Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες επί ξυλοτύπου


 
Chihor

Recommended Posts

Hλία , σε ότι αφορά το σκαρίφημα της σκάλας.

Από την στιγμή που θέλεις  να έχεις ενδιάμεση στήριξη  η σκάλα αυτή είναι κατά κάποιο τρόπο 2 παράλληλες αμφιέρειεστες πλάκες.
Αρα στο μακρύ τοίχωμα και την απέναντι  δοκό στηρίζονται.

Η ύπαρξη του πλάγιου τοιχώματος  δεξιά , κατά τη γνώμη μου πρέπει να εξεταστεί όχι ως προς την σκάλα αλλά ως προς την συνεισφορά του στο συνολικό κτήριο , θετική ή αρνητική (πχ δημιουργία εκκεντρότητας ).

Παντως για την σκάλα του σχήματος είναι γνωστό ότι η ενδεδειγμένη λύση είναι η στήριξη μόνο ανω και κάτω.

Αν εχεις το βιβλίο του S.Koseoglu της σειράς Beton Kalender δες το 5.2.3.
Στο fespa που έχεις , μοντελοποιείται με δοκό και λοιπούς κόμβους με διαφορετικά ύψη , έχει παράδειγμα η logisimiki.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά μιλάς για τις πλάκες...

Το πρώτο σκέλος που ξεκινάει από κάτω (από δάπεδο) και ανεβαίνει φτάνοντας το τοιχίο, εκεί στο τοιχίο δεν θα το στηρίξεις;

Όταν έχεις αμφιέρειστη πως θα υλοποιήσεις εκατέρωθεν στηρίξεις;;

Το βιβλίο του Koseoglou φυσικά και το έχω....

Υ.Γ. Όπως και συ πολύ καλά ξέρεις το Fespa σε τετοιες ειδικές προσομοιώσεις είναι......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα είναι διπλωματική μετά!!! Πλάκα κάνω...

Θεωρώ πως η σκάλα του σχήματος μπορεί να επιλυθεί σαν δύο αμφιέρειστοι κλάδοι με στήριξη στο τοιχείο και στην δοκό...

Όσον αφορά την τοποθέτηση οπλισμού στο τοιχείο, τον τοποθετώ στον ξυλότυπο του τοιχείου  πριν την σκυροδέτηση

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα.

Το ερώτημα είναι να μας πουν οι συνάδελφοι που δεν την "πιάνουν" στο τοιχίο, πως τη στηρίζουν και που;

Μάλιστα ο συνάδελφος Tetris μίλησε για κοντό στύλο......αλλά κοντό που? Στο τοιχίο? Και πως την πιάνει? Έχει ενδιαφέρον να δούμε την άποψή του.

Τώρα είτε αναμονές κατά τη σκυροδέτηση είτε μετά με φυτευτά σίδρα θα τη βρεις την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Αναμονές κατά την σκυροδέτηση ακόμα καλύτερα. Διπλή εσχάρα Φ10 διατομής Π ώστε να υπάρχει και επαρκές μήκος αγκύρωσης. Είναι λίγο μπελάς ο "αέρας" που πρέπει να αφεθεί στον ξυλότυπο ειδικά αν πρόκειται για σκάλα στριφογυριστή και η χάραξη της επίσης επί του ξυλοτύπου. Επίσης , δεν το έχω κάνει ποτέ με φέρον τοιχίο, θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει κανείς αν έχει ρίξει "κουστούμι" σκάλα-τοιχείο. Δεν είμαι υπέρ των σκυροδετήσεων πλάκας-υποστυλωμάτων μαζί, ωστόσο ακούω ότι ειδικά στην Αθήνα γίνεται συχνά.. Ωραία δουλειά πάντως Ηλία, ωραία όπλιση της σκάλας, διπλή εσχάρα, σωστή κάμψη των οπλισμών , θα προσέθετα μόνο, αν μου επιτρέπεις, οπλισμό ελευθέρων παρειών στα άκρα των κλάδων της σκάλας ένα τυπικό Φ10/15 ή Φ10/20. Γενικώς επειδή οι σιδεράδες γκρινιάζουν με το σιδέρωμα των κλιμακοστασίων, αρκετές φορές τους πρότεινα να την πληρωθούν "φατούρα" και όχι με το κιλό ώστε και η δουλειά τους να είναι πιο ποιοτική. Στο υπολογιστικό κομμάτι συμφωνώ με την άποψη ότι αν γίνεται η σκάλα ενδιαμέσως να στηριχθεί επί μη φέροντος τοιχίου (που δεν θα μπει στο προσομοίωμα) ώστε να μην κινδυνεύει να διεμβολίσει τοιχίο/στύλο  είναι καλύτερα , ωστόσο δεν γίνεται πάντα αυτό και επίσης δέον είναι το κλιμακοστάσιο (χώρος οπής άρα κατεξοχήν χώρος μείωσης της ακαμψίας του φορέα) να περιβάλλεται από ισχυρά τοιχία. Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε μετά από προσομοίωση μια τέτοια τυπική σκάλα τί εντατικά μεγέθη δίνει με την στήριξη της σε ένα τέτοιο δίμετρο τοιχίο. Υποψιάζομαι πως δεν θα είναι κάτι το σημαντικό. Κοντός στύλος σε κλιμακοστάσιο ("θέσει" κοντός) συνήθως δημιουργείται όταν κατασκευάζεται μεσοδόκαρο για να στηριχθεί πλατύσκαλο σκάλας σε υψόμετρο στο μέσον των δύο επιπέδων που γεφυρώνει. Εκεί ναι δημιουργείς κοντό στύλο/τοιχείο με χαμηλό ύψος άρα επίφοβο σε εκρηκτική διατμητική αστοχία. Εδώ ο "φόβος" είναι από πιθανό διεμβολισμό. Ξαναλέω για αυτά τα μεγέθη που βλέπω το θεωρώ ακραίο.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Στο υπολογιστικό κομμάτι συμφωνώ με την άποψη ότι αν γίνεται η σκάλα ενδιαμέσως να στηριχθεί επί μη φέροντος τοιχίου (που δεν θα μπει στο προσομοίωμα) ώστε να μην κινδυνεύει να διεμβολίσει τοιχίο/στύλο  είναι καλύτερα

Αυτή είναι η απορία μου!

Πως και που θα στηριχθεί ένας αμφιέριστος κλάδος? Ποιος είναι ο κατασκευαστικός τρόπος......Αυτό δεν έχω καταλάβει ακόμα!!!

Δηλαδή στο σκαρίφημά μου πως θα στηριχθεί αν δεν "δέσει" στο τοιχίο???

Επίσης φοβάστε πραγματικά "κοντό" τοιχίο????? Όταν ένα τοιχίο έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά συγκριτικα ΄με ένα στύλο? Όπου ο στύλος μπορεί να θεωρηθεί αμφίπακτος ενώ η συμπεριφορά του τοιχίου προσεγγίζει συμπεριφορά προβόλου??

Επίσης προσωπικά δεν έχω δει καμία αναφορά για κοντό τοιχίο......ακόμα και θέσει κοντό! Παρά μόνο για κοντό στύλο και μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος στήριξης του αμφιέρειστου κλάδου της σκάλας είναι επί τοιχίου το οποίο δεν είναι φέρον και δεν έχει μπει στο προσομοίωμα. Πολλές φορές μπορεί να είναι το τοιχίο υπογείου που συνεχίζει καθ' ύψος όσο χρειάζεται για να γίνει αυτή η στήριξη, και αν χρειαστεί μπορείς και άνοιγμα (παράθυρο) να κάνεις εντός του. Αλλά είπαμε δεν είναι πάντα εφικτό κάτι τέτοιο πρώτα απ'όλα λόγω των αρχιτεκτονικών απαιτήσεων που μπορεί να υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Μα άμα έχεις ένα πολυόροφο κτίριο με κλιμακοστάσιο πχ πέντε επιπέδων, είναι δυνατον το τοιχίο αυτό να μην έιναι φέρον ως κλασσική περίπτωση πυρήνα;

Αναγκαστικά δεν θα δέσεις εκει?

Επίσης όπως είπα διατηρώ ισχυρές ενστάσεις για τη δημιουργία κοντού τοιχίου......Βιβλιογραφικά αν το έχει συναντήσει κανείς να το δούμε, εχει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, analysis said:

Ποιο είναι το πρόβλημα σε αυτό συνάδελφε? Υπάρχει κάποια απαγόρευση από τον κανονισμό?

Η Δ5 πιθανότατα λειτουργεί ως κάτι ενδιάμεσο μεταξύ προβόλου και ενιαιας αμφιέρειστης δοκού. Νομίζω η ακριβής προσομοίωση απαιτεί solid fem με τις κατάλληλες συνοριακές συνθήκες.

Μήπως καλύτερα να κάνεις ευθύγραμμη την Δ5 και να μετακινήσεις την οπή προς την γωνία με το Κ6?

Στον Ευρωκώδικα επιτρέπεται μέγιστη εκκεντρότητα ίση με το 1/4 του πλάτους του υποστυλώματος (βλ. σχετική συζήτηση σε άλλο νήμα του φόρουμ). Εδώ έχουμε κυκλικό υποστύλωμα 55εκ επομένως το 1/4 είναι 13,75εκ από τον άξονα. Η δοκός είναι πλάτους 25εκ, άρα άξονα στα 12,5εκ και απόσταση από τον άξονα του υποστυλώματος (55/2)-12,5=15εκ>13,75. Αν μικρύνει το υποστύλωμα σε 50εκ είσαι στο όριο

Αλλά ακόμη και να μην λάβεις υπόψιν το παραπάνω, έχεις δύο δοκάρια εκ των οποίων το ένα είναι πρόβολος που εδράζονται έκκεντρα σε κυκλικό υποστύλωμα, ήτοι με προοδευτικά μειούμενη διατομή. Ο διαμήκης οπλισμός των δοκαριών στην αριστερή παρειά είναι σχεδόν εφαπτόμενος στο υποστύλωμα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, pirsogiannis said:

αν μου επιτρέπεις, οπλισμό ελευθέρων παρειών στα άκρα των κλάδων της σκάλας ένα τυπικό Φ10/15 ή Φ10/20. 

Φίλε pirsogiannis μπορείς να κάνεις ένα σκαρίφημα σε παρακαλώ να καταλάβω τι εννοείς; Με ενδιαφέρει! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.