Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φοροεπιδρομές, ανισότητες και αδικίες


Takis3008

Recommended Posts

Οχι το ΤΕΕ εχει αγνα "αισθηματα" και ενδιαφερεται καθαρα για

την ποιοτητα των κατασκευων! :grin:

 

Κατανοητό το χιούμορ. Αυτά , μόνο ο Λάζαρος έχει μείνει να τα γράφει και να τα πιστεύει ... :twisted:

 

Προπάντων η ... ποιότητα των κατασκευών , προπάντων η διασφάλιση των μελών του :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Η λογική ότι ελεύθερος επαγγελματίας = φοροφυγάς και δημόσιος υπάλληλος = τίμιος άνθρωπος, ως πότε θα συνεχίζει να υφίσταται"

 

Ας μην δουλευομαστε μεταξυ μας ο δημοσιος υπαλληλος πληρωνεται

απο το κρατος αρα πως να φοροδιαφυγει απο τον εργοδοτη του!

Τωρα τα φακελακια και οι μιζες προφανως ειναι αφορολογητα αλλα

αποτελουν παρανομες δραστηριοτητες οποτε η φορολογηση δεν

εχει νοημα εδω.

 

Οι περισσοτεροι φοροφυγαδες προφανως και ειναι στην κατηγορια

των ελευθερων επαγγελματιων αφου ολοι ξερουμε οτι γιατροι,

ηλεκτρολογοι, υδραυλικοι και μηχανικοι φοροδιαφευγουν συστηματικα...

Τι λες συνάδελφε;

 

όσο παράνομα είναι τα φακελάκια των δημοσίων λειτουργών, τόσο παράνομα είναι και τα μαυρα των ελ. επαγγελματιών κλπ

 

δεν καταλαβαίνω την κλιμάκωση στην παρανομία και τη φοροδιαφυγή

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ,συμφωνώ απόλυτα μαζί σου .

δυστυχώς στην Ελλάδα χαμένοι είμαστε εμείς που τα δηλώνουμε όλα.

όσο για την απελευθέρωση και τις αδικίες , μετά το στραπάτσο που φάγαμε με τον αποκλεισμό μας από τις επιθεωρήσεις , πραγματικά δεν με νοιάζει να έρχεται και μηχανικός ΙΕΚ από την συμπαθή Ζιμπάμπουε και να έχει τα ιδία δικαιώματα με εμάς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τάκη, πολύ ωραίο κείμενο θα μπορούσα να το είχα γράψει κι εγώ. Τώρα μάλιστα συζητείται και το "χαράτσι" σε όσους δουλέυουν με μπλοκάκι! Δηλαδή στους πλέον αδικημένους υπαλλήλους!

Δυστυχώς στην Ελλάδα ή ΔΥ πρέπει να είσαι ή λαθρομετανάστης που δουλεύει εντελώς ελεύθερα και δεν είναι δηλωμένος πουθενά. Δεν θέλω να υποτιμήσω τους λαθρομετανάστες (πολλοί έχουν κερδίσει την εκτίμησή μου σαν εργάτες) ή τους ΔΥ (και οι δύο γονείς μου ήταν ΔΥ).

Αισθάνομαι σαν ξένος στην ίδια μου τη χώρα. Και πιστεύω ότι με αυτά που γίνονται όχι απλά θα χρεωκοπήσει η Ελλάδα αλλά θα κάνει και πάταγο!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Myri, φυσικά και υπάρχει κλιμακωση στην παρανομία! Και το παράδειγμά σου είναι πολύ ωραίο! πολλές φορές τα μαύρα (χωρίς απόδειξη) τα ζητάει ο πελάτης για να αποφύγει τον ΦΠΑ (ο ΦΠΑ είναι φόρος κατανάλωσης, είναι υποχρεώση του καταναλωτή η πληρωμή του όχι του παραγωγού).

Αν δεν κόψω απόδειξη ο μηχανικός φοροδιαφεύγει, ο πελάτης φοροαποφεύγει.

------------------------------------------------------------------------------------

Και στο κάτω-κάτω της γραφής ας ευνοήσουν και λίγο τον ελεύθερο επαγγελματία, ας του δώσουν και κάποια έστω τυπικά προνόμια...ποιός ξέρει ίσως έτσι πάψουν οι νέοι να στήνονται στα βουλευτικά γραφεία για να πάρουν μια θέση αργομισθίας στο Δημόσιο...καλό θα κάνουν στον τόπο...και όποιος ΔΥ θέλει μπορεί να παραιτηθεί και να γίνει ιδιώτης.

Link to comment
Share on other sites

Myri, φυσικά και υπάρχει κλιμακωση στην παρανομία! Και το παράδειγμά σου είναι πολύ ωραίο! πολλές φορές τα μαύρα (χωρίς απόδειξη) τα ζητάει ο πελάτης για να αποφύγει τον ΦΠΑ (ο ΦΠΑ είναι φόρος κατανάλωσης, είναι υποχρεώση του καταναλωτή η πληρωμή του όχι του παραγωγού).

Αν δεν κόψω απόδειξη ο μηχανικός φοροδιαφεύγει, ο πελάτης φοροαποφεύγει.

Τότε γιατί στεναχωριόμαστε που μας στιβουν σαν λεμονόκουπες;

 

Το κράτος θεωρεί πως η παρανομία του ελ. επαγγελματία ειναι μεγαλύτερη από τις μιζες που αρπάζουν οι ΔΥ και οι Υπουργοί.

 

Και μάλιστα σε μια περίοδο που ειναι αυταπόδεικτο πως δεν κινείται τίποτα.

Οικοδομική δραστηριότητα=0

Link to comment
Share on other sites

myri, το ότι οι φόροι κατανάλωσης (όπως ο ΦΠΑ) βαρύνουν τον πελάτη/αγοραστή και όχι τον παραγωγό το διάβασα στη σελ.229 του βιβλίου "Αρχές Οικονομικής" Γεωργίου Κιτσοπανίδη, βιβλίο που κάναμε στο 4ο έτος στο ΑΠΘ. Έτσι μου έμαθαν στη σχολή!

Όσο για το ερώτημά σου, όποιος θέλει να στήσουμε πανώ στους αγανακτισμένους "ΟΧΙ ΑΛΛΟΙ ΦΟΡΟΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ" ή κάτι άλλο ό,τι συμφωνήσουμε εγώ είμαι μέσα. Σοβαρά!

Link to comment
Share on other sites

Η εκτακτη εισφορα ειναι για τα εισοδηματα του 2010 ή του 2011???

 

2010 μάλλον... Αλλά μπορεί να μας το (μπιπ) και αναδρομικά για το 2011

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.