Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες επί ξυλοτύπου


 
Chihor

Recommended Posts

Προφανως εχεις δωσει μεγαλες τιμες φορτιων και ροπων γι' αυτο και σου βγαζει το fespa τοσα σιδερα στο ελευθερο ακρο. Εγω σε παρομοιες περιπτωσεις δεν το λυνω σαν τριεριστη, αλλα σαν προβολο. Στην πραξη εκτος απο τα κυρια σιδερα του προβολου, συνεχιζω και τα σιδερα της πλακας που συνορευει (πανω-κατω) μεχρι το ελευθερο ακρο. Δημιουργω και μια ζωνη στο ελευθερο ακρο και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα, διαφωνω.

Στον κυριο οπλισμο της πλακας, δεν πρεπει να αλλαξεις φορα.

Θεωρω καλυτερο να κρατησεις την φορα οπλισμου του ορθογωνιου κομματιου.

 

Επίσης, το ερωτημα θε επρεπε να ηταν αλλο:

Τα "καπακια" μεταξυ δυο πλακών, πως θα επρεπε να είναι;;;;

 

μπορείς να το αλλάξεις αρκεί ότι αλλάζεις να το λαμβάνεις υπόψιν.

 

επίσης είναι σίγουρο ότι το πρόγραμμα, όπως και όλα τα προγράμματα, την πάνω πλάκα την έχει λύσει στο βρόντο αφού τις απλοποιούν τετραγωνίζοντάς τες. θες ή fem ή πίνακες λοξών πλακών

 

εγώ θα όπλιζα κανονικά x & y χωρίς λοξότητες οπλισμών. επίσης στις γωνίες θες εσχάρες

 

αν δεν τα αλλάξεις, και μείνουν έτσι υπάρχει και θέμα πάκτωσης στην κοινή πλευρά. το θέμα αυτό υπάρχει βέβαια έτσι και αλλιώς. εγώ την κάτω θα την διαστασιολογούσα στο άνοιγμα αλλά και στο πάχος σαν να ήταν η κοινή πλευρά ελεύθερη έδραση. για την πάνω πλάκα είναι έτσι κι' αλλιώς ελεύθερη έδραση

 

Τα καπάκια όπως φαίνονται Φ8/33 θα τα έβαζα με τη διεύθυνση του οπλισμού που μου δίνει μεγαλύτερες αρνητικές ροπές στη στήριξη.

ας είμαστε ρεαλιστές. ποτέ δεν γράφεις στα σχέδια καπάκια σε αποστάσεις πάνω από /20. ο νοών, νοήτω για ποιο λόγο

 

9Φ16 ανω στο ακρο?

αυτό είναι λάθος για τον απλούστατο λόγο ότι άλλο είναι το στατικό σου σύστημα εκεί. δεν έχεις τριέριστη αλλά κλίμακα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το αλλάξεις αρκεί ότι αλλάζεις να το λαμβάνεις υπόψιν.

Mα φυσικα... Μιλαμε με την υποθεση οτι δεν θα το λαβεις υποψιν!

εγώ θα όπλιζα κανονικά x & y χωρίς λοξότητες οπλισμών. επίσης στις γωνίες θες εσχάρες

Μη μας μπερδευεις κοπελα μου...

- Θα κρατουσες τα σιδερα καθετα στις πλευρες της καθε πλακας;

- Τα καπακια θα τα έβαζες η οχι;

εγώ την κάτω θα την διαστασιολογούσα στο άνοιγμα αλλά και στο πάχος σαν να ήταν η κοινή πλευρά ελεύθερη έδραση. για την πάνω πλάκα είναι έτσι κι' αλλιώς ελεύθερη έδραση

Σωστη! Και μαλλον ετσι δεν θα ειχες καπακια...

αυτό είναι λάθος για τον απλούστατο λόγο ότι άλλο είναι το στατικό σου σύστημα εκεί. δεν έχεις τριέριστη αλλά κλίμακα
Αστο αυτο... Μολις που βρηκαμε αβγα λογω Πασχα, μην τα χασουμε παλι...

Σαν 3εριστη και μονο, βλεπεις καποιο λαθος στα ΧΦ16 ανω;

Το μοντελο σκαλας, καλο ειναι να γινεται με αλλη μεθοδο στο φεσπα.

Link to comment
Share on other sites

- Θα κρατουσες τα σιδερα καθετα στις πλευρες της καθε πλακας;

μήπως εννοείς παράλληλα? παράλληλα εδώ όχι, x & y στους γενικούς γνωστούς άξονες. υπάρχουν και άλλα θέματα με τα λοξά στη στήριξη όπως μικρών επικαλύψεων και ότι αυτό συνεπάγεται κ.λπ.

- Τα καπακια θα τα έβαζες η οχι;

καπάκια πάντα βάζω ακόμη και να μην βγάλει το πρόγραμμα διότι μπορεί να σιδερώσουν με λάθος βήμα και τα σπασίματα να τα κάνουν όλα ανά 40.

Σαν 3εριστη και μονο, βλεπεις καποιο λαθος στα ΧΦ16 ανω;

λάθος με τη στενή έννοια του όρου δεν είναι ποτέ κανένα σίδερο, το πολύ πολύ να μην δουλέψει στο φινάλε και να θέλει και τα σωστά. σαν 3στη και μόνο, τα ελεύθερα άκρα δεν οπλίζονται έτσι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.