Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΑΝΕΠΕ


 

Recommended Posts

Γιατι ο ΕΑΚ είναι αντιγραφή...

Τώρα θα μου πεις ότι δεν είναι και ο ΝΚΩΣ και αυτός Ελληνικό δημιούργημα είναι...

Αναφέρομαι στον κανόνα των ίσων μετακινήσεων στον οποίο στηρίζονται όλοι σχεδόν οι σύγχρονοι αντισεισμικοί κανονισμοί. Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει εαν είναι ελληνικό δημιούργημα ο ΕΑΚ ή ο ΕΚΩΣ ή είναι αντιγραφή κλπ. και στο τέλος δεν ενδιαφέρει η πατρότητα αλλά η ορθότητα του κανόνα!

Edited by tpanagiotakos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν ενδιαφέρει η πατρότητα αλλά η ορθότητα του κανόνα!

 

Εγώ εξετάζω και ερευνώ και την πατρότητα...

Edited by Pappos
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξετάζω και ερευνώ και την πατρότητα...

Δες τότε εδώ ... "Veletsos, A.S. & Newmark, N.M. (1960). Effect of Inelastic Behavior on the Response of Simple Systems to Earthquake Motions. Proceedings of the 2nd World Conference on Earthquake Engineering, Tokyo and Kyoto, Japan"

Link to comment
Share on other sites

απλά κάποιες από τις ερωτήσεις που έθετες σε προηγούμενο μήνυμα απαντούνται στο ίδιο το κείμενο των κανονισμών.

 

Συνάδελφε, σου ανέλυσα τα προβλήματα της pushover...και ο ΚΑΝΕΠΕ τον ενσωματώνει...για τι απαντήσεις μου λες από το κείμενο των κανονισμών...ο ΚΑΝΕΠΕ δεν αναφαφέρει τίποτα για την pushover !!!

 

 

Δες τότε εδώ ... "Veletsos, A.S. & Newmark, N.M. (1960). Effect of Inelastic Behavior on the Response of Simple Systems to Earthquake Motions. Proceedings of the 2nd World Conference on Earthquake Engineering, Tokyo and Kyoto, Japan"

 

Να σαι καλά και ευχαριστώ...αλλά ο κύριος Newmark μου είναι ήδη γνωστός...

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Dr. Panagiotakos, επειδή πράγματι είναι ελλιπής η παρουσίαση της μεθόδου pushover στον ΚΑΝΕΠΕ, μήπως έχετε κάποιο εγχειρίδιο (ή link) να συστήσετε για την κατανόηση της μεθόδου;

Dr. Panagiotakos, θα σάς ήμουν υπόχρεος αν μάς δίνατε αυτό που ζήτησα πριν και επισυνάπτω παραπάνω... Απλά να είναι κάτι για αρχάριους στην μέθοδο pushover...

Link to comment
Share on other sites

Dr. Panagiotakos, θα σάς ήμουν υπόχρεος αν μάς δίνατε αυτό που ζήτησα πριν και επισυνάπτω παραπάνω... Απλά να είναι κάτι για αρχάριους στην μέθοδο pushover...

Aνέβασα εδώ διαφάνειες από παρουσιάσεις που έχουν γίνει στο ΙΟΚ και στο ΤΕΕ κ.α. και αφορούν την εφαρμογή της push-over κατά ΕΝ1998. (βλ, και posts #49 και #54) πάνω στις οποίες μπορούμε να κάνουμε και συζήτηση με όσους ενδιαφέρονται.

Edited by tpanagiotakos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε θερμά! Περιμένουμε με ανυπομονησία!

 

Ερώτημα 1 (επί σελίδας 1 του Link που δώσατε):

Η χρήση μη γραμμικών μεθόδων είναι προαιρετική;

Το λέω διότι δεν διευκρινίζεται στη διαφάνεια αν υπάρχει κάποιο κριτήριο που να οδηγεί στην υποχρεωτική εφαρμογή τους. Σε αντιδιαστολή, στο αριστερά σκέλος της διαφάνειας φαίνεται ότι για μη κανονικά κτίρια χρησιμοποιείται υποχρεωτικά η φασματική ανάλυση.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τα παραδείγματα είναι με το πρόγραμμα ANSRuop.

Αλλά στην σελίδα δεν είναι διαθέσιμο για download (που παλιότερα ήταν). Μήπως το ANSRuop δεν είναι άλλο διαθεσιμο για download ?

Επίσης θα μας βοηθούσε και ένα παράδειγμα σε σιδηρές κατασκευές...

Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικο δεν ειναι αρκετο καιρο διαθεσιμο...

Και εγω δεν γνωριζω το λογο...

To ANSRuop είναι ένα λογισμικό που ήταν διαθέσιμο για ερευνητικούς και εκαπιδευτικούς σκοπούς. Δυστυχώς η υποστήριξη του ακόμα και για τους σκοπούς αυτούς απαιτούσε αρκετό χρόνο από την ομάδα ανάπτυξης και για το λόγο αυτό πλέον περιορίζεται η χρήση του σε Διπλωματικές (μεταπτυχιακές-προπτυχιακές). Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να επικεντρωθεί κάποιος στο συγκεκριμένο λογισμικό μια και στην αγορά υπάρχουν λογισμικά με τα οποία μπορούμε να επιτύχουμε το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν θέλω η παρουσίαση να ληφθεί ως διαφήμιση λογισμικού!

 

Ευχαριστούμε θερμά! Περιμένουμε με ανυπομονησία!

 

Ερώτημα 1 (επί σελίδας 1 του Link που δώσατε):

Η χρήση μη γραμμικών μεθόδων είναι προαιρετική;

Το λέω διότι δεν διευκρινίζεται στη διαφάνεια αν υπάρχει κάποιο κριτήριο που να οδηγεί στην υποχρεωτική εφαρμογή τους. Σε αντιδιαστολή, στο αριστερά σκέλος της διαφάνειας φαίνεται ότι για μη κανονικά κτίρια χρησιμοποιείται υποχρεωτικά η φασματική ανάλυση.

Η διαφάνεια αφορά σχεδιασμό νέων κτηρίων. Γενικά για μη κανονικά κτήρια θα περάσουμε σχεδόν πάντα από δυναμική φασματική ανάλυση.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.