Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικό για συμβόλαιο


Recommended Posts

Κανένας Συμβολαιογράφος δεν δέχεται Τ.Δ. παλαιότερο του έτους.

 

Στε εκτος σχεδιου δεν ζητανε οι συμβολαιογραφοι τοπογραφικο καθολου.Εαν υπαρχει εχει καλως.Στα εντος οικισμου ή σχεδιου ζητανε υποχρεωτικα.Εαν υπαρχει βεβαια ΣΧΟΟΑΠ ή ΓΠΣ ζητανε βεβαιωση περισσοτερο για τις χρησεις γης και αν ειναι σε επεκταση πολεοδομικου ιστου ή οικισμου.Αυτα απο τους συμβολαιογραφους.Δε λεω οτι θα βγει σωστο το αποτελεσμα της δουλειας τους αλλα αυτο που τους ενδιαφερει στα εκτος σχεδιου ειναι να υπολογησουν σωστα την αντικειμενικη αξια για να βγουν σωστα οι φοροι.

Link to comment
Share on other sites

Tι σημαινει στα εκτος σχεδιου δεν ζητανε ΤΔ??????

Πρωτη φορα το ακουω...

Και την αντικειμενικη πως την υπολογιζουν αν δεν εχουν επιφανεια??

Απο το γκουγλ???

Link to comment
Share on other sites

Εύγε Kane... Ωραίες πληροφορίες δίνεις και μάλιστα δημοσίως... Να τα βλέπει όλη η κοινωνία και στην καλύτερη να γελάει με τα χάλια μας.

Link to comment
Share on other sites

Tι σημαινει στα εκτος σχεδιου δεν ζητανε ΤΔ??????

Πρωτη φορα το ακουω...

Και την αντικειμενικη πως την υπολογιζουν αν δεν εχουν επιφανεια??

Απο το γκουγλ???

 

Προφανως και εχουν επιφανεια. ειτε απο προηγουμενα συμβολαια ή αποδοχες κληρονομιας ή απο αλλού.Αυτο που λεω οτι κανουν οι συμβολαιογραφοι ειναι "λιγο" παρανομο γιατι ολα τα εκτος σχεδιου θελουν πραξη χαρακτηρισμου αρα για να υπαρχει θα συνοδευεται απο τοπογραφικο.Αυτοι ομως κανουν συμβολαια και χωρις το χαρτι του δασαρχειου(ολα τα σφαζω...), βεβαια οχι ολοι οι συμβολαιογραφοι.

Link to comment
Share on other sites

Εύγε Kane... Ωραίες πληροφορίες δίνεις και μάλιστα δημοσίως... Να τα βλέπει όλη η κοινωνία και στην καλύτερη να γελάει με τα χάλια μας.

 

Ακριβώς όπως το είπες, με τα χάλια μας.

 

Όσο για τις τιμές,μιας και φαντάζομαι σ'αυτό απευθύνεται το 1ο κομμάτι του πόστ σου, έχει να κάνει με την εκάστοτε πιάτσα,όπως γνωρίζεις και εσύ.

Δε νομίζω πως θα μπεί ο καθε τυχαρπαστος σ'ενα φόρουμ και θα πει "γιατί στη κρητη χρεώνετε 1000 και στην Αλεξάνδρεια 500;".

Δυστυχώς,σ'αυτό που έχω καταλήξει είναι πως η εκάστοτε κοινωνία πληρώνει όπως την έμαθαν οι παλιότεροι.

Και δυστυχώς δε μπορεί να αλλάξει αυτό,μιάς και ολοι για κάποιο χρόνο συνυπάρχουν επαγγελματικά.

Κατ'εμέ η σωστή δουλειά πρέπει πάντα να πληρώνεται.

Ετυχε να εργαστώ σε άλλη περιοχή και να μην πληρωθώ,διότι οπως ανεφερε ο πελάτης "γιατί εσύ χρεώνεις 2 φορές πανω απ'τους τοπικους; δε σε πληρώνω". Και πήρα την δουλειά μου και έφυγα. Δε μπορείς ουτε να εξηγήσεις, διότι πρεπει να κακολογήσεις συνάδελφο, κάτι που δεν μου αρέσει να κάνω.

 

Μανώλη, τελικά όλα τα περίεργα στη Κρήτη; Δεν εχω συναντησει συμβ. που να μη ζητά Τ.Δ. (και με οδοιπορικό,τουλάχιστο μέχρι προτινος για ΓΥΠ) για εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος που κινδυνεύει να πάει φυλακή σε περίπτωση μεταβίβασης Δημόσιας Δασικής έκτασης είναι ο/η Συμβολαιογράφος.

Άσε που κανένας Υποθηκοφύλακας πλέον δεν μεταγράφει τίτλους που στερούνται πράξης χαρακτηρισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tι εννοείται πως ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό οι αμοιβές να έχουν την έγκριση του ΤΕΕ??

 

Δηλαδή όταν καταθέτεις στο δασαρχείο τοπογραφικό η για συμβόλαια όπου δν ελεγχεται η κατάθεση αμοιβων μπορείς να κόψεις ΑΠΥ με αμοιβή μικρότερη από την ελάχιστη που απο τα ΠΔ έχει οριστεί???????

Ο εφοριακός δν μπορεί να θεωρήσει παραβατική την συμπεριφορά σου όταν παίρνεις αμοιβές μικρότερες από τις ελάχιστες και ακόμα χειρότερα δν κινδυνεύεις και από ''τιμωρία'' από το ΤΕΕ????

 

Υ.Γ Μπορεί να σας φανουν γελοία τα παραπάνω, αλλα δν έχω ασχοληθεί και πολύ με την ελεύθερη αγορά καθότι νέος!Εχω ταυτίσει το ζήτημα των αμοιβών με ΤΕΕ-ΕΤΕ. Εξηγήστε μου αν δεν σας κανει κόπο

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτικα χειρότερα, μπορείς να μου απαντήσεις:

1) Ο εφοριακός δν θα σου κάνει παρατήρησει ότι πήρες λιγότερα από τις ελάχιστες του τεε ΑΡΑ έκλεψες το κράτος σε φπα και εισόδημα???

2) Το τεε αν πληροφορηθεί την ενέργει αυτή είτε απο κάρφωμα συναδέλφου είτε από την Δημόσια Υπηρεσία έχει κάποιο τρόπο να σε τιμωρήσει???(π.χ. διαγραφη)

3)Αν στο μέλλον ο ιδιοκτητης του οικοπέδου θελήσει να κατασκευάσει κτίριο τότε αυτός θα πληρώσει εκ νέου όλο το ποσό που θα λέει η ελάχιστη αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.