Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινωνικός τουρισμός


spgirl

Recommended Posts

Εισοδηματικά έχει, πράγματι, 18000Ε για μεμονωμένο άτομο (απ' όσο διάβασα στο πλήρες κείμενο). Τώρα αυτό με τα 8Ε δεν ξέρω κατά πόσο παίζει, αν αναλογιστεί κανείς (βάσει πάντα της προκήρυξης) ότι η επιδότηση του ιδιοκτήτη ξενοδοχείου/επιπλωμένων διαμερισμάτων κλπ είναι max 14Ε (έχει κάπου μία κλίμακα και τα αναλύει). Κάπου δε, αναφέρει ότι η συμμετοχή του δικαιούχου είναι ελεύθερη (το κάπου είναι σελ. 8 ), δηλαδή ο καθείς ζητάει αυτό που νομίζει (εν αντιθέσει με τον ΟΕΕ που έχει άνω όριο τα 24 ή 25Ε, δεν θυμάμαι ακριβώς).

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην τρέξει το πρόγραμμα....θα το καθυστερήσουν και στο τέλος θα παρέλθει η ημερομηνία! Μπήκε ο Ιούνης, πότε θα ενημερωθούν τα ΚΕΠ, πότε θα κατατεθούν οι αιτήσεις, πότε θα αξιολογηθουν κλπ

Link to comment
Share on other sites

παντως ρε παιδια, δεν ειναι λιγο τραγικο να σε ανγκαζει να κανεις κρατηση για να συμμετασχεις στο προγραμμα?

 

στον κοινωνικο τουρισμο, απλα ζηταει τα δικαιολογητικα και παιρνεις το εισητηριακι και αν καταφερεις, το χρησιμοποιεις.

 

ενω εδω, για να παρεις το εισητηριακι, θα πρεπει μεσ στα δικαιολογητικα να χεις και την αποδειξη κρατησης. ειναι λιγο οξυμορο! βεβαια αν γινεται κατοπιν να αλλαξεις τις ημερομηνιες, τοτε οκ, κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς είναι!Κλεινεις ξενοδοχειο στελνεις προκαταβολή και στα δικαιολογιτικα εχεις και την προκαταβολή!

Ξερει κανεις που μπορώ να βρώ (link) τα περσινα καταλύματα?γιατι πανω κατω τα ιδια συμμετεχουν καθε χρονο!

Και περσι 6 Ιουλιου ειχε ξεκινησει αλλά εγω τοτε γυρνούσα απο διακοπες:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

καλησπέρα. Φέτος βλέπω έχουν αλλάξει τις προϋποθέσεις συμμετοχής για τον Κοινωνικό τουρισμό 2023-24.

Μάλλον η σύζυγός μου που έχε σύμβαση για 6 μήνες με το δημόσιο που έληξε χτες, δεν μπορεί να κάνει αφού αναφέρει:

https://www.dypa.gov.gr/koinonikos-toyrismos?tab=koinonikos-toyrismos-2023-2024&tab2=genikes-plirofories&tab3=

Δικαιούχοι είναι:

  • εργαζόμενοι με εξαρτημένη σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου κατά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων ή
  • ασφαλισμένοι στον eEΦΚΑ στην επαγγελματική τους κατηγορία με εισφορές υπέρ του κλάδου ανεργίας της ΔΥΠΑ οποτεδήποτε στο διάστημα από 01.01.2022 έως την προηγουμένη της λήξης της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων ή
  • άνεργοι με συνεχόμενο χρονικό διάστημα ανεργίας τουλάχιστον τριών μηνών κατά την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων.

εγώ είμαι αυτοαπασχολούμενος Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και πληρώνω εισφορές στον ΕΦΚΑ. Ανήκω στην 2η κατηγορία "ασφαλισμένοι στον eEΦΚΑ στην επαγγελματική τους κατηγορία με εισφορές υπέρ του κλάδου ανεργίας της ΔΥΠΑ οποτεδήποτε στο διάστημα από 01.01.2022 έως την προηγουμένη της λήξης της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων"?? .

βλέπω στο έντυπο της εισφοράς μου (το επισυνάπτω) οτι αναφέρει κράτηση 10 ευρώ το μήνα για τον ΟΑΕΔ.

ή όχι? Μπορώ να κάνω αίτηση? Και αν ναι μπορώ να βάλω εκτός απο παιδί και σύζυγο μέσα? Ευχαριστώ!

 

οαεδ.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολύ ψάξιμο βγάζω το συμπέρασμα οτι μάλλον δεν ήμαστε δικαιούχοι. Τώρα ποιους εννοεί στην δεύτερη κατηγορία δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.