Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες επί ξυλοτύπου


 
Chihor

Recommended Posts

Προτιμότερη η πρώτη λύση, με υπολογισμό της δοκού σε στρέψη

όσο για τον οπλισμό του προβόλου, θα τον προτιμούσα ανεξάρτητο από τους συνδετήρες μεν, πακτωμένο καλά δε.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

όσο για τον οπλισμό του προβόλου, θα τον προτιμούσα ανεξάρτητο από τους συνδετήρες μεν, πακτωμένο καλά δε.

 

Τetris,με ποιό σκεπτικό? Για κατασκευαστική ευκολία?

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Για να είναι κλειστοί οι συνδετήρες μάλλον.

 

Καλα δεν ειναι θεμα βαζω τους σιδεράδες να πακτωσουν καλά τα σίδερα μεσα στη δοκό.

Link to comment
Share on other sites

Στις πλάκες στις ενδιάμεσες στηρίξεις πάνω από τα δοκάρια χρησιμοποιείτε πρόσθετους οπλισμούς (καπάκια) ?

 

Θεωρώ ότι αν έχεις π.χ. οπλισμούς Φ8/10 και σπάς τα σίδερα εναλλάξ από την κάθε παρειά, στην στήριξη θα έχεις έτσι και αλλιώς Φ10/10 οπότε να βάλεις και καπάκια είναι περιττό...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς.

 

Λέω όταν από την ανάλυση προκύπτει οπλισμός στην στήριξη μικρότερος από αυτόν που προκύπτει με σπάσιμο του οπλισμού ανοίγματος....Π.χ. Φ10/10 στο άνοιγμα αριστερά και δεξιά της στήριξης και καπάκια Φ10/30.....

 

Έχουν νόημα τα καπάκια ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο θλιβόμενος οπλισμός λόγω των σπαστών δεν επαρκεί, η διαστασιολόγηση βγάζει απαιτούμενο πρόσθετο οπλισμό σε καπάκια. Αν αυξηθεί ο οπλισμός ανοιγμάτων εκατέρωθεν της στήριξης,  ενδεχομένως να υπάρχει επάρκεια, όμως μια τέτοια λύση κοστίζει αφού πρέπει να αυξηθούν οι διάμετροι οπλισμού ή να πυκνώσει ο οπλισμός ανοιγμάτων. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Νικ,απ'ότι κατάλαβα μπερδεύεσαι με την λογική των προγραμμάτων,με τις αυτοματοποιημένες λύσεις. Η ανάλυση δεν βγάζει οπλισμό,αλλά cm^2. To τι οπλισμό θα βάλεις και πως θα τον βάλεις για να καλύψεις το As,req είναι πάντα δικιά σου υπόθεση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να το ξαναπώ.

 

Η ανάλυση μου βγάζει στην στήριξη απαιτούμενο οπλισμό π.χ. Φ10/30. 

 

Στα ανοίγματα των πλακών αριστερά και δεξιά έχω Φ10/10 τα οποία σπάνε εναλάξ πάνω από την στήριξη άρα είναι σαν να έχω Φ10/10 > Φ10/30. 

 

Το ερώτημα μου είναι μπορώ να παραβλέψω τα καπάκια ? Μήπως οι μάστορες δεν κόβουν όσο χρειάζεται τα σίδερα του ανοίγματος και δεν αγκυρώνονται σωστά ? Νομίζω ότι στην πράξη δεν μπαίνουν καπάκια και απλώς σπάνε τα σίδερα. Μιλάω για συνήθη οικοδομικά με πλάκες 5 χ 5 περίπου. 

 

Παύλο δεν σε κατάλαβα. Μιλάω για τον άνω εφελκυόμενο οπλισμό της ενδιάμεσης στήριξης δύο συνεχόμενων πλακών. Όχι για άνω θλιβόμενο οπλισμό ακραίας στήριξης (γάντζοι).

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.