Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό για συμβόλαιο


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Έχει αλλάξει κάτι σχετικά με το τι αναγράφουμε σε τοπογραφικό για συμβόλαιο;

Συμβολαιογράφος Θεσσαλονίκης μου ζητά να αναφέρω επί τοπογραφικού ενός εκτός σχεδίου γεωτεμαχίου αν είναι αδρευόμενο, αν είναι μονοετούς ή πολυετούς καλλιέργειας, και αν υπάρχει εγκεκριμένο ΓΠΣ.

Επίσης, μια και το θυμήθηκα, για ποιο λόγο στα εκτός σχεδίου, εκτός οικισμού αναφέρουμε αν υπάγεται στις διατάξεις του N.1337 για εισφορές; Σε ποια περίπτωση μπορεί ένα εκτός σχεδίου ακίνητο να υπάγεται στις διατάξεις του Ν.1337 και έχει εισφορές;

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

α] χρειαζεται τα στοιχεια για τον υπολογισμο της αντικειμενικης αξιας

και εσυ να δεις αυτο προσεκτικα

Σ Τ Ε Ρ Γ Ι Ο Υ ΑΑΓΗΣ

β] λες οτι,  δεν υπαγεται στις διαταξεις του 1337 και δεν οφειλει εισφορα  σε γη και χρημα

[προφανως αφου δεν ειναι στον ν. 1337   δεν οφειλει τπτ.]🙂

αλλα  "ετσι εμεινε"...

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, dimitris GM said:

χρειαζεται τα στοιχεια για τον υπολογισμο της αντικειμενικης αξιας

Υποψιάζομαι γιατί τα χρειάζεται. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θα πρέπει να τα ενσωματώσω εγώ στο Τοπογραφικό. Γεωπόνος είμαι, για να ξέρω αν οι θάμνοι που βλέπω είναι πολυετούς καλλιέργειας; Θα πρέπει να κάνω κάποια ειδική έρευνα να δω μήπως έχει κανένα κρυμμένο πηγάδι; Στο τοπογραφικό συνηθίζω να βεβαιώνω με την υπογραφή μου πράγματα που γνωρίζω. Χώρια που μου ζητάει απόσταση από θάλασσα για γεωτεμάχιο στην Κοζάνη!

Link to comment
Share on other sites

@thanar

Οι υποχρεώσεις δήλωσης μηχανικού από τις ισχουσες διατάξεις είναι:

1. 651/77 (οικοδομησιμοτητα)

2. 1337/83 (υποχρεωση υπαγωγής σε εισφορές)

3. 2308/95 (αν έχει καεκ)

4. Υδροληψίας  ΚΥΑ 145026/2014 (είναι υποχρεωτική για συμβόλαιο η δήλωση και για τα εντός, και για τα εκτός σχεδίου). Άρα ναι, ελέγχεις και για κρυμμένα πηγάδια υποχρεωτικά.

5. Δασικό ή όχι (άρθρο 142 παρ.3 Ν.4483/2017 είναι προπερσινό φρούτο και υποχρεωτικό)

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ είναι υποχρεωτικά και ναι έχει αλλάξει η νομοθεσία για τις υποχρεώσεις μας.

 

Οτιδήποτε επιπλέον είναι για να υπολογιστούν φόροι. Το ΓΠΣ όμως το ελέγχεις αυτονόητα, αφού περιλαμβάνεται στο checklist στους όρους δομησης. Και καλά η εφορεία κ οι συμβολαιογράφοι λένε ότι όλες οι υπόλοιπες λεπτομέρειες είναι υποχρέωση του μηχανικού. Καμιά υποχρέωση δεν υπάρχει. Ίσα ίσα που αν δεν σου κάνει κόπο να τα αναγράψεις, υποχρεωμένοι είναι αυτοί σε εσένα. Τώρα για ο,τι δεν γνωρίζεις, απαντάς ότι δεν γνωρίζεις και ο,τι τους φωτίσει ο Θεός. Αυτή είναι η απάντηση. Ας ρωτήσει τον ιδιοκτήτη για πολυετείς καλλιέργειες.

 

Αυτά

Edited by [email protected]
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

[για το τυπικο μερος]

το εντυπο ΑΑΓΗΣ γραφει σε ποιες περιπτωσεις απαιτειται βεβαιωση μηχανικου

τα υπολοιπα στοχεια δινονται   "με ευθυνη του πελατη"

 

εντυπο ααγης.pdf

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε πρόσφατο συμβόλαιο η συμβολαιογράφος δε μου ζήτησε δήλωση που να αναφέρω αν υπάρχει ενεργό ή μη ενεργό σημείο υδροληψίας στο αγροτεμάχιο. Στο συμβόλαιο που συντάχθηκε, διάβασα να αναφέρει ότι οι πωλητές δήλωσαν υπεύθυνα ότι δεν υπάρχει ενεργό ή μη ενεργό σημείο υδροληψίας. Έχω τη γνώμη ότι μόνο εφόσον υπάρχει τέτοιο σημείο πχ γεώτρηση, πηγάδι κλπ, τότε πρέπει να γίνεται η αναφορά από τον μηχανικό και πάνω να υπάρχει και ο αριθμός ΜΣΥ που θα έχει ληφθεί από την Δ/νση Υδάτων της Αποκεντρωμένης Διοίκησης με την σχετική διαδικασία. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.