Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χαρτί για plotter


ge_liakos

Recommended Posts

Πάντως σε περιοχές με υψηλά ποσοστά υγρασίας είναι καλό να έχετε στο γραφείο έναν αφυγραντήρα τόσο για την προστασία των μηχανημάτων όσο και του χαρτιού. Είμαι παθών και μόνο έτσι λύθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, ξέρετε ποιες είναι οι διαφορές στους διάφορους τύπους χαρτιών και τι ποιότητα εκτύπωσης δίνει το καθένα?Σε ρολά Α1 έχω δει τύπους simple, super white, matte, coated.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κοιτούσα πριν χαρτιά για το πλότερ, και επεσε το μάτι μου σε ένα με τίτλο "Coated Paper Roll". Τι σόϊ χαρτί ειναι αυτό; μήπως το λεγόμενο αδιάσταλτο;

 

Μεχρι σήμερα χρησιμοποιώ στο Α1 το bright white της Hp, απ'το οποίο ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Συγκριτικά με το q connect 80ri που χω στο Α0.

Link to comment
Share on other sites

Απο το Qonnect τι παραπονο εχεις?

Της ΗΡ ποσο κοστιζει?

 

Το χαρτι που αναφερεις εχει καποια επικαλυψη.

Πιθανον να ειναι γυαλιστερο.

Link to comment
Share on other sites

To Q connect terry, μου φαίνεται σαν χαρτί υγείας...Σα τα πάμφηνα χαρτια Α4 ας πούμε που πωλούνται σωρηδόν. Εχω πάρει και των 80 και των 90γρ. Επίσης, δε στεγνώνει ευκολα το μελάνι πανω τους. Οταν παω να τα διπλώσω, τα λερώνω...

 

Σε 60ρι που εχω πάρει το bright white hp 17e και το βρίσκεις και φθηνότερα. (παντα μιλάμε για ρολα 45μέτρων). Αυτό μάλιστα, εχει ποιότητα και οπτικά.

 

Αυτό που αναφέρω, οτι εχει επικάλυψη ειναι δεδομένο, απ'το coated. Αλλα δεν αναφέρει καπου για glossy. Λεω να το αγοράσω για δοκιμή...

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη ειχα αγορασει και γω "καλα" χαρτια.

Αλλα ηταν πεταμενα λεφτα.

 

Επίσης, δε στεγνώνει ευκολα το μελάνι πανω τους. Οταν παω να τα διπλώσω, τα λερώνω...

 

q-connect εχει καταναλωσει πανω απο 20 ρολλα 60αρι και πανω απο 10 ρολλα 42αρι.

ΔΕΝ ειχα ΠΟΤΕ αυτο το προβλημα.

Βασικο ειναι να ρυθμισεις τον τυπο χαρτιου απο τις παραμετρους του πλοττερ.

 

Γενικα τα 17Ε το ρολλο μπορει να μην ακουγονται πολλα, τη στιγμη που μπορεις να βγαλλεις και 50-60 σχεδια, αλλα εγω θελω να ριξω το κοστος οσο περισσοτερο μπορω.

Το q-connect εχει 7Ε. Οποτε εμενα με καλυπτει.

Εχω σχεδια που ειχα τυπωσει πριν 4 χρονια και ειναι ακομα αψογα.

 

Το coated που αναφερεις ειναι κατι σαν σατινε.

 

Δεν ξερω ποσο καλη ποιοτητα θελεις να παρεχεις στους πελατες, αλλα το κοστος του χαρτιου ειναι σημαντικο.

Επισης και στα Α4 επιλεγω το φθηνοτερο.

Ολα την ιδια δουλεια κανουν (δηλαδη καποια στιγμη καταληγουν στην ανακυκλωση΄ή στα σκουπιδια)

Link to comment
Share on other sites

Στο πλόττερ τέρυ, το ρυθμίζω στο Plain paper, οταν βάζω κοινό χαρτί... Ευνόητο.

 

Είναι συνδυασμός τώρα των μελανιών του hp με το κοινό χαρτί; δε ξέρω... Με το bright white (και την ανάλογη ρύθμιση) δεν έχω τέτοιο θέμα.

 

Επειδή δε τυπώνουμε αβέρτα σχέδια, προτιμώ να δίνω ένα όταν είναι και να είναι καλής ποιότητας. Εξάλλου αν πελάτης θέλει αντίγραφα, (πχ για τα ΦΒ) τον στέλνω με το pdf στα φωτοτυπάδικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, ξέρετε ποιες είναι οι διαφορές στους διάφορους τύπους χαρτιών και τι ποιότητα εκτύπωσης δίνει το καθένα?Σε ρολά Α1 έχω δει τύπους simple, super white, matte, coated.

 

αυτα πρεπει να τα δεις απο κοντα. οταν δουλευα για λιγο στο γραφειο του θειου μου περναμε πολυ υλικο απο εδω.

αν το ψαξεις λιγο θα βρεις αυτο που χρειαζεσαι!

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι, πρέπει να εκτυπώσω κάποιες οριζοντιογραφίες τις οποίες θα χρησιμοποιώ στο εργοτάξιο. Επειδή ακριβώς θα βρωμίζουν και δεν έχω όρεξη να τις τυπώνω κάθε τρείς και λίγο, τι επιλογές σε χαρτί έχω αντοχής;

 

Σίγουρα μια είναι το αδιάσταλτο, το οποίο φυσικά πρεπει να το έχω σε ρολό μιας και δε διπλώνει θαρρώ, αλλά το κακό ειναι πως είναι διάφανο. Κάτι σε πλαστικοποιημένο χαρτί ισως;

 

Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει παρόμοιο χαρτί ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.