί (συνοδευόμενος από έμπειρο συνάδελφο) κάποιο εργοτάξιο, ώστε να αποκτήσει μια πρώτη εμπειρία. Μην ξεχνάμε ότι, στην ιστορία των επιστημών, η εμπειρία προϋπήρξε της θεωρητικής γνώσης και τεκμηρίωσης. Και γενικά, να φροντίσει κατά τη διάρκεια των σπουδών του να αποκομίσει τη μέγιστη δυνατή εμπειρία, ώστε να καταλάβει πώς συνδυάζεται η θεωρία με την πράξη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.