Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες επί ξυλοτύπου


 
Chihor

Recommended Posts

  • 1 month later...

Γιατί υπάρχει και άλλος τρόπος σκυροδέτησης πεδιλοδοκών ?

 

Φυσικά υπάρχει, μαζί πέλμα και δοκός. Κάποιες υπηρεσίες μάλιστα δέχονται μόνο μαζί. Αν και το σύνηθες, κυρίως επειδή βολεύει τους καλουπατζήδες, είναι χωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απόκειται στην διακριτική ευχέρεια των υπηρεσιών να "δέχονται" ή όχι "μόνο μαζί". Το μόνο που οφείλει να τειρείται είναι ο κανονισμός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

συναδελφοι στην παρακατω κατοψη, προβληματιζομαι στην κατω πλευρα με την δοκο 3.1 μηκους 7 μετρων.

 

την δοκο την εχω ενισχυσει σε οπλισμο (χειροκινητα), απλα επειδη δεν μου εχει ξανατυχει τοσο μεγαλο ανοιγμα, δεν ξερω αν ειμαι οκ με τα γωνιακα στα οποια παταει -> Κ12&Κ13.

 

σκεφτομαι ή να κρατησω τα γωνιακα ή να τα κανω τετραγωνικα 45/45. τι θα επιλεγατε?

 

θα εκτιμουσα την οποια αποψη! ευχαριστω! (διωροφο, με q=1,5, αυτη ειναι η κατοψη του τελευταιου οροφου)

 

219qt1f.jpg

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

  1. Δες τον έλεγχο λειτουργικότητας. Δοκός με άνοιγμα 7m και ύψος διατομής 60cm είναι αναμενόμενο να έχει βέλος αρκετά εκατοστά, τα περισσότερα από τα οποία θα είναι ερπυστικής φύσεως...

Μην εμπιστευτείς τις μεγάλες ροπές στηρίξεως που είναι αναμενόμενο να βγάλει η ανάλυση. Όπλισε το άνοιγμα για ροπή στηρίξεως όχι μεγαλύτερη των 100kPa. Τον έλεγχο λειτουργηικότητας κάν' τον για αμφιέρειστη.

Διερεύνησε τον ρόλο της Δ9.2.

Για τα συνηθισμένα φορτία των οικοδομών, ο αναγραφόμενος στο σχέδιο οπλισμός ανοίγματος είναι λίγος...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο αυτά που είπε ο Alexispap, εμένα με ανησυχεί και η έμμεση στήριξη πάνω στην Δ5.1 τόσο κοντά στο υποστύλωμα Κ1...(Αριστερά στο σχέδιο).

Link to comment
Share on other sites

Επ' ουδενί δεν λειτουργεί ως πάκτωση η στήριξη της δοκού 7 μ επάνω στα εκατέρωθεν υποστυλώματα.

Όπλισέ την ως αμφιέρειστη και μόνο. Πέρα από το κατανεμημένο, μην ξεχάσεις το συγκεντρωμένο της στηριζόμενης.

Αν δεν θες να το κάνεις χεράτα, αν το πρόγραμμά σου έχει αυτήν την δυνατότητα, θεώρησε αρθρώσεις στα άκρα.

Επίσης, έχει δίκιο ο banskoboy για την στηριζόμενη επάνω στην 5.1

Έχεις μια στηριζόμενη επάνω σε περιοχή πιθανής πλαστικής άρθρωσης, σε ένα πλαίσιο που σίγουρα θέλει "ελεύθερο χώρο" σε εκείνο το σημείο, για να λειτουργήσει αντισεισμικά. Η στηριζόμενη μονάχα το επιβαρύνει...

Νομίζω ότι θα μπορούσες σε εκείνο το σημείο να κάνεις ένα υποστύλωμα Γ, προεκτείνοντας το λίγο προς τα κάτω, έτσι ώστε να πατήσει κ η δοκός σε υποστύλωμα.

Edited by nikoscivil
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι κατ αρχας σας ευχαριστω!

 

το θεμα μου στην παρουσα φαση ηταν η διαμορφωση των υποστυλωματων που παταει η δοκος και επονταν η διαμορφωση της δοκου.

 

εν τελει θα διαμορφωσω στα ακρα τετραγωνικα 45χ45.

 

επειδη η 9.2 απ την αρχη μου ηταν αγκαθι, αλλα βλεπε αρχιτεκτονικοι λογοι, τελικα θα την αφαιρεσω και θα δημιουργησω μεταξυ κ10 και κ9 ή ανεστραμμενο δοκαρι ή ενισχυμενη ζωνη (αν γινει ε.ζ, την πλακα θα την κανω ενιαια με υψος 20εκ για να ενισχυσω το διαφραγμα λογω μορφολογιας Γ) -> αληθεια τι απο τα 2 θα επιλεγατε? ανεστραμμενη δοκο ή ε.ζ και οπλιση ενιαια την Π7&Π8?

 

η δοκος 3.1, μετα απο πληρη ελεγχο χερατα για ελεγχο βελους (με και χωρις ερπυσμο) και ελεγχο ρηγματωσης και θεωρηση ως αμφιερειστη, θα την κανω 35/80 με 3Φ16 ανω (+τα στηριξης) και 6φ16 κατω. (εχω σκυροδεμα c25)

 

την θεωρηση ως αμφιερειστης (οσον αφορα την διαστασιολογηση αστοχιας) την θεωρω τραβηγμενη, αλλα και παλι υπερεπαρκει ο οπλισμος που θετω .

 

η δοκος πανω στην 5.1 ειναι επισης μεγαλο αγκαθι, αλλα ειλικρινα δεν μπορω να κανω κατι με τα υποστυλωματα ωστε να πατησει πανω. το ενθαρρυντικο ειναι οτι εχω κτιριο ΧΑΑΠ. εχω ενισχυσει διατμητικα την 5.1 με συνδετηρες 10/10, να ενισχυα ισως λιγο ακομη τον διαμηκη της?

 

(εχω πελαγωσει ελαφρως)

ευχαριστω και παλι!

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.