Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΑΝΕΠΕ


 

Recommended Posts

Συνάδελφε, ευχαριστώ για την απάντηση.

Γνωρίζω τον κανονισμό πολύ καλά.

 

Η ερώτηση ήταν σκόπιμη για να δώσω το ερέθισμα (στους υπόλοιπους) ότι ο ΚΑΝΕΠΕ έιναι ΜΟΝΟ για κτίρια από ΣΚΥΡΟΔΕΜΑ.

 

Οι μεδόδοι μου είναι περίεργοι. Όταν θέτω ένα ερώτημα κατά 99% ξέρω την απάντηση. Το κάνω όμως για εκπαιδευτικούς σκοπούς και όχι μόνο.

Για παράδειγμα, ο κανονισμός πρέπει να διαβαστεί. Δεν έπρεπε σε μια τέτοια ευκολη ερώτηση να τοποθετηθείς.

 

Αλλά η πορεία...

 

Ερώτημα: "ΚΑΝΕΠΕ & Μεταλλικά κτήρια"

Απάντηση:...

 

Είναι παρα πολύ καλή και ίσως δημιουργηθεί μια καλή βάση δεδομένων για τον ΚΑΝΕΠΕ.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για την όποια αναστάτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτημα: "ΚΑΝΕΠΕ & Μέθοδοι ανάλυσης"

Απάντηση: Ο ΚΑΝΕΠΕ επιτρέπει 4 μεθόδους ανάλυσης για τον προσδιορισμό της απαίτησης (Demand) των δομικών στοιχείων του δομήματος: 1.Γραμμική Ελαστική με ενιαίο συντελεστή q, 2.Γραμμική Ελαστική με τοπικούς δείκτες πλαστιμότητας m, 3.Ανελαστική Στατική (pushover) και 4.Ανελαστική Δυναμκή (ανάλυση χρονοιστορίας). Για κάθε μέθοδο έχει συγκεκριμένα κριτήρια εφαρμογής (βλ. κεφάλαια 4 και 5). Δεν υφίσταται γενικά η έννοια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ εφαρμογής μιας μεθόδου όποια ικανοιποιεί τα κριτήρια εφαμογής μπορεί να εφαμοστεί.

Ο ΕΝ1998-3 επιτρέπει 5 μεθόδους ανάλυσης για τον προσδιορισμό της απαίτησης (Demand) των δομικών στοιχείων του δομήματος: 1. Γραμμική Ελαστική Στατική μέθοδος (χωρίς q ή m), 2. Γραμμική Ελαστική Δυναμική μέθοδος (χωρίς q ή m), 3. Ανελαστική Στατική Ανάλυση, 4. Ανελαστική Δυναμκή Ανάλυση, 5.Γραμμική Ελαστική με χρήση καθολικού δείκτη συμπεριφοράς q.

 

 

Λόγω φόρτου εργασίας (επαγγελματικές υποχρεώσεις, σεμινάρια ΚΑΝΕΠΕ, EN1998-1 κλπ) θα επιστρέψω σε απαντήσεις στο Forum από την Παρασκευή 2 Μαρτίου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Λόγω φόρτου εργασίας θα επιστρέψω σε απαντήσεις στο Forum από την Παρασκευή 2 Μαρτίου.

Dr. Papangiotakos, μην αγχώνεστε... Χάρη μάς κάνετε που απαντάτε... δεν είστε υποχρεωμένος...

 

 

Ο ΚΑΝΕΠΕ επιτρέπει 4 μεθόδους ανάλυσης για τον προσδιορισμό της απαίτησης (Demand) των δομικών στοιχείων του δομήματος: 1.Γραμμική Ελαστική με ενιαίο συντελεστή q, 2.Γραμμική Ελαστική με τοπικούς δείκτες πλαστιμότητας m, 3.Ανελαστική Στατική (pushover) και 4.Ανελαστική Δυναμκή (ανάλυση χρονοιστορίας).

Στις τέσσερις μεθόδους που αναφέρατε, δεν βλέπω την Δυναμική Φασματική Ανάλυση. Γιατί;

 

 

Δεν υφίσταται γενικά η έννοια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ εφαρμογής μιας μεθόδου. Όποια ικανοιποιεί τα κριτήρια εφαμογής μπορεί να εφαμοστεί.

Εγώ θα έλεγα ότι η ισοδύναμη στατική (ή η φασματική για μη κανονικά κτίρια) είναι υποχρεωτική.

Οι μη γραμμικές μέθοδοι είναι προαιρετικές.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, απλά ο ΚΑΝΕΠΕ ορίζει τις δύο πρώτες μεθόδους ως:

  1. Ελαστική (ισοδύναμη) στατική
  2. Ελαστική δυναμική ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε έλεγχο υπάρχοντος λόγο αλλαγής χρήσης πρέπει να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά ΚΑΝΕΠΕ; Δεν μπορώ να ελέγξω με τον κανονισμό του 85 και τριγωνική κατανομή;

 

Aν πάω υποχρεωτικά με ΚΑΝΕΠΕ πια σεισμική δύναμη θα βάλω, το φασμα του ΕΑΚ ή του ΕC8;

 

Στάθμη επιτελεστικότητας μπορώ να διαλέξω όποια θέλω ακόμα και αν το κτίριο μου αλλάζει χρήση και γίνεται Σ3;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε έλεγχο υπάρχοντος λόγο αλλαγής χρήσης πρέπει να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά ΚΑΝΕΠΕ; Δεν μπορώ να ελέγξω με τον κανονισμό του 85 και τριγωνική κατανομή;

 

Aν πάω υποχρεωτικά με ΚΑΝΕΠΕ πια σεισμική δύναμη θα βάλω, το φασμα του ΕΑΚ ή του ΕC8;

 

Στάθμη επιτελεστικότητας μπορώ να διαλέξω όποια θέλω ακόμα και αν το κτίριο μου αλλάζει χρήση και γίνεται Σ3;

Οπως εχει αναφερθει σε αλλο topic συμφωνα με τον ΚΑΝΕΠΕ &1.2.2 β η Δημοσια Αρχη πρεπει να καθορισει ποτε θα απαιτειται ελεγχος υπαρχοντος

Πρεπει να περιμενεις λιγο μεχρι να βγει η αποφαση.Τωρα αν θελεις να το κανεις (και ασφαλως δεν στο απαγορευει αυτο κανεις ) ο ΚΑΝΕΠΕ συνδυαζεται αποκλειστικα με τον ΕΚ8. Η επιτελεστικοτητα θα καθοριστει απο τον κυριο του εργου αλλα οχι χαμηλοτερη απο την οριζομενη απο τη Δημοσια Αρχη (και αυτο πρεπει να γινει) (&1.3.3 ΚΑΝΕΠΕ) .Θα πρεπει να τονιστει οτι ολα οσα ξερουμε για Σ1,Σ2,Σ3 κ.λ.π στοιχεια του ΕΑΚ ή του ΕΚ8 ισχυουν για νεα δομηματα (εκτος απο τα στοιχεια που ρητα ο ΚΑΝΕΠΕ παραπεμπει στον ΕΚ8.Για τα παλια πρεπει η Δημοσια αρχη να καθορισει νεα δεδομενα (οπου αναφερονται στον ΚΑΝΕΠΕ) και ο κυριος του εργου (αν θελει) να επιλεξει πιο δυσμενη.

Η Δημοσια Αρχη πρεπει αμμεσα (για να γινει εφαρμοσιμος ο ΚΑΝΕΠΕ) να βγαλει ολες τις αποφασεις που αυτος προβλεπει.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Αποφασεις που πρεπει να βγαλει η Δημοσια Αρχη προκειμενου να γινει δυνατη η υλοποιηση εφαρμογης του ΚΑΝΕΠΕ

1) Εξαιρεσεις στην Πολεοδομικη Νομοθεσια (Σχολια &1.1.3 ΚΑΝΕΠΕ) για δυνατοτητα ενισχυσεων

2) Περιπτωσεις υποχρεωτικου ελεγχου υφισταμενων (&1.2.2β ΚΑΝΕΠΕ)

3) Καθορισμος προσοντων εφαρμογης ΚΑΝΕΠΕ (Ποιος δηλαδη θα εχει δικαιωμα υπογραφης της μελετης ).(Σχολια &1.2.1δ ΚΑΝΕΠΕ)

4) Ορισμος σταθμων επιτελεστικοτητας (&1.3.3 ΚΑΝΕΠΕ)

5) Ειδικες διαταξεις για χρηση εμπειρικων-αναλυτικων ή αμιγως εμπειρικων μεθοδων (&2.1.4.1βiv ΚΑΝΕΠΕ)

6) Καθορισμος περιπτωσεων απαγορευσης πιθανοτητας υπερβασης εντος της 50ετιας ιση με 50%(&4.4.1.2 ΚΑΝΕΠΕ)

7) Καθορισμος προσοντων του Πολιτικου Μηχ. κ.λ.π για χρηση ανελαστικης δυναμικης αναλυσης (Σχολια &5.8.1 ΚΑΝΕΠΕ)

Τελος επισημαινω οτι συμφωνα με το αρθρο 11 του ΚΑΝΕΠΕ τις πιθανες επισκευες θα τις κανει κατασκευαστης Πολιτικος Μηχ. με πτυχιο εργοληπτικο Η ολη δε διαδικασια ταιριαζει με τη διαδικασια των Δημοσιων Εργων. Και εδω υπαρχει σοβαρη ελλειψη αφου δεν καθοριζει ποια ταξη εργοληπτη θα κανει πόσου προυπολογισμου εργο (Κατ αναλογια με τα δημοσια εργα) κατι που ειχε προβλεφθει παλαιοτερα στο σχεδιο νομου για το Μητρωο Εργοληπτων Ιδιωτικων Εργων.

Ειδες το ΥΠΟΜΕΔΙ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ομιλία του καθηγητή κ.Δρίτσου (μέλος της συντακτικής ομάδας του ΚΑΝΕΠΕ) προ ημερών, αναφέρθηκε ξεκάθαρα ότι ο ΚΑΝΕΠΕ πάει μόνο με EC8-3.

 

Επί της ουσία ο ΚΑΝΕΠΕ είναι κανονιστικό κείμενο (κι όχι πληροφοριακό/συνοδευτικό παράρτημα) που καλύπτει την "έλλειψη" αντιμετώπισης υφισταμένων του EC.

 

Ένας καθηγητής πανεπιστημίου βέβαια μιλάει πάντα από επιστημονική σκοπιά, το μπαχαλο με το ποιός κανονισμός ισχύει και πότε, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία που πήγα όμως, μου είπαν ότι εφόσον δεν έχει καταργηθεί ο ΕΑΚ2000 μπορώ να χρησιμοποιήσω το παράρτημα 5 για τον έλεγχο του υφιστάμενου με παλιό κανονισμό (Αντισ. 1984). Παράλληλα ισχύει και ο ΚΑΝΕΠΕ που αν θέλω μπορώ να τον χρησιμοποιήσω. Άρα μου έδωσε να καταλάβω οτι ισχύει ότι ίσχυε και παλιά με την μόνη διαφορά ότι υπάρχει και ο ΚΑΝΕΠΕ πλέων οπού αν θεωρούμε πως μας συμφέρει να τον χρησιμοποιήσουμε στον έλεγχο υπάρχοντος μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε αλλιώς κάνουμε τον έλεγχο όπως παλιά χωρίς χρήση ΚΑΝΕΠΕ. Εχεί κάποιος ανάλογη εμπειρία από πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.