Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες επί ξυλοτύπου


 
Chihor

Recommended Posts

Εγω αντι για το Δ.4.1 30/50 , θα έκανα ενα πεπλατυσμένο δοκαρι 130/40 ή 45 (που θα παταγε στις κολωνες και στα φουρουσια)  για να έχω αρκετο ψαχνό να αγκυρωσω τα μπαλκονοσιδερα και θα έκανα την πρώτη λύση όπλισης που προτεινει ο @ilias ,αφηνοντας οπωσδήποτε ανοιχτό το πισω καλουπι.Παυλο δεν το βρίσκω και πολυ επικίνδυνο.Απλά θέλει επιμέλεια στην όπλιση και οπωσδήποτε σε στρέψη γιατι δεν υπάρχει αντίβαρο απο πίσω.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις πρακτικές μπορείς να τις κάνεις σε ένα προβολάκι μικρού πλάτους. Που το είδατε εσείς 3,45 πρόβολο σε φουρούσοδοκάρια και από πίσω κενό?

Ποιος σχεδίασε τέτοιο πράγμα?

Έλεος δηλαδή θα σκοτωθεί κόσμος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω την αναγκαιότητα μια τέτοιας ΜΗ ΒΑΤΗΣ κατασκευής!!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, salpigoal said:

Συνάδελφοι είναι αδύνατη η όπλιση που προτείνει ο Ηλίας...

 

Ενδεικτικά, δεν είναι από πρόβολο, αλλά ενδεικτικά...........Σ΄ αυτή την περίπτωση χωρίς το κάτω σκέλος.....

Όταν δε δεν έχεις πλάκα από μέσα το πίσω καλούπι μπορεί να μείνει ανοικτό και να το πας περαστό......

IMAG2808 (002).jpg

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω την αναγκαιότητα μια τέτοιας ΜΗ ΒΑΤΗΣ κατασκευής!!!!!

1.Στεγαστρο σε σαλονι με παταρι και αιθριο. 

2.Στεγαστρο σε εξωστη τελευταιου οροφου ,σε κτιριο που εχει στεγη , αλλα το στεγαστρο δεν ακολουθει την κλιση της στεγη αλλα βγαινει οριζοντιο. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά οκ!!!

Ναι είναι δύσκολη η κατασκευή αλλά αν πρέπει να γίνει.....πρεπει να γίνει!!!

 Θέλει πολύ καλή αντιμετώπιση και καλή γνώση του τρόπου της όπλισης. Καλό είναι να αποφεύγεται αλλά.......

Ότι είναι πολύ το 3,45 m για τέτοια λύση είναι αλήθεια ότι είναι!

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, dimitris11140 said:

1.Στεγαστρο σε σαλονι με παταρι και αιθριο. 

2.Στεγαστρο σε εξωστη τελευταιου οροφου ,σε κτιριο που εχει στεγη , αλλα το στεγαστρο δεν ακολουθει την κλιση της στεγη αλλα βγαινει οριζοντιο. 

Το στέγαστρο δεν είναι μονόδρομος να είναι από ω/σ εν προβόλω. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ilias said:

Ρε παιδιά οκ!!!

Ναι είναι δύσκολη η κατασκευή αλλά αν πρέπει να γίνει.....πρεπει να γίνει!!!

 Θέλει πολύ καλή αντιμετώπιση και καλή γνώση του τρόπου της όπλισης. Καλό είναι να αποφεύγεται αλλά.......

Ότι είναι πολύ το 3,45 m για τέτοια λύση είναι αλήθεια ότι είναι!

Τι πάει να πει πρέπει να γίνει. Αν αυτό αποτελεί "αρχιτεκτονιά" να αλλάξει το σχέδιο. Δεν μπορεί ο καθένας να σχεδίαζει ότι του κατέβει και να θέλει να έχουμε "ιπτάμενες πλάκες" και "ιπτάμενα μπαλκόνια". Δεν παίζουμε. Πρόκειται για ανθρώπινες ζωές.  Πέραν των διατάξεων κανονισμών υπάρχουν και οι συστάσεις των κανονισμών,  αλλά και η εφαρμογή τέχνης και εμπειρίας. Έχουμε βρει τα τελευταία χρόνια στην προσπάθεια να κάνει κάποιος το διαφορετικό, να μορφώνονται φορείς έξω από κάθε τεχνική λογική (έχω φωτογραφίες από κάποιες τέτοιες κατοικίες που κάνεις το σταυρό σου σε ένα σεισμό πως θα συμπεριφερθούν. Προσωπικά διαφωνώ . Κάποιος συνάδελφος νομίζω παραπάνω έριξε την ιδέα μεταλλικής κατασκευής (υποθέτω θα εννοούσε αντιρρήδες για να κρατήσει ένα μεταλλικό στέγαστρο). Λέω ξανά το τελευταίο. Το τσερκοσίδερο ακόμη και καλά κλεισμένο σε δυο μεριές με γάντζο, ακόμη και η παλιά τεχνική για τσερκομπάλκονο (ενιαίο σίδερο και συνδετήρας) έχει πάντοτε την μεγάλη αβεβαιότητα ότι όλο αυτό πας να το κρατήσεις στο δοκάρι και να φάει στη μούρη όλο το λοξό εφελκυσμό στις πλευρές. Σε μικρά πλάτη (τίποτα μαρκίζες και κανένα προβολάκι ΟΚ . Αυτές είναι οι διατάξεις οπλισμού που αναφέρεις μαζί με σίδερα περιμετρικά πάνω και κάτω στο δοκάρι. Προσωπικά όπως προανέφερα μια τέτοια περίπτωση με τέτοια μήκη θα την απέρριπτα. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε είναι μεγάλο αλλά αν πάει να το αντιμετωπίσει αυτά που κατά τη δική μου γνώμη πρέπει να ελέγξει, τα έχω ήδη γράψει.

Όποιος θέλει ας συμπληρώσει...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.