Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνικός Ασφαλείας σε ξενοδοχείο


Dude

Recommended Posts

Μπορείς να αναλάβεις οποιαδήποτε επιχείρηση ανήκει στη Γ' κατηγορία. Πρακτικά αυτό σημαίνει οτι δεν έχει παραγωγικό εξοπλισμό - μηχανήματα. π.χ. γραφεία, ενώ τα ξενοδοχεία διαθέτουν πλήθος Η/Μ εγκαταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλά τα έχουν καλύψει οι συνάδελφοι. Θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτικός:

  1. Όλα τα ατομικά μέσα προστασίας ανάλογα με τις ειδικότητες όπως προβλέπονται από τη νομοθεσία. Θα βρεις πολλά στο elinyae και ποε-οτα (άσχετα αν προορίζεται για την τοπ. αυτοδ. έχει αναλυτικά τη νομοθεσία)
  2. Να τηρείς το πρόγραμμα που έχει και η επιθεώρηση για την εργασία σου και να επισημαίνεις στο βιβλίο του τεχνικού ασφαλείας αλλά και στο βιβλίο ατυχημάτων αν υπάρξει ατύχημα.
  3. Αν υπάρξει ατύχημα άμεση ενημέρωση σε σένα και στην επιθεώρηση εργασίας (με έντυπο αναγγελίας ατυχήματος) εφόσον πρώτα παρασχεθούν πρώτες βοήθειες.
  4. Τεύχος εκτίμησης επαγγελματικού κινδύνου σε συνεργασία με το γιατρό εργασίας όπου θα υπάρχει σχέδιο πυρασφαλείας, επικινδυνότητες χώρων, μέτρα πρόληψης κλπ καθώς επίσης και η πλέον πρόσφατη προσθήκη σχετικά με ψυχολογικούς κινδύνους στην εργασία. Ενδεικτικά υπάρχει "έτοιμο" στη σελίδα του ΕΛΙΝΥΑΕ.
  5. Μηχανοστάσια / Λεβητοστάσια: σήμανση μόνο για είσοδο σε εξειδικευμένο προσωπικό, όχι ελεύθερα καλώδια κλπ, σύστημα τοπικής εφαρμογής πάνω από τον καυστήρα σε κάθε λέβητα (είτε θέρμανσης είτε ζνχ)
  6. οδεύσεις διαφυγής σε κοινόχρηστους χώρους και δωμάτια με βάση την μελέτη πυρασφαλείας
  7. χημικά για καθαρισμό στις ποσότητες που καθορίζονται.
  8. σε συνεργασία με το γιατρό (και ειδικά για τις ομάδες υψηλού κινδύνου) να σε ενημερώσει (καθώς μόνο αυτός έχει πρόσβαση κανονικά στους φακέλους) ποιοί βρίσκονται σε ομάδες υψηλού κινδύνου και εαν υπάρχουν αλεργίες σε συγκεκριμένα χημικά ή άλλους παράγοντες.
  9. τσεκάρεις εαν υπάρχουν δομικές ατέλειες ή συνθήκες άρρωστου κτιρίου. Δηλαδή κάποιος χώρος έχει υπερβολικό θόρυβο, ζέστη ή υπάρχει κίνδυνος να πέσει πχ ένας σοβάς ή να πέσει και να χτυπήσει ο εργαζόμενος.
  10. Οπωσδήποτε μιλάς με όλους (διεύθυνση και εργαζομένους) κατ' ιδίαν ενώ είναι στην ευχέρειά σου να κάνεις και ανώνυμα ερωτηματολόγια για οτιδήποτε (σε λογικά πλαίσια και εφόσον αφορά τον τομέα υγιεινής και ασφάλειας) αν νομίζεις πως ο εργαζόμενος δεν μιλάει με τον κίνδυνο της απόλυσης. Καλή συνεργασία επίσης πρέπει να υπάρχει και με την επιθεώρηση εργασίας καθώς έχει πραγματοποιήσει ελέγχους στο παρελθόν σίγουρα.
  11. πυροσβεστικά μέσα τσεκάρεις αναγομώσεις, μηδενισμούς κλπ σύμφωνα με τη μελέτη ενεργ. πυροπροστασίας
  12. αν υπάρχουν πιεστικά μηχανήματα για πυρασφάλεια συνήθως γίνονται τακτικοί έλεγχοι.
  13. οτιδήποτε άλλο στη δική σου κρίση ή βάση της νομοθεσίας μπορεί να δημιουργήσεις επικίνδυνες καταστάσεις

Αν ξεχνάω και κάτι άλλο θα δημοσιεύσω πάλι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα σε όλους.Αν και ειναι παλιο το ποστ,εντουτοις θα ηθελα να με βοηθησει οποιος συναδελφος εχει την καλοσυνη.

Μου εκαναν προταση να αναλαβω ως τεχνικος ασφαλειας σε 2 καφετεριες.Εχω διαβασει αρκετα πραγματα απο το ιντερνετ.

Εχω καποια πραγματα κατα νου για το τι πρεπει να τσεκαρω σε πρωτη φαση

1.ηλεκτρολογικα(βεβαιωση οτι λειτουργουν σωστα συμφωνα με το ελοτ)

2.πυροσβεστηρες(αναγομωση κλπ)

3.κουζινα(εργαλεια κοπης κλπ)

4.κλιματιστικα(αλλαγη φιλτρων κλπ)

 

η μια καφετερια εχει υγραεριο(ειναι αναψυκτηριο στην ουσια)

εψαξα και για το υγραεριο ποιοι κανονες πρεπει να τηρουνται κλπ...

 

μπορει καποιος να με κατατοπισει σε κατι που μου ξεφευγει?

ειχα εμπειρια σε τεχνικα εργα ως τεχνικος ασφαλειας και αυτο τωρα μπορει για μερικους να θεωρειται ευκολο αλλα εγω θελω να ειμαι καλυμμενη..

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ημουν για τριάμισι χρόνια τεχνικός ασφαλείας σε μεσαίο ξενοδοχείο του Πειραιά. Θα σου στείλω ένα αναλυτικό check list που έχω κάνει το οποίο μπορείς να χρησιμοποιείς στους επιτόπου ελέγχου σου αλλά και στο τι να γράφεις στο βιβλίο παρατηρήσεων του Τ.Α

Βασικά σημεία

1) Λεβητοστάσιο

2) Πισίνα και χώροι γύρω από την πισίνα. Να τοποθετούνται σημάνσεις για ολισθηρότητα εδάφους

3) Υποσταθμός αν υπάρχει

4) Ανελκυστήρες. Πιστοποίηση και έλεγχος

5) Κλιματισμός τακτική και προληπτική συντήρηση

6) Κουζίνα...προσοχή σε κοπτικά εργαλεία

7) Σχέδιο εκκένωσης του ξενοδοχείο με τις κατάλληλες σημάνσεις.

) Συστήματα πυροπροστασίας και έλεγχος τήρησης βιβλίου συντήρησης συστημάτων πυρόσβεσης.

Τα πιο βασικά από αυτά πρέπει να τα γράφεις συχνά και στο βιβλίο τεχνικού ασφαλείας. Πολύ σημαντική είναι και η σχέση που έχεις με την ιδιοκτησία του ξενοδοχείου. Οτι άλλο χρειαστείς ξαναμιλάμε...Θα ανεβάσω το excel στην ενότητα των downloads

Συναδερφε δεν μπορω με τίποτα να βρώ το excel στην ενότητα των downloads..μπορεις σε παρακαλω να μου το στείλεις με ένα mail στο [email protected].. Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συναδερφε δεν μπορω με τίποτα να βρώ το excel στην ενότητα των downloads..μπορεις σε παρακαλω να μου το στείλεις με ένα mail στο [email protected].. Σε ευχαριστώ πολύ

Επειδή ούτε εγω βρήκα το αρχείο στα κατεβασμένα αρχεία μπορειτε να μου το στείλετε και εμένα στο email [email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 year later...
  • 7 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.