Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες επί ξυλοτύπου


 
Chihor

Recommended Posts

συναδελφοι καλημερα, μπορω να ρωτησω κατι σχετικα με τα διασταυρουμενα τοιχωματα

 

Aνεβασε screenshot με το τι θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

αυτα εινα τα τοιχεία οπου το ένα υπερκαλύπτει το άλλο και η ερωτηση μου ειναι η εξης: τα υποστυλώματα του καθε τοιχειου απαιτούν τον οπλισμό που αναγράφεται επάνω 4Φ20 και 5Φ14 οταν αυτα λειτουργούν ως σύνολο πρεπει να προστεθουν οι οπλισμοί τους ή να αφηθούν ως έχει?

 

δηλαδη στο τελικό κοινό υποστύλωμα των τοιχείων θα βάλω 8 Φ20 και 10 Φ14?

μου φαινεται παράλογο για ενα κτίριο 76 τ.μ. με υπόγειο- ισόγειο (ύψους 4μ) και ά όροφο (ύψους 2,70μ) και στέγη (1,00μ)

toixeia.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασέ την μέσω ImageShack

 

και αντέγραψε στο μήνυμά σου το link που φαίνεται στο πεδίο Forum Code της εν λόγω σελίδας.

 

Απευθείας μέσω Φόρουμ μπορείς να ανεβάσεις μόνο μικρά αρχεία και προφανώς το δικό σου ξεπερνά το επιτρεπόμενο όριο μεγέθους.

Link to comment
Share on other sites

Στην εικόνα λοιπόν που ανέβασες, εγώ βλέπω ότι συνολικά έχεις 4Φ20 και 7Φ14 (και όχι 5Φ14).

Η διατομή αυτή έτσι όπως έχει προσομοιωθεί προφανώς αποτελεί ενιαία διατομή και εσύ οφείλεις να χρησιμοποιήσεις ακριβώς αυτό τον οπλισμό, δηλαδή 4Φ20 και 7Φ14 με τα προβλεπόμενα τσέρκια προφανώς.

 

Δεν πρέπει δηλαδή να διπλασιάσεις τον οπλισμό.

 

Υ.Γ. Ποιο είναι το πρόγραμμα? Δοκιμαστική έκδοση χρησιμοποιείς?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως δεν είναι άνευ σημασίας το πώς έγινε η προσομοίωση και η συρραφή των τοιχίων και ίσως ακόμη-ακόμη και με ποιο πρόγραμμα γίναν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.