Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες επί ξυλοτύπου


 
Chihor

Recommended Posts

εδώ που έχεις ροπή στο άκρο και άρα στρέψη στην περιοχή του ελεύθερου άκρου με τσέρκι και περιμετρική διάταξη οπλισμού. αν δεν είχε ροπή, πάνω/κάτω και π

 

Mα φυσικα... Μιλαμε με την υποθεση οτι δεν θα το λαβεις υποψιν!

σου είπα που είναι το θέμα. ότι τα προγράμματα τις απλοποιούν, τετραγωνίζοντάς τες και οπλίζουν στον βρόντο

Link to comment
Share on other sites

εδώ που έχεις ροπή στο άκρο και άρα στρέψη στην περιοχή του ελεύθερου άκρου με τσέρκι και περιμετρική διάταξη οπλισμού. αν δεν είχε ροπή, πάνω/κάτω και π

Ασε μας ρε συ τωρα...

Περιμενεις απο καποιο προγραμμα να οπλισει ετσι πλακα;;;;

Αυτα τα κανεις με το χερι.

Παντως για νεα μηχανικος, καλουτσικη εισαι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...όπως και να γράφεται τρώγονται όμως...κάτι που είναι σχετικό με την περίπτωση της όπλισης της πλάκας...παράλληλα ή όχι...προφανώς αν δεν είναι παράλληλα οι οπλισμοί θα βγάλει μεγαλύτερο Αs...και το βασικό...η πλάκα δεν πέφτει...

 

επί της παπαριάς του bs8110
πιπέρι στο στόμα...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...όπως και να γράφεται τρώγονται όμως...κάτι που είναι σχετικό με την περίπτωση της όπλισης της πλάκας...παράλληλα ή όχι...προφανώς αν δεν είναι παράλληλα οι οπλισμοί θα βγάλει μεγαλύτερο Αs...

 

 

 

πιπέρι στο στόμα...

καλά....δεν σου είπε για τον DIN....:)

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μια λοξής πλάκας υπάρχουν οι παρακάτω μέδοθοι όπλισης...

 

1. Με γωνία, παράλληλα στις ακμές

2. Ορθογωνικά, ο κύριος οπλισμός παράλληλα στο lmax

3. Ορθογωνικά, ο κύριος οπλισμός κάθετα στην lmin

4. Περιστροφικά στις κύριες τροχιές των ροπών

 

Το θέμα αυτό είναι αντικείμενο έρευνας (έχουν περάσει βέβαια κάποια χρονάκια) και η όπλιση έχει να κάνει με την γεωμετρία του δομήματος...και διάφορους άλλους παράγοντες...

 

98071449.jpg

 

20204051f.jpg

 

Το BS το DIN το έχει για να του φτιάχνει καφέδες....

 

καλά....δεν σου είπε για τον DIN...
Γεια σου αθάνατε ΑΡΗ !!!

 

όρθια, με κατεύθυνση τον ουρανό (άξονας z)
πονηρούλη...

 

 

DIN ρε παντού !!! (από το σύνθημα του ΠΑΟΚ...)

Link to comment
Share on other sites

αν ενδιαφέρεσαι για περισσότερα στο θέμα της στρέψης των πλακών έχω αρθρογραφήσει στο civilea επί της παπαριάς του bs8110

Mπα, αρθρογραφω μονος μου επι του θεματος και τα αρθρα μου, τα κρατω μυστικα...

 

Οσο για τον BS μην λες και πολλα διοτι απο κει πηγαζουν οι EC...

Link to comment
Share on other sites

μυστικά δεν υπάρχουν............. από μένα, μουχαχαχα! (cia+kgb+mosant)

 

Οσο για τον BS μην λες και πολλα διοτι απο κει πηγαζουν οι EC...

δεν είναι έτσι φυσικά. πάντως στο θέμα της στρέψης των πλακών είναι καραμπινάτη η ******* που γράφει

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι καλημερα, μπορω να ρωτησω κατι σχετικα με τα διασταυρουμενα τοιχωματα γιατι εχω καποιες αμφιβολίες σχετικα υπαρχει μια ασαφεια κατα την γνωμη μου.

 

εχω ενα τοιχειο 50/50/25/427/50/50 σχηματος Π και σε αυτο θα κολήσω άλλο ένα τοιχειο πάλι σχηματος Π που θα φερει και αυτό στισ ακρες υποστηλ 50*50 .

 

Το ένα υποστήλωμα του πρώτου τοιχείου θα υπερκαλύπτει το υποστήλωμα του 2ου τοιχειου αφου έχουν ιδιες διαστασεις (50* 50). Ο οπλισμός τυχαίνει να είναι ίδιος και για τα δυο υποστηλώματα τα ακραία που στην ουσία φαίνονται ως 1 στον ξυλότυπο του υπογείου .

 

Η ερωτηση ειναι λιγο χαζή αλλα τρωω φλασιες: εγω θα βάλω επιπρόσθετα τον οπλισμό? ή αφου έχουν ακριβώς τον ίδιο οπλισμό αφήνω εκείνον του πρώτου και είμαι εξασφαλισμένος>?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.