Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φοροεπιδρομές, ανισότητες και αδικίες


Takis3008

Recommended Posts

Μας οδηγούν να γίνουμε φοροφυγάδες και να πληρωνόμαστε μαύρα για να επιβιώσουμε.

Εγω λοιπόν θα δηλώσω τα μισά μου εισοδήματα από δω και πέρα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω αναλάβει τα Η/Μ σε μια ανακαίνιση. Ο πελάτης με πήρε και μου δήλωσε να μην διαννοηθώ να ζητήσω ΦΠΑ για τις εργασίες που θα γίνουν και αν γίνεται να τον αποφύγει ακόμα και για τα υλικά.

 

Να σημειώσω ότι είναι άνθρωπος με σχετικά υψηλές αποδοχές, αλλά μου τόνισε "αφού ουσιαστικά οι αποδείξεις είναι πλέον άχρηστες, μλκς είμαι να επιβαρύνομαι εγώ ΦΠΑ??"

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω αφορά μόνο τις επιστροφές λόγω αποδείξεων ή και αυτές που δικαιούνται οι ελευθεροι επαγγελματίες λόγω φορολόγησης εσόδων-εξόδων;

εδώ το άρθρο

Link to comment
Share on other sites

Σας παραπληροφόρησα, ως φαίνεται, λόγω της μνημειώδους αξιοπιστίας των γραπτών και μη, της κυβέρνησης :roll:

 

«Νομοτεχνική παρεξήγηση»

Καμία επιστροφή του φορο-μπόνους από τις αποδείξεις διαβεβαιώνει ο Ε.Βενιζέλος

 

Αθήνα

«Πήρε πίσω» ουσιαστικά ο υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος -αποδίδοντας την μάλιστα σε «νομοτεχνική παρεξήγηση»- τη διάταξη του εφαρμοστικού νόμου βάσει της οποίας οι φορολογούμενοι καλούνταν να επιστρέψουν επιστροφή φόρου που κέρδισαν μέσω της συλλογής αποδείξεων, αν το ποσό ξεπερνούσε τα 300 ευρώ.

 

«Αυτό δεν πρόκειται να γίνει» τόνισε ο κ. Βενιζέλος, μετά τις εννέα το βράδυ μιλώντας σε κεντρικό δελτίο ειδήσεων.

 

Το τρίωρο που μεσολάβησε από τη στιγμή που δόθηκε ο εφαρμοστικός στην δημοσιότητα προηγήθηκε θύελλα αντιδράσεων με κάποιους να μιλούν για απώλεια και του τελευταίου ψήγματος αξιοπιστίας της κυβέρνησης.

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231115004

 

 

No comment

Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω μόνιμο κάτοικο Νέας Ζηλανδίας...όσο πιο μακρυα γίνεται από το *********!

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, πλέον οι ασφαλιστικές εισφορές δεν θα αφαιρούνται από το εισόδημα, αλλά θα αφαιρείται το 20% τους από τον φόρο και αυτό για εισοδήματα μέχρι 40000 ευρώ. Για επιπλέον ποσά το ποσό αυτό γίνεται 10%.

 

Έτσι οι κύριοι αυξάνουν τεχνητά το εισόδημα, τον φόρο που του αναλογεί και ξεσκίζουν όποιον μεσαίου εισοδήματος μισθωτό έμεινε. Όχι ότι οι επιτηδευματίες την γλιτώνουν βέβαια, απλά τσούζει λιγότερο.

 

 

edit όσο περνάει η ώρα και συνειδητοποιώ τι σημαίνει το παραπάνω, τρομάζω. Αν κάποιος πληρώνει κανά 4000 χίλιαρο τον χρόνο ασφ. εισφορές, αφού ουσιαστικά πλέον αυτές δεν αφαιρούνται από το εισόδημα, μπορεί να του αυξήσουν τον φόρο 1000 ευρώ, για σχετικά μικρά εισοδήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπος τους ειναι να πάψουμε να ειμαστε ελευθεροι επαγγελματίες και να παρακαλάμε να γίνουμε υπάλληλοι. Εγω δε θα μεταναστεύσω, θα τους ************.

Link to comment
Share on other sites

οχι μαγκες δεν ειναι αυτος ο σκοπος και σταματηστε λιγακι την πιπιλα γιατι δεν σκεφτεστε τι λετε.

 

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΥΝΟΕΙΤΕ ΟΥΤΕ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΣΗΜΕΡΑ - ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙ.

 

Ποιος σκοπος και ποιες συνομωσιες παλι και ποιες εταιρειες μου τσαμπουνατε?

 

ΜΑΚΑΡΙ να ερχονταν αυριο 50 εταιρειες τεραστιες και να προσλαμβανανε μηχανικους με 2 και 3 και 4 χιλιαρικα καθαρα και πληρωμενο ΤΣΜΕΔΕ και διακοπες, ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟ ΚΟΣΜΟ.

 

Εσεις βλεπετε καμμια τετοια λογικη? Ελεος.

 

Οπως χτυπανε σαν χταποδι ολη τη μεσαια ταξη ετσι βαρανε κ εμας. Ολοι οι μηχανικοι στο εξωτερικο υπαλληλοι ειναι και ειναι μια χαρα. Εδω στο μπουρδελο ουτε υπαλληλους δεν θα σας κανουνε.

Link to comment
Share on other sites

τότε ποιός είναι ο σκοπός;

 

μέχρι το τέλος του χρόνου να μεταναστεύσουν 5.000.000 Ελληνες πολίτες;

 

οι λοιπόι ειναι παιδιά, συνταξιούχοι και ΔΥ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.