Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΑΝΕΠΕ


 
KF

Recommended Posts

Και τι προτείνεις Pappos; Μη γραμμική δυναμική ανάλυση; (Ούτως ή άλλως και αυτή επιτρέπεται από τον ΚΑΝΕΠΕ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μη γραμμική δυναμική ανάλυση;

 

Εννοείς την Μη Γραµµική Ανάλυση Χρονοϊστορίας (Δυναµική) ?

 

Εντάξει να την κάνεις...τουλάχιστον στους ακαδημαϊκούς είναι γνωστή...άντε να κάνεις τέτοια ανάλυση...και να πας στην πολεοδομία μετά...

Link to comment
Share on other sites

Pappos εάν διαβάσεις λίγο προσεκτικότερα τον κανονισμό (ΕΝ1998 και ΚΑΝΕΠΕ) θα λύσεις πολλές από τις απορίες σου όχι όμως όλες. Οι κανονισμοί δεν είναι το Κοράνι να τους εφαρμόζει κάποιος τυφλά, απαιτούν κρίση μηχανικού!

Η push-over είναι μια ανάλυση όπως και η ισοδύναμη στατική ή η δυναμική φασματική και στηρίζεται σε αρχές μηχανικής (ισορροπία) όπως και οι προαναφερθείσες. Θυμίζω ότι για το νέο δόμημα μπορούμε να εφαρμόσουμε ακόμα και μεθόδους όπως η ισοδύναμη στατική ανάλυση (αυτό επιτρέπει υπό προϋποθέσεις και ο ΕΝ1998-1) και να υπολογίσουμε απαιτούμενες παραμορφώσεις από την ανάλυση αυτή (χωρίς κανένα q!). Εφαρμόζουμε δηλαδή τον κανόνα των ίσων μετακινήσεων (την αρχή δηλαδή του σεισμικού σχεδιασμού που οι ρίζες της βρίσκεται γύρω στα 1960 από Veletsos, Newmark κλπ). Αναρωτιέμαι γνωρίζουμε τι λέει αυτή η αρχή και ποιες είναι οι προϋποθέσεις εφαρμογής της και για να προλάβω αυτά δεν είναι θέματα του ΚΑΝΕΠΕ αλλά του ΕΑΚ!!!

Edited by tpanagiotakos
Link to comment
Share on other sites

Pappos εάν διαβάσεις λίγο προσεκτικότερα τον κανονισμό (ΕΝ1998 και ΚΑΝΕΠΕ) θα λύσεις πολλές από τις απορίες σου όχι όμως όλες. Οι κανονισμοί δεν είναι το Κοράνι να τους εφαρμόζει κάποιος τυφλά, απαιτούν κρίση μηχανικού.

Η push-over είναι μια ανάλυση όπως και η ισοδύναμη στατική ή η δυναμική φασματική και στηρίζεται σε αρχές μηχανικής (ισορροπία) όπως και οι προαναφερθείσες. Θυμίζω ότι για το νέο δόμημα μπορούμε να εφαρμόσουμε εφαρμόσουμε ακόμα και μεθόδους όπως η ισοδύναμη στατική ανάλυση (αυτό επιτρέπει υπό προϋποθέσεις ο ΕΝ1998-1) και να υπολογίσουμε απαιτούμενες παραμορφώσεις από την ανάλυση αυτή (χωρίς κανένα q!).

 

Συνάδελφε, εμένα δεν χρειάζεται να μου κάνεις υποδείξεις...όσο για τους κανονισμούς EC8 (και ειδικότερα EC 3) όπως και ΚΑΝΕΠΕ και ειδικά για τον τελευταίο κανονισμό, ο γράφων τους παρακολουθεί τόσο στενά που αν είχαν φυσική υπόσταση και φυσική μορφή, θα τους είχε γκόμενα !!!

 

Με συγχωρείς για τον παράξενο λόγο μου...το άτιμο το αλκοόλ βλέπεις...

 

Αναρωτιέμαι γνωρίζουμε τι λέει αυτή η αρχή και ποιες είναι οι προϋποθέσεις εφαρμογής της και για να προλάβω αυτά δεν είναι θέματα του ΚΑΝΕΠΕ αλλά του ΕΑΚ!!!

 

 

Όχι του ΕΑΚ...κοίταξε για Pristlay (και όχι μόνο)...και όλη την τρελοπαρέα τους...

 

edit:

Τι έκανες με την γραμματοσειρά ? Την έβαλες σε χλωρίνη ? Πολύ μικρά τα βλέπω τα γράμματα...

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς την Μη Γραµµική Ανάλυση Χρονοϊστορίας (Δυναµική) ?

 

Εντάξει να την κάνεις...τουλάχιστον στους ακαδημαϊκούς είναι γνωστή...άντε να κάνεις τέτοια ανάλυση...και να πας στην πολεοδομία μετά...

Το έχω κάνει και την έχω περάσει και από πολεοδομία!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει και την έχω περάσει και από πολεοδομία!!!

 

Χαχαχαχα...και τι ήθελες να σου πει ο υπάλληλος ??? Να γίνει ρεζίλι ???

Και κανονισμό από την Πολωνία να του έδειχνες και να του έλεγες είναι με χρονοϊστορία πάλι δεν θα σου έλεγε τίποτα !!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εμένα δεν χρειάζεται να μου κάνεις υποδείξεις...όσο για τους κανονισμούς EC8...

Δεν σου κάνω "υποδείξεις" απλά κάποιες από τις ερωτήσεις που έθετες σε προηγούμενο μήνυμα απαντούνται στο ίδιο το κείμενο των κανονισμών.

 

Όχι του ΕΑΚ...κοίταξε για Pristlay (και όχι μόνο)...και όλη την τρελοπαρέα τους...

Είναι του ΕΑΚ (βλ. συντελεστή συμπεριφοράς κλπ). Δεν βλέπω τι σχέση έχει η αναφορά σου στον "Priestley και την τρελοπαρέα τους..."

Edited by tpanagiotakos
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο σεισμο και γιατι???

Με (ημι-)τεχνητά επιταχυνσιογράφηματα συμβατά με το ελαστικό φάσμα σχεδιασμού και για διάφορους λόγους (1. Σεισμική Μόνωση, 2. Μη γραμμική ανάλυση για ανασχεδιασμό κτηρίου κλπ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι του ΕΑΚ (βλ. συντελεστή συμπεριφοράς κλπ). Δεν βλέπω τι σχέση έχει η αναφορά σου στον "Priestley και την τρελοπαρέα τους..."

Γιατι ο ΕΑΚ είναι αντιγραφή...

Τώρα θα μου πεις ότι δεν είναι και ο ΝΚΩΣ και αυτός Ελληνικό δημιούργημα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.