Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Ίσως να δημιουργεί μια σθεναρή λειτουργία αλλά δεν χαλάει Ilia κατά την γνώμη μου την λειτουργία τριέριστης

Συμφωνώ Άρη γι΄αυτό και τη λέξη "χαλάει" αν δεις την έβαλα μέσα σε "....." , απλά για να δείξω ότι ίσως κάπως επί του πρακτέου βελτιωθεί η κατάσταση εκεί.

 

τη Δ3.2 λογω ελλειψης διαφραγματος?

Ναι γιατί είναι ο αδύναμος κρίκος της υπόθεσης και δημιουργεί ένα επικίνδυνο "λαιμό" εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι σε δίλημμα για το μήκος της δοκού ...

 

Από παρειά σε παρειά των υποστυλωμάτων η απόσταση είναι 6,20 ενώ κεντροβαρικά είναι 6,60 μ .

Το κτίριο είναι αυτό της photo ... μικρό μεν προβληματικό δε :D

Μικρή η απόσταση για να βάλεις υποστύλωμα στη μέση μεγάλη για να μην βάλεις :???: Το κτίριο θα είναι έχει πρόβλεψη ενός ορόφου

 

Περιμένω τα σχόλια σας ...

post-339-131887216062_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε οτι αφορα το 3.1 και το 5.1 δεν νομιζω οτι εχεις ιδιαιτερο προβλημα..

για το 4.1 και σε μια αντιστοιχη περιπτωση που ειχα ζητησει τη γνωμη του στατικου της πολεοδομιας και ενος εμπειρου φιλου μηχανικου μου ειχαν προτυνει και οι δυο να βαλω δοκαρι 40/50.. θα ελεγα οτι θα προτιμουσα την κ6 40/60 και αντιστοιχα την κ2 την οποια θα την εκανα 1.50μ.

και την κ5 κ7 .../.../30/45.. Βεβαια ολα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις χωρις να εχω την τρελη εμπειρια.. και βεβαια παιζει ρολο και αρχιτεκτονικα τί σε παιρνει να κανεις..

Link to comment
Share on other sites

chronism τα σχόλια μου είναι τα εξής:

 

1. Οι Δ3.1 και Δ5.1 και γω δε βλέπω να έχουν πρόβλημα, απλά πρόσεξε τη στήριξη της Δ5.1 με το τοιχίο Κ7 επειδή βλέπω ότι σου δίνει εκτός από τα ΑΝΩ 4Φ14 της δοκού και 3Φ14 "καπάκια", οπότε δε χωράνε. Σκέψου για 30αρες δοκούς. Επίσης εγώ θα έβαζα ΚΑΤΩ 4Φ16 αντί 4Φ14 και ΣΦ10/10/15/10 και επειδή έχεις 25/60 και 1Φ12/Π.

2. Όσον αφορά τη δοκό 4.1.....ok είναι λίγο μεγάλη αλλά όχι τόσο όσο να με φόβιζε. Εμένα μου αρέσει που την έχεις 60άρα στο ύψος και αν σε παίρνει κάνε τη και πιο υψίκορμη με πλαϊνο οπλισμό. Αν σε παίρνει το Κ6 κάνε το από 40/40 --> 45/40 και ακόμα καλύτερη αγκύρωση και ενίσχυσε λίγο οπλισμό στηρίξεων. Συνδετήρες Φ10/10/15/10. Κάνε και ένα αναλυτικό έλεγχο ρηγμάτωσης να δεις τι σου δίνει.

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια παιζει ρολο και αρχιτεκτονικα τί σε παιρνει να κανεις..
Nα πω πως δεν γίνεται και 6μ ανοίγματα και σεβασμός στις αρχιτεκτονικές απαιτήσεις!!!!

 

Αυτό που θα έλεγα εγώ είναι να αλλάξεις τα Κ1,Κ3&Κ6. Εγώ θα ήθελα μεγαλύτερο μήκος κατά Ψ... Όπως επίσης και το 40/40 στο Κ2... Κάντο 30/60.

Την δοκό 4.1 καλό θα ήταν να γίνει 30/60

 

Γενικότερα καλά είσαι. Μην το φοβάσαι και πολύ. Πρόσφατα έκανα μια μελέτη για 2ώροφο κατάστημα με μικρότερα ανοίγματα και η μικρότερη διάσταση κολώνας ήταν 50εκ. Στο μέσο της Δ4.1 βάλε στύλο έστω και 30/50. Θα δεις πως θα συμπεριφερθεί καλύτερα το κτίριο.

Πλάκες 5*7 μόνο 15εκ?????

Link to comment
Share on other sites

Τα ανοίγματα δεν είναι μεν μικρά αλλά δεν είναι και για φόβο . (Τέτοια κάνανε παλιότερα και με B225 και STIII).

Αν δεν έχεις κάνει κάνε ένα έλεγχο βέλους στις δοκούς (καθότι μάλλον fespa έτσι ?). Ναι στο ΠλΦ12 στις περιμετρικές .

 

Εχεις όμως πρόβλημα λόγω μεγάλου πλήθους ράβδων. (Πως θα κάνεις σκυροδέτηση ?). 6 ράβδοι σε 25άρα δοκό είναι πολλοί. Σκέψου πχ στην Κ6 τι θα γίνει ,χαμός.

Αρα εναλλακτικές :

 

α. Aλλαξε την Φmin σε Φ16 για την Δ4.1 για λιγότερες , αλλά έλεγξε για τα απαιτούμενα μήκη αγκύρωσης --> τροποποίηση διαστάσεων υποστυλωμάτων..

β. Μεγάλωσε τις διαστάσεις της δοκού τόσο πχ 25/70 ή 30/70 με ανάλογο όμως κόστος στον οπλισμό υποστυλωμάτων από τον ικανοτικό. (αλλά όχι και 40/50 ).

 

Ερώτηση 1 : Τι ζώνη είναι και πόσοι όροφοι ?

Ερώτηση 2 : Γιατί "τοιχεία" 125 ??

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε παιδιά άνοιγμα 7 μέτρων είναι συνηθισμενο άνοιγμα. απλά βάλε μεγάλο πλάτος δοκού για να χωράνε τα σίδερα. Κατα τα άλλα θα είσαι μια χαρά. έλεγχος για βέλη και είσαι οκ. αν και εδω που τα λέμε τι βέλος να σου δώσει δοκάρι απο μπετόν? όλα αυτά τα λογιστικά τα βλέπω με μισό μάτι.

Εξάλλου παλαιότερες κατασκευές με φτωχότερα υλικά και κατασκευαστικές προδιαγραφές μια χαρά συμπεριφέρονται νομίζω τα πολυτεχνεία και οι καθηγητές τρομοκρατούν το κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα είναι παρασκευή (η καλλίτερη μέρα της εβδομάδας) !!! Μετά τις πρωινές δουλειές ΧΑΛΑΡΑ !!

Έπιασα λοιπόν πριν 2 ώρες αυτό το μικρό αλλά και προβληματικό κτιριάκι και

του άλλαξα τα φώτα στις αναλύσεις ... !!!!!!!

 

Συμπεράσματα:

 

 

1. Πλάκες 15 εκ γιατί>>> d=0,8*5,00 /30 = 0.13333 (εντάξει δεν λέω 16 εκ είναι το σωστό αλλά στην πράξη 15 θα γίνουν από τα μαστόρια)

2. Τα 30Χ60 δεν έχουν καλή "απόδοση" χώρια που έχουν χάλια τσέρκια

3. Η αύξηση των διαστάσεων των τοιχείων έχει χειρότερα αποτελέσματα ..

4. Η αύξηση του ύψους των δοκών σε 0,60 στην Ψ (Ζ για το FESPA) διεύθυνση έχει χειρότερα αποτελέσματα (ικανοτικός)

 

Συνεχίζω με "επεξεργασία"

 

6Φ14 δεν είναι πολλά μην ξεχνάτε πως δεν συνεχίζει... στις δοκούς με συνέχεια δηλαδή που έχουμε 4Φ14 + 4Φ14 από την άλλη τι κάνετε ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.