Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες επί ξυλοτύπου


 
Chihor

Recommended Posts

Γιατι το κτηριο σου ειναι  με ΧΑΑΠ?

 

ΥΓ. Εγω εχω να πω μονο οτι ο ξυλοτυπος πρεπει να εχει """ομοιμορφια"""" στα στοιχεια.

Πολλες διαφορετικες διατομες, διαφορετικες διαταξεις οπλισμου, διαφορετικα παχη πλακων, μπλεκουν το πραγμα χωρις λογο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

την οπλιση terry αστην προς το παρον, θα την ομοιομορφισω στο τελος ει δυνατον.

 

η μορφολογια των υποστυλωματων, εχει λογο υπαρξης...βλεπε αρχιτεκτονικα. (το εχω σκισει στις εναλλακτικες επιλυσεις)

 

λυνω με q=1,5, οποτε εχω ΧΑΑΠ.

 

:smile:

κι εγω αυτης της φιλοσοφιας ειμαι, αλλα...

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...
Πάντοτε στατικά και αρχιτεκτονικά τα δουλεύω ταυτόχρονα.
Α, και ποτέ δεν έχω κάνει στατικά για αρχιτέκτονα! Αποφεύγω τέτοιες κακοτοπιές...

Edited by Brasco
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τελικα θα την αφαιρεσω και θα δημιουργησω μεταξυ κ10 και κ9 ή ανεστραμμενο δοκαρι ή ενισχυμενη ζωνη 

 

Sundance είναι δύο διαφοερετικές λύσεις καθώς η ΕΖ δεν θεωρείται στήριξη όπως αυτή του δοκαριού.

Δεν είναι το θέμα σου όμως αυτή η δοκός αλλά η ακριβώς από κάτω-αριστερά του στύλου Κ1.

 

Η λύση των 45/45 αντί για τις μορφής "Γ" σίγουρα είναι πιο "καθαρή" και πιο εύκολη κατασκευαστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  1. Διερεύνησε τον ρόλο της Δ9.2.

 

μπορεις να μου δωσεις μερικες κατευθυνσεις σε αυτο? η δοκοσειρα 3 και η δοκος 9.2 ειναι διαταξη εσχαρας και ετσι λογιζεται/αναλυεται και απο το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι στηρίζουσα και ποια στηριζομένη;

 

Ο μικρός οπλισμός ανοίγματος ενδεχομένως να δείχνει ότι η ανάλυση βγάζει την 9.2 στηρίζουσα.

Link to comment
Share on other sites

σωστη η παρατηρηση! πως θα ελεγξω μεσω του προγραμματος ποια θεωρει στηριζουσα? ξαναλεω οτι η επιλυση γινεται ως εσχάρα γραμμικών στοιχείων, που ειναι και το σωστο, οποτε η αναλυση υποδεικνυει και τον οπλισμο. εχει νοημα και μπορω να επεμβω ωστε να τροποποιησω την προσομοιωση της εσχαρας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.