Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Κωστα, διαφωνω.

Στον κυριο οπλισμο της πλακας, δεν πρεπει να αλλαξεις φορα.

Θεωρω καλυτερο να κρατησεις την φορα οπλισμου του ορθογωνιου κομματιου.

 

Επίσης, το ερωτημα θε επρεπε να ηταν αλλο:

Τα "καπακια" μεταξυ δυο πλακών, πως θα επρεπε να είναι;;;;

 

84536781.png

Link to comment
Share on other sites

Ευθύγραμμα, παράλληλα στις πλευρές που δεν σχηματίζουν τρίγωνα κλπ. απλά με μεταβαλλόμενο μήκος ή η τοποθέτηση τους να σχηματίζει τη γωνία του τριγώνου (αρχή ωπλισμού)

Βέβαια το ξέρετε ότι μιλάμε για κόστος 30,00ευρώ (και αν) σε τυπικό οικοδομικό έργο. Σε μεγάλης κλίμακας τριγωνικές είπαμε...πεπερασμένα.

Κάποτε δεν υπήρχε στα download "ώπλιση τριγωνικής πλάκας"?

Link to comment
Share on other sites

saltapidas επειδή τελικά όλα λύνονται με ένα σχέδιο...συμφωνώ με αυτό που ανέβασες. Τα καπάκια όπως φαίνονται Φ8/33 θα τα έβαζα με τη διεύθυνση του οπλισμού που μου δίνει μεγαλύτερες αρνητικές ροπές στη στήριξη. Για την άλλη διεύθυνση δεν θα έβαζα. από την άλλη και να τοποθετήσεις πόσο είναι άλλα Φ8/25 για 4 μέτρα; 30 ευρώ;
Link to comment
Share on other sites

Oχι φιλε, δεν διαφωνω...

Σιγα τα αβγα για τα 30 ευρω...

 

Παντως ΚΑΙ με αυτο που ανεβασα δεν συμφωνω!! :lol:

Eγω θα κρατουσα τα Φ8/20 οπως ειναι και θα εβαζα τα καπακια Φ8/33-->Φ8/15 ως εχουν στην φορα, αλλά πανω και κατω.

 

Με αυτο τον τροπο, διατηρω τις οπλισεις των πλακων αλλα οπλιζω και το τριγωνικο σημειο της πλακας ανω και κατω κι ας με πουν υπερβολικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει!!! 10Ε παραπανω ειναι!

 

Τα κατω τα θελω διοτι ετσι θα οπλισω το τριγωνικο μερος της πλακας σαν να ηταν ανεξαρτητη

Link to comment
Share on other sites

μεταφέρω από λέοναρντ, τόμος 3 η τέχνη του οπλισμού, σελίδες 115-116.

Οι περιοχές των γωνιών πρέπει να εξασφαλίζονται έναντι ανυψώσεως και να οπλίζονται άνω κατά την διεύθυνση της διχοτόμου της γωνίας.Επί ελευθέρως στρεπτών στηρίξεων ευνοικές είναι ομάδες ράβδων κατά 3 διευθύνσεις παραλλήλους προς τα άκρα.

Αν χρησιμοποιηθούν πλέγματα θα πρέπει να τοποθετηθούν πρόσθετα κάτω γιατί υπάρχει απόκλιση από την ορθή γωνία τοποθέτησης.

ανεβάζω ένα dwg με την όπλιση που προτείνει για ισόπλευρη τριγωνική πλάκα (εντάξει αν το σχήμα μας δεν ξεφεύγει πολύ από το περίπου ισόπλευρο τρίγωνο δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα) και ελεύθερες στηρίξεις.

κι επειδή έχω μια περίεργη πλάκα που θα λυθεί και με fem ανεβάζω μια όπλιση της που σκέφτηκα. αν κάποιος έχει να (αντι)προτείνει κάτι ευπρόσδεκτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

στην ακρη πλατυσκαλου εχω τοποθετησει κατακορυφο φορτιο και ροπη, τα οποια μεταφερουν οι κλαδοι της σκαλας.

 

μου δινει ομως λιγο 'περιεργο' οπλισμο:

 

1111111111111111111111gz.jpg

 

9Φ16 ανω στο ακρο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.