Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΑΝΕΠΕ


 
KF

Recommended Posts

Δεν θέλω να το συνεχίσω και δεν υπάρχει θέμα για να ασχολούμαστε. Εξάλλου δεν αναφερόμουν κυρίως σε εσένα. Απλά έτσι όπως κάνετε, και να θέλει να πει κάτι κάποιος δεν θα τολμά.

 

Για να καταλάβεις.......(μετά σε παρακαλώ σβήστο). Έγραψα

 

................................

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος και θα ήθελα να πουν και άλλοι την γνώμη τους (πλην των προηγούμενων)

 

Και απαντάς (με απόλυτη σιγουριά)

 

Τωρα με στενοχωρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@terry

Εννοείς "Μα δεν είμαι απόλυτος" όχι "Μα δεν είμαι απολύτως", επίθετο και όχι επίρρημα.

 

@Άρη

+1 * 1.000.

Ποια μισή Ελλάδα. Βάλε πολύ ακόμα. Τα στατιστικά υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Για τα μεικτά είναι πολύ σωστό αυτό που λέει ο Aρης Χανιά. Οι κολώνες είναι δευτερεύοντα στοιχεία και όντως συμμετέχουν ελάχιστα στον σεισμό. Άρα αυτό είναι μία καλή δικαιολογία να αποφύγεις ΚΑΝΕΠΕ εάν κάποιος στην πολεδομία τον ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

@terry

Εννοείς "Μα δεν είμαι απόλυτος" όχι "Μα δεν είμαι απολύτως", επίθετο και όχι επίρρημα.

 

 

Προφανως εγινε λαθος. :smile:

 

Δεν θέλω να το συνεχίσω και δεν υπάρχει θέμα για να ασχολούμαστε. Εξάλλου δεν αναφερόμουν κυρίως σε εσένα. Απλά έτσι όπως κάνετε, και να θέλει να πει κάτι κάποιος δεν θα τολμά.

 

Για να καταλάβεις.......(μετά σε παρακαλώ σβήστο). Έγραψα

 

 

 

Και απαντάς (με απόλυτη σιγουριά)

 

Αρη σου ειπα και κοντα οτι ποτε δεν ειμαι απολυτος.

Αν ημουν δεν θα εγραφα εδω, απλα γτ θα τα ηξερα ολα.

Οσοι γραφουν, αποψεις/εκτιμησεις παραθετουν.

Ασφαλως και μενα με συμφερει να εχει ισχυ το Παραρτημα Ε του ΕΑΚ και για ελεγχο επαρκειας.

Αλλα εκτιμω οτι απλα αυτο μας βολευει.

 

 

Άρα αυτό είναι μία καλή δικαιολογία να αποφύγεις ΚΑΝΕΠΕ εάν κάποιος στην πολεδομία τον ζητήσει.

 

Δευτερευοντα στοιχεια οριζει ο ΚΑΝΕΠΕ. αναφερει ποια μπορει να ειναι.

Νομιζω οτι ο Αρης παλι στη χρηση του ΚΑΝΕΠΕ αναφεροταν, απλα σου προτεινε τα δευτεροντα μελη για να μην σου βγαλλουν τεραστιες ενισχυσεις.

Αλλα και στην προσομοιωση θα ταλαιπωρηθεις λιγακι.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι γράφουν εδώ θεωρώντας ότι γνωρίζουν την απόλυτη αλήθεια. Γράφουν για να ικανοποιήσουν το εγώ τους. Ονόματα δεν λέμε, πάντως φαίνεται ότι δεν είσαι απ' αυτούς.

 

Όσο για την αποτίμηση με τον ΕΑΚ, και βέβαια είναι επιστημονικά ορθότερο όπως λέει και ο ΟΑΣΠ και άλλωστε μπορεί να μας οδηγήσει σε επάρκεια αντίθετα με τον ΕΑΚ. Λόγω ακριβώς της δυνατότητας επιλογής χαμηλής επιτελεστικότητας και λόγω της δυνατότητας να λάβουμε υπόψη μας τη συμβολή των τοιχοπληρώσεων, συμβολή που αποτιμάται στο 1/3 της συνολικής αντοχής του κτηρίου (για παλιά κτήρια).

 

PS: βάλε κανένα τόνο βρε αγόρι μου να διαβάζεται πιο εύκολα αυτό που γράφεις! Ξέρω, το ατονικό σύστημα είναι συνήθεια σαν το κάπνισμα. :smile:

Γίνονται και παρεξηγήσεις άλλωστε. Σκέψου μόνο το: μαλακα σημαίνει μαλάκα ή μαλακά?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την αποτίμηση με τον ΕΑΚ, και βέβαια είναι επιστημονικά ορθότερο όπως λέει και ο ΟΑΣΠ και άλλωστε μπορεί να μας οδηγήσει σε επάρκεια αντίθετα με τον ΕΑΚ

 

Κάτι μπέρδεψες εδώ :wink:

 

Θα το παλέψω πάλι με τους τόνους και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την αποτίμηση με τον ΚΑΝΕΠΕ, και βέβαια είναι επιστημονικά ορθότερο όπως λέει και ο ΟΑΣΠ και άλλωστε μπορεί να μας οδηγήσει σε επάρκεια αντίθετα με τον ΕΑΚ.

Μάλλον αυτό εννοεί.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να απαντα ο κ. Δριτσος, αλλα λεει την αποψη του.

Ασφαλως και συμφωνουμε με καποια εξ'αυτων, αλλα δεν εχουν την απολυτη νομικη ισχυ, τουλαχιστον οχι ακομα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.