Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φοροεπιδρομές, ανισότητες και αδικίες


Takis3008

Recommended Posts

Ας οπτικοποιήσουμε το παρακάτω κείμενο του GRTOPO για να το εμπεδώσουμε...

 

Και ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ: Οι τσέπες μας ... ΟΛΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ή ΙΔΙΩΤΩΝ ..... ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΈΝΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ

και ότι

Η ΠΕΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΡΩΜΑ!!!!

 

 

armerhund001.gif

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω μια ένσταση στο γενικότερο φορολογικό σύστημα.

 

Η βασική λογική του είναι αυτός που βγάζει περισσότερα να πληρώνει περισσότερα.

Μέχρι εδώ συμφωνώ.

 

Διαφωνώ όμως να εργάζεται κάποιος το διπλάσιο από κάποιον άλλον για να βγάλει μόλις 20% περισσότερα.

 

Η φορολογία δεν αυξάνεται γραμμικά αλλά εκθετικά όσο αυξάνεται το εισόδημα.

 

Επίσης θεωρώ ανήθικο να πληρώνουμε δέκα φόρους για το ίδιο πράγμα.

Για παράδειγμα για το σπίτι πληρώνουμε φόρους και τέλη στον λογαριασμό της ΔΕΗ, της ΔΕΥΑΠ, στην φορολογική δήλωση. Γιατί να πληρώνω χωριστά τέλη στον δήμο (στον λογαριασμό της ΔΕΗ), χωριστά στην ΕΡΤ και χωριστά το ΦΠΑ (το οποίο μπαίνει πάνω και στους προηγούμενους φόρους);

 

Όμοια με το αυτοκίνητο! Πληρώνουμε φόρο στο τελωνείο (ή τον έχει πληρώσει ο εισαγωγέας),ΦΠΑ κατά την αγορά του, τέλος κυκλοφορίας, διόδια, φόρος στο καύσιμο (πάνω από 1€/λίτρο), τεκμήριο.

 

Τώρα μας λένε ότι θα πληρώνουμε τέλος επειδή είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες, θα πληρώσουμε και την περαίωση, αποδίδουμε το ΦΠΑ, φορολογούμαστε για το εισόδημα και δεν εκπίπτουν ολόκληρα τα ασφάλιστρα.

 

Ένα είναι το κράτος, άλλη όρεξη δεν είχα από το να πληρώνω δέκα φορές.

Link to comment
Share on other sites

Η φορολογία δεν αυξάνεται γραμμικά αλλά εκθετικά όσο αυξάνεται το εισόδημα.

 

Αυτός ακριβώς είναι ο παραλογισμός και η αδικία του κλιμακωτού συντελεστή φορολόγησης σε σχέσης με τον μοναδικό και ενιαίο. Διάβασα έναν ηλίθιο σε κάποιο φόρουμ που ισχυριζόταν "γιατί αν βγάζεις 500 ευρώ το μήνα να πληρώνεις 50 ευρώ φόρο και αν βγάζεις 10.000 να πληρώνεις 1000 μόνο;". Αδυνατώντας να καταλάβει ότι μόνο έτσι πληρώνεις ανάλογα με το φοροδοτική σου ικανότητα όπως πρέπει. Αυτός που βγάζει 20 φορές παραπάνω, πληρώνει 20 φορές παραπάνω φόρο. Τι έπρεπε δηλαδή, να τα δίνει όλα για να του μένουν τελικά στην τσέπη όσα και σε αυτόν με τα 500 ευρώ; Δηλαδή έχουν την απαίτηση όποιος βγάζει πολλά λεφτά να τους βάζει "συνέταιρους" ή να τους θρέφει του υπόλοιπους. Λες και απολαμβάνω ή δικαιούμαι "καλύτερων" υπηρεσιών από το κράτος ως πολίτης όταν δίνω δυσανάλογα μεγαλύτερο ποσοστό από τα έσοδά μου σε φόρους...

Link to comment
Share on other sites

Tα φορολογικά συστήματα των γειτόνων μας:

 

Η Βουλγαρία έχει αναλογική φορολογία (ενιαίος συντελεστής για όλα τα εισοδήματα-flat tax) 10% !

http://www.novinite.com/view_news.php?id=87803

 

Σκόπια 12%

Ρουμανία 16%

Αλβανία 10%

http://en.wikipedia.org/wiki/Flat_tax#cite_note-33

Link to comment
Share on other sites

terry, υποτίθεται ότι ο αναλογικός φόρος (flat tax) μειώνει τη φοροδιαφυγή, ενώ ο προοδευτικός την αυξάνει. Αυτά στη θεωρία τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ξαναπει οτι απο οικονομια δεν σκαμπαζω..

Αλλα λεω...

Εστω συνολικα δηλουμενα εισοδηματα 1δισ... με 10% φορο εχω εσοδα 100Μ Ευρω.

Εστω συνολικα δηλουμενα ειδοδηματα 300Μ... θελω φορο 30% για να εχω αντιστοιχα εσοδα....

 

ΥΓ. Το μαυρο χρημα ειναι υπερπολλαπλασιο απο το "καθαρο"..Σε σημειο που εφτασε πελατης μου, ο οποιος πηρε το γραμματιο της ΕΤΕ στα χερια του και την εντολη πληρωμης...να με ρωτησει αν αυτα τα λεφτα θα τα παρω μαυρα...

Το φανταζεσαι αυτο??

Πες μου τι να του απαντησω...

Αφου βλεπει, αμοιβη, φπα, καταθεση σε τραπεζα, αποκομμα δικο του κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντυπωσιακό από που επιχειρούν να πάρουν τα πρόσθετα χρήματα του Μεσοπρόθεσμου. Αυξάνουν:

300% τη φορολογία αυτών που έχουν εισόδημα 13.000 ευρώ,

12% όσων έχουν εισόδημα 130.000 ευρώ και

9% όσων έχουν εισόδημα 1.300.000 ευρώ.

 

Δείτε αναλυτικά συνολικά "Τι περιλαμβάνει το Μεσοπρόθεσμο" http://leftengineers.wordpress.com/2011/06/29/mesoprothesmo

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πως εδώ υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον για τα τεκταινόμενα στην Ελλαδίτσα μας, θα ποστάρω εδώ, εάν μου επιτραπεί, τη σχετική διεύθυνση όπου μαζεύονται υπογραφές για τη σύστηση Ε.Λ.Ε. για τον έλεγχο του χρέους.

http://www.elegr.gr/ Η σελίδα της Ε.Λ.Ε. και

http://www.gopetition.com/petition/43171.html οι υπογραφές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.