Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικός Ασφαλείας σε ξενοδοχείο


Recommended Posts

Δηλαδή εγώ που συζητάω για ΤΑ σε εκπαιδευτήρια (δημοτικό,γυμνάσιο,λύκειο) θα με πάρουν με τις πέτρες ε? :)

 

Θα έλεγα να βρείς ... σπίτι κάπου κοντά στην Ευελπίδων ώστε τις πρωϊνές ώρες να μην ψάχνεις για συγκοινωνία . Να έχεις άμεση και ... ανεμπόδιστη πρόσβαση :mrgreen: :mrgreen:

 

Ένας φίλος που ανέλαβε πριν ένα χρόνο Τ.Α. σε ιδιωτικό εκπαιδευτήριο στην ευρύτερη περιοχή του Λεκανοπεδίου, δεν έχει πάει ακόμη σε κάποια δίκη αλλά όπως περιέγραφε την κατάσταση , πρόκειται για ... τύχη ;) . Φυσικά κρατά ημερολόγιο , κάνει γραπτές παρατηρήσεις και συστάσεις αλλά από όσα ζητά ούτε τα μισά δεν έχουν προχωρήσει σε σημαντικό επίπεδο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η τύχη παίζει μεγάλο ρόλο...επιπλέον οι σχέσεις των εργαζόμενων με την εταιρεία...δηλαδή αν δηλώνονται όλα τα ατυχήματα ως εργατικά...

Εγώ ήμουν τρία χρόνια στο ξενοδοχείο δεν είχε γίνει τίποτα. Με το που ξεκίνησα την συνεργασία μου με την βιομηχανία στους δύο μήνες μου έκατσε το σοβαρό περιστατικό. Γερό στομάχι χρειάζεται, αντοχή και τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός και δουλειά του ΤΑ είναι να συμβουλεύει τον εργοδότη ώστε να λαμβάνονται τα μέτρα σσφαλείας και να ελαχιστοποιούνται τα εργατικά ατυχήματα.

 

ΔΕΝ είναι σκοπός, να καλύψει τον εργοδότη, και φυσικά δεν είναι σκοπός να καλύψει τον ίδιο τον πωπό του.

 

Σκοπός είναι να κάνει μία δουλειά (και όχι να ακολουθήσει απλά ένα τυφλοσούρτη ή έναν μπούσουλα) για την οποία θα πληρωθεί από τον εργοδότη του. Βασικό, βασικότατο στοιχείο που θα πρέπει να ξεκαθαριστεί πριν από την υπογραφή της συμφωνίας μεταξύ εργοδότη και ΤΑ, είναι να υπάρχει αμοιβαία κατανόηση στο ποιά είναι η δουλειά του ΤΑ.

 

Δεν είναι εύκολο να αποτιμηθεί η δουλειά του ΤΑ, διότι δεν είναι εύκολο να βρεις ΠΟΣΑ ατυχήματα αποφεύχθηκαν εξαιτίας μιας πρόβλεψης/επισήμανσης του ΤΑ και την επακόλουθης αλλαγής συμπεριφοράς των εργαζομένων ή του εργοδότη.

 

O maestro στο #4 περιγράφει τα βασικά. Υπάρχουν και άλλα τόσα που μόνο αν επισκεφτείς τον χώρο, και αναλύσεις πραγματικά την κάθε κίνηση του κάθε εργαζόμενου, θα διαπιστώσει κάποιος. Π.χ. φόρτωμα-ξεφόρτωμα (μεταφορά βαρών), αποθήκευση καυσίμων, ηλεκτρολογικές μικρο-επισκευές κτλ.

 

Μία πραγματική πρόκληση για τον ΤΑ είναι η δαιδαλώδης νομοθεσία που σε πολλά σημεία γίνεται απαγορευτική για την συνέχιση της επιχείρησης. Εκεί θα πρέπει να βρεθεί μία αποδεκτή (από άποψη ασφάλειας) λύση, που να μην έχει την εικόνα της κάλυψης. Πραγματικά δύσκολη δουλειά. Και όχι μόνο επειδή σε τραβάνε στα δικαστήρια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον CostasV...και προσθέτω ότι ακριβώς η πολυπλοκότητα της εργασίας και η φύση του αντικειμένου θα έπρεπε ουσιαστικά να αποτρέπει κάθε σκέψη για ποινικοποίηση της εργασίας. Δηλαδή σκέψου αναλαμβάνεις καθήκοντα Τ.Α σε ένα μεγάλο εργοστάσιο και μέσα σε ένα μήνα, η ακόμα και σε μια εβδομάδα συμβαίνει ένα ατύχημα σε ένα μικρό φορητό μηχάνημα. Εσύ όφειλες να το ελέγξεις, να έχεις γράψει τις παρατηρήσεις σου και να έχεις επιμένει στην επισκευή του. Εδώ ακόμα δεν ξέρεις από ποια είσοδο θα μπαίνεις....και προσπαθείς να αντιληφθείς πως εργάζεται η συγκεκριμένη επιχείρηση...

 

 

Αντιθέτως, στο εξωτερικό το τμήμα Safety Engineering έχει σημαντικό ρόλο με προγράμματα εκπαίδευσης, πρόληψης, ελέγχου και επιθεωρήσεων. Στην Ελλάδα απέχουμε πολύ από αυτό το σημείο, εκτός από ορισμένες μεγάλες εταιρείες που εργάζονται προς αυτήν την κατεύθυνση...ιδιαίτερα με την εφαρμογή συστημάτων OHSAS 18001

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους συνάδελφοι για τις χρήσιμες παρατηρήσεις και σχόλια! Γράφτηκαν πράγματα πολύ επιμορφωτικά για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς εμπειρία ΤΑ σε ΜΑΡΙΝΑ!!! να μου πει τι γίνεται εκεί, τι αμοιβή παιρνουμε? Είναι κατηγορία Α', έτσι δεν είναι (έχει ζώνη επισκευής σκαφών), Τι ελέγχους κάνουμε εδώ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα σε όλους, είμαι αρχιτέκτων μηχανικός και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να αναλάβω ως τεχνικός ασφαλείας στον κλάδο οικονομικής δραστηριότητας 20 (εμπόριο/ μεταφορές/ οικονομικά/ λοιπά. Από ότι είδα έχει μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους και χημικούς μηχανικούς και σκέτο χημικούς αλλά επίσης και κάθε άλλη ειδικότητα που το αντικείμενο σπουδών έχει σχέση με τις εγκαταστάσεις και την παραγωγική διαδικασία. Δηλαδή θα μπορούσα να αναλάβω σε ένα καφέ/ γραφείο ασφαλειών/ τράπεζα ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορείς.....

 

Δες εδώ τις Ειδικότητες τεχνικού ασφάλειας κατά δραστηριότητα επιχειρήσεων http://www.microkat.gr/dmdocuments/p.d.294.1988.pdf

 

σελ 3 και μέτα...

Edited by ikaros13
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω ikaros13. Αλλα μου φαινεαι λιγο χαζο να μπορει ενας χημικος να αναλαβει, που δεν εχει σχεση με το αντικειμενο καθολου και να μην μπορει να αναλαβει ενας αχιτετκοναας μηχανικος η πολιτικος μηχαικος. Κανονικα, θα επρεπε να ειναι κυριως μηχανολογοι-ηλεκτρολογοι και στον κλαδο παροχης υπηρεσιων πχ γραφεια κτλ) να μπορουν και αχιτεκτονες-πολιτκοι.

Τι εννοουν με αυτο: "ΕΠΙΠΛΕΟΝ Κάθε άλλη ειδικότητα Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. που το αντικείμενο σπουδών έχει σχέση με τις εγκαταστάσεις και την παραγωγική διαδικασία των επιχειρήσεων"? Ποιες ειδικοτητες? Δηλαδη καποιος που εχει τελειωωσει οικονομικα μπορει?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι εννοεί πχ μηχανικός παραγωγής και διοίκησης? Η μήπως πχ ΤΕΙ αυτοματισμού, ΤΕΙ τεχνολογίας τροφίμων? Μιας και μιλάμε για τεχνικός ασφαλείας...

Κάνοντας τον συνειρμό των λέξεων... :smile:

Οικονομολόγος μου κάνει σε μάνατζερ και όχι σε τεχνικό ασφαλείας. (άλλωστε μιλάει για εγκαταστάσεις και παραγωγική διαδικασία)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.