Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες επί ξυλοτύπου


 
Chihor

Recommended Posts

Τα 4Φ14 πάνω-κάτω σε όλα τα δοκάρια μάλλον δεν βγήκε από σύμπτωση ή εντατικά μεγέθη, σαν καθορισμός ελάχιστου οπλισμού μου κάνει

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για τα συνήθη μεγέθη: πλάτος βαθμίδας 1-1,20 και ύψος ορόφου 3μ (περίπου) προσωπικά δεν θα με προβλημάτιζε. (καταλαβαίνω ότι ο προβληματισμός έγκειται στο ότι στην δεύτερη περίπτωση το τοιχίο κατά y μήκους 1,50 γίνεται υποστύλωμα μήκους 0,50μ). Πιο πολύ θα με "προβλημάτιζε" η σκάλα να σιδερωθεί με διπλή εσχάρα και η ψάθα της να έχει σωστό πάχος (τα συνήθη λάθη που κάνουν οι μάστορες). Στο κάτω-κάτω εάν σε εκείνο το σημείο που θα "καταργήσεις" το φέρον τοιχείο μήκους 1,50μ (και το κάνεις υποστύλωμα)  δεν έχεις κάποιον αρχιτεκτονικό περιορισμό (πχ άνοιγμα) μπορείς κάλλιστα να κάνεις εάν το θέλεις για λόγους στήριξης της σκάλας ένα τοιχείο με εσχάρα και κρυφοκολωνάκια που θα αναπτύσσεται καθ'ύψος όσο η σκάλα και δεν βλέπω και ιδιαίτερο λόγο (αν μιλάμε για μια τυπική σκάλα σε διαστάσεις όπως προανέφερα) να μπει στο προσομοίωμα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, ilias said:

Ποια από τις δύο λύσεις στήριξης της σκάλας θα προτιμούσατε παιδιά; 

Σας προβληματίζει η δεύτερη; 

Σε κάθε περίπτωση, ο φορέας της σκάλας ΔΕΝ θα πρέπει να εφάπτεται στα υποστυλώματα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, giwrgosdr98 said:

Καλησπερα αυτο ειναι σωστο ??

xilotypos me skala 1.pdf 43 kB · 8 downloads

Το μοντέλο σου το βλέπω γενικά προβληματικό, κατά τη γνώμη μου.

1. Η δοκός Δ17 εδράζεται στο ένα άκρο της στη Δ19, η οποία με τη σειρά της εδράζεται στη Δ18 που είναι πρόβολος?

2. Η δοκός Δ5 ξεκινά με διαστάσεις 40/50, το καμπύλο τμήμα είναι 25/50 και καταλήγει πάλι  με διαστάσεις 40/50? Τη θεώρησες συνεχή δοκό? Δεν νομίζω ότι είναι.  Πως την προσομοίωσες στο μοντέλο σου?  Ουσιαστικά εγώ θεωρώ ότι τα ευθύγραμμα τμήματα των δοκών λειτουργούν ως πρόβολοι και τα καμπύλα τμήματα στηρίζονται(?) και μεταβιβάζουν σημειακά φορτία στην άκρη των προβόλων

3. Πιστεύω ότι δεν αρκεί το πλάτος του Κ6(30 εκ) για να αγκυρωθεί ο οπλισμός του Δ5

4. Οι δοκοί Δ22 και Δ24  εδράζονται έκκεντρα στο κυκλικό υποστύλωμα Κ2. 

Edited by zvasilia
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.