Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες επί ξυλοτύπου


 
Chihor

Recommended Posts

Ο κάθε κλάδος της σκάλας είναι διερειστη πλάκα.στο ελεύθερο άκρο της εννοώ να μπει οπλισμός ,συνήθως από τσερκοπλεγμα, διατομής π όπως ο οπλισμός ελεύθερου άκρου στις παρειές των προβολων π.χ. με αυτό τον τρόπο είσαι πιο κοντά και στην όπλιση του μπετόν καλεντερ που για τις στριφογυριστες σκάλες προτείνει και συνδετήρες αν θυμάμαι καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Ο κάθε κλάδος της σκάλας είναι διερειστη πλάκα.στο ελεύθερο άκρο της εννοώ να μπει οπλισμός ,συνήθως από τσερκοπλεγμα, διατομής π όπως ο οπλισμός ελεύθερου άκρου στις παρειές των προβολων π.χ. με αυτό τον τρόπο είσαι πιο κοντά και στην όπλιση του μπετόν καλεντερ που για τις στριφογυριστες σκάλες προτείνει και συνδετήρες αν θυμάμαι καλά.

 

Ναι τώρα κατάλαβα τι λες, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ilias said:

...

Μάλιστα ο συνάδελφος Tetris μίλησε για κοντό στύλο......αλλά κοντό που? Στο τοιχίο? Και πως την πιάνει? Έχει ενδιαφέρον να δούμε την άποψή του.

....

Στις σκάλες με στροφή (αν δεν μπορώ να έχω ενδιάμεση στήριξη) θεωρώ ότι ο φορέας εδράζεται στις δύο πλάκες (στην κάτω, έχω αφήσει αναμονές κατά την κατασκευή).

Ο οπλισμός είναι διαμήκης με εγκάρσιους συνδετήρες. Είναι βασανιστήριο για το σιδερά, αλλά ουδόλως με απασχολεί. 

Ξεκίνησα να το εφαρμόζω ψάχνοντας λύση για εξωτερική κυκλική, χωρίς υποστύλωμα στο φανάρι. Το αποτέλεσμα ήταν ωραίο αισθητικά, αλλά και ασφαλές.

Το βασικό όμως είναι ότι ελάχιστα επηρεάζει την αντισεισμική συμπεριφορά, λόγω της αμελητέας προστιθέμενης ακαμψίας.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, zvasilia said:

Στον Ευρωκώδικα επιτρέπεται μέγιστη εκκεντρότητα ίση με το 1/4 του πλάτους του υποστυλώματος (βλ. σχετική συζήτηση σε άλλο νήμα του φόρουμ). Εδώ έχουμε κυκλικό υποστύλωμα 55εκ επομένως το 1/4 είναι 13,75εκ από τον άξονα. Η δοκός είναι πλάτους 25εκ, άρα άξονα στα 12,5εκ και απόσταση από τον άξονα του υποστυλώματος (55/2)-12,5=15εκ>13,75. Αν μικρύνει το υποστύλωμα σε 50εκ είσαι στο όριο

Αλλά ακόμη και να μην λάβεις υπόψιν το παραπάνω, έχεις δύο δοκάρια εκ των οποίων το ένα είναι πρόβολος που εδράζονται έκκεντρα σε κυκλικό υποστύλωμα, ήτοι με προοδευτικά μειούμενη διατομή. Ο διαμήκης οπλισμός των δοκαριών στην αριστερή παρειά είναι σχεδόν εφαπτόμενος στο υποστύλωμα

Το πρώτο σκέλος ειναι αμελητέο, αλλά ας πούμε οτι τυπικά προσπερνιέται με διάμετρο 50cm. Το δεύτερο σκέλος δεν το κατανοώ, ο Ε.Κ.Ω.Σ. επιτρέπει ελάχιστη διάμετρο 30cm, χωρίς να κάνει αναφορά ή να θέτει περιορισμό σε εκκεντρότητα δοκού επί του κυκλικού υποστυλώματος (πέραν αυτής που ανέπτυξες στο πρώτο σκέλος). Αν λοιπόν δεν τίθεται έμμεσα περιορισμός λόγω αγκύρωσης, όπως στην περίπτωση εδώ, δεν βλεπω να υπάρχει πρόβλημα με την εκκεντρότητα βάσει κανονισμού.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, tetris said:

Στις σκάλες με στροφή (αν δεν μπορώ να έχω ενδιάμεση στήριξη) θεωρώ ότι ο φορέας εδράζεται στις δύο πλάκες (στην κάτω, έχω αφήσει αναμονές κατά την κατασκευή).

Ο οπλισμός είναι διαμήκης με εγκάρσιους συνδετήρες. Είναι βασανιστήριο για το σιδερά, αλλά ουδόλως με απασχολεί. 

Αυτό tetris το κάνεις γιατί φοβάσαι τι; 

Μπορεί βιβλιογραφικα να στηριχθεί ο φόβος σου περί κοντού τοιχίου ή απλά με το αισθητήριο δεν σου κάθεται καλά;

Αν εχεις βρει κάτι θα είχε ενδιαφέρον να το δούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως διαισθητικά, αλλά και λόγω εμπειρίας λόγω σεισμών. Επειδή οι προσομοιώσεις που κάνουμε για την επίλυση δεν αντιμετωπίζουν το φορέα στο 100% της μορφής του, κι επειδή ο διάολος έχει πολλά ποδάρια(*), προτιμώ να είμαι καλυμμένος όσο μπορώ περισσότερο.   

(*) Σε περίπτωση οποιασδήποτε αστοχίας, είμαστε οι συνήθεις βασικοί ύποπτοι 

Link to comment
Share on other sites

Το σέβομαι φυσικά αυτό που λες, παρόλο που δεν συμμερίζομαι επιστημονικά αυτο τον κίνδυνο , αλλά φυσικά σεβαστο!!! 

 Thanks για τη συμμετοχή σου και τις απόψεις σου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους, πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και θέλω μια βοήθεια με μια εργασία που έχω. Η απορία  είναι αν στο pdf που επισυνάπτω λειπουν κάποια δοκάρια (πράσινη διακεκομμένη) ή αν δεν χρειάζονται. 😊forum.pdf 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η πλέον συντηρητική προσέγγιση.

Βέβαια δεν έχεις καν διαστάσεις πάνω στο σχέδιο για να δούμε και άλλες προσεγγίσεις.

forum (1).jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.